2022-03-23
Jeżeli szukacie Państwo pomocy prawnej przy podpisywaniu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości (mieszkania lub domu), trafiliście na właściwą stronę. Pewny Lokal to zespół prawników wyspecjalizowanych w analizie prawnej umów na rynku nieruchomości oraz ksiąg wieczystych.
Prosimy o kontakt w celu darmowej wyceny pomocy prawników przy podpisywaniu umowy.
Zachęcamy też do zapoznania się z poniższym artykułem, który wyjaśnia jakie typy umów przedwstępnych podpisują Polacy na rynku nieruchomości. Umowa przedwstępna kupna/sprzedaży nie zawsze oznacza bowiem ten sam „twór” prawny może się ona „wpasowywać” w jeden z poniższych modeli.
Umowa przedwstępna na rynku wtórnym najczęściej podpisywana jest w następujących sytuacjach:
W każdej z powyższych sytuacji nabywca nie jest jeszcze gotowy na podpisanie ostatecznej notarialnej umowy sprzedaży (czyli tzw. umowy przyrzeczonej/lub umowy przenoszący własność) i chce jedynie zobowiązać siebie oraz sprzedawcę do zawarcia takiej umowy. W zależności od tego, czy podpisywana przez nabywcę umowa przedwstępna ma formę notarialną, czy też nie, umowa ta daje nabywcy nieruchomości podstawę do domagania się od sprzedawcy zawarcia umowy przyrzeczonej (przy notarialnej formie umowy przedwstępnej) albo podstawę do żądania odszkodowania/kary umownej za niezawarcie umowy przyrzeczonej (przy nienotarialnej umowie przedwstępnej).
Zanim podpiszecie Państwo umowę przedwstępną na rynku wtórnym, zachęcamy do kontaktu w sprawie jej analizy przez prawników Pewnego Lokalu. Powiemy Państwu m.in. jakie są skutki prawne podpisywanej przez Państwa umowy, jak zabezpieczyć się w umowie przed odstąpieniem od niej przez sprzedawcę oraz, czy umowa precyzyjnie opisuje i przenosie prawa do części wspólnych i przynależności. W ramach analizy umowy przedwstępnej na rynku wtórnym rekomendujemy też analizę ksiąg wieczystych mieszkania, budynku oraz nieruchomości gruntowej (posiadamy specjalne oprogramowanie do dokonania takiej analizy).
Na rynku pierwotnym umowa przedwstępna może być podpisywana w dwóch sytuacjach:
W tym pierwszym przypadku umowa nigdy nie ma formy notarialnej (dlaczego, zobacz w tym artykule). W drugim przypadku umowa może mieć zarówno formę notarialną, jak i nie.
Przed podpisaniem umowy przedwstępnej na rynku pierwotnym warto przekazać ją do analizy doświadczonym prawnikom. Dzięki temu dowiemy się m.in. jak zabezpieczyć się przed nabyciem wadliwego technicznie lub prawnie mieszkania oraz upewnić się, że deweloper nie odstąpi od umowy lub nie „przerzuci” w niej na nas kosztów, które to on powinien ponieść. Nasi prawnicy wykonali setki analiz umów przedwstępnych na rynku pierwotnym i chętnie pomogą w ocenia prawnej Państwa umowy. Przy analizie umowy przedwstępnej warto też sprawdzić też księgi wieczyste inwestycji deweloperskiej oraz wiarygodność samego dewelopera (posiadamy do takich analiz specjalne oprogramowanie). Zachęcamy do kontaktu.
Autor
Kacper Kruszka
Z wykształcenia inżynier. Lubi konkret i rzetelną treść. Kilka lat pracował w branży nieruchomości jako pośrednik. Wie, na co należy zwracać uwagę podczas odbiorów technicznych inwestycji deweloperskich, a także w trakcie oględzin mieszkania na rynku wtórnym. Potrafi rzeczowo odnieść się do wad i usterek, jakie można znaleźć w trakcie odbioru. Wie też, które usterki występują najczęściej w inwestycjach deweloperskich. Jego pasją są stare samochody.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.