Inspektor budowlany to osoba, której głównym zadaniem jest nadzorowanie powstawania nowych nieruchomości. Dzięki ich ciężkiej pracy, osoby nabywające mieszkania mają pewność, że są one wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami i są bezpieczne w użytkowaniu. Czym dokładnie zajmuje się osoba na tym stanowisku? Dlaczego warto się tym zainteresować? Sprawdź!
2022-12-12
Inspektor nadzoru budowlanego to pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru w zależności od regionu, w którym pełni swoje obowiązki. Nad wszystkimi inspektorami czuwa Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który jest organem właściwym w sprawach indywidualnych, rozstrzyganych w drodze postępowania administracyjnego, w zakresie wynikającym z przepisów prawa budowlanego. Zazwyczaj jednak w przypadku większości budów do czynienia mamy po prostu z inspektorami nadzoru budowlanego. Każdy inspektor budowlany ma przed sobą bardzo wiele obowiązków, którym musi sprostać. To do niego należy m.in.:
Czy wiesz, czym różni się funkcja inspektora nadzoru budowlanego od inspektora nadzoru inwestorskiego? Wbrew pozorom osoby te pełnią zupełnie inne role i zatrudnia je zupełnie ktoś inny. Otóż inspektor nadzoru inwestorskiego to osoba zatrudniana, jak nazwa wskazuje, przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie.
To jego zadaniem jest kontrolowanie, jak przebiegają prace, czy są wykonywane o czasie oraz jakie materiały są stosowane. Z kolei inspektor budowlany to zupełnie inna funkcja, która jest funkcją państwową. Na tym stanowisku zasiąść może tylko osoba po studiach budownictwa lub architektury, która zdobyła uprawnienia budowlane. Dodatkowo musi mieć doświadczenie urzędnicze. Jej zadania są takie, jak przedstawiliśmy wcześniej.
Odbiór mieszkania wykonany przez inspektora budowlanego to gwarancja spokoju dla zamawiającego usługę. Odbiór to ostatni moment, w którym możesz zobowiązać dewelopera do naprawienia wszelkich znalezionych w mieszkaniu usterek. Po podpisaniu dokumentów byłoby to już bardzo trudne. Dlatego właśnie lepiej zaoszczędzić sobie stresu i oddać ten proces w ręce specjalisty, który dysponuje odpowiednim doświadczeniem, wiedzą i narzędziami, które pozwalają mu wykryć te nieprawidłowości, których nie da się wychwycić gołym okiem. Zastanawiasz się, ile zapłacisz za usługę inspektora budowlanego?
Nie ma jednego konkretnego cennika, który obowiązywałby wszystkich specjalistów tego typu. Wiele zależy od czynników dodatkowych, takich jak zakres zlecenia, renoma danej osoby czy konkurencja w pobliżu. Zazwyczaj kwoty wahają się od kilku set do kilku tysięcy złotych. Jest to dość zrozumiałe, ponieważ choćby czas, potrzebny na odbiór 300-metrowego domu jest zupełnie inny, niż czas na odbiór 30-metrowej kawalerki.
Odbiór mieszkania z inspektorem budowlanym to gwarancja spokojnego snu. Mamy nadzieję, że teraz jest już dla Ciebie jasne, dlaczego warto współpracować z takimi specjalistami!
Autor
Ewa Kosmalska
Pośredniczka nieruchomości wyspecjalizowana w inwestycjach w grunty, w których widzi ogromny potencjał. Niedawno ukończyła podyplomowe studia z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Wie, gdzie szukać informacji o działkach zarówno inwestycyjnych, jak i na użytek prywatny. Pośredniczy w sprzedaży mieszkań i domów. W wolnych chwilach uczy się serbskiego.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.