Inspektor budowlany to osoba odpowiedzialna za sprawdzanie wszystkich aspektów związanych ze stawianiem nowych nieruchomości. Chcesz wiedzieć dokładnie, czym się zajmuje? A może zastanawiasz się, czy możesz zatrudnić takiego specjalistę do odbioru mieszkania? Mamy dla Ciebie poradnik, który rozjaśni Ci ten temat.
2022-12-12
Inspektor nadzoru budowlanego to pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, przypisanego do danego regionu lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru. W dużym skrócie można powiedzieć, że jego zadaniem jest nadzór nad nowo powstającymi nieruchomościami. Pieczę nad wszystkimi inspektorami budowlanymi sprawuje Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który jest organem właściwym w sprawach indywidualnych, rozstrzyganych w drodze postępowania administracyjnego, w zakresie wynikającym z przepisów prawa budowlanego. Zakres zadań każdego inspektora budowlanego jest bardzo szeroki. Osoby sprawujące tę funkcję, zajmują się m.in.
Wiele osób nie ma pojęcia, czym różni się funkcja inspektora budowlanego od inspektora nadzoru inwestorskiego. Warto jednak znać tę różnicę, ponieważ jest ona naprawdę spora i dotyczy przede wszystkim obowiązków, które spoczywają na barkach osób sprawujących te role.
Według ogólnej definicji inspektor nadzoru inwestorskiego to osoba zatrudniana przez inwestora, która występuje jako jego reprezentant na danej budowie. Jego zadaniem jest więc kontrola poszczególnych etapów budowy, egzekwowanie terminów, sprawdzanie materiałów itd. Jest on po prostu koordynatorem wszystkich prac. Z kolei inspektor budowlany to osoba sprawująca stanowisko państwowe. Może je pełnić tylko ktoś, kto spełnia określone w przepisach prawa budowlanego warunki. M.in. musi być to osoba po studiach budownictwa lub architektury, która zdobyła uprawnienia budowlane i ma doświadczenie urzędnicze.
Odbiór mieszkania wykonany przez inspektora budowlanego gwarantuje zamawiającemu taką usługę przede wszystkim spokój. Pamiętaj, że znalezienie wszystkich nieprawidłowości przed podpisaniem odbioru spoczywa na Twoich barkach. Jeśli nie masz doświadczenia, z pewnością wygeneruje to u Ciebie ogromny stres i niestety sporo rzeczy Ci umknie, ponieważ wielu usterek nie widać gołym okiem. Zatrudniając specjalistę, możesz mieć pewność, że odbiór zostanie przeprowadzony dokładnie, z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół.
Inspektor ma doświadczenie nie tylko jako sprawdzający gotowe nieruchomości, ale także jako kontroler poszczególnych etapów umowy. Dodatkowo dysponuje on wykształceniem kierunkowym, wiedzą specjalistyczną, znajomością norm budowlanych, a także profesjonalnym sprzętem. To daje mu ogromną przewagę nad amatorskim sprawdzeniem wszystkich elementów nieruchomości. Jeśli więc chcesz spać spokojnie i mieć pewność, że wprowadzasz się do bezpiecznego lokalu, pozbawionego wszelkich usterek, koniecznie przemyśl opcję jego zatrudnienia.
Teraz wiesz już, czym dokładnie zajmuje się inspektor budowlany oraz dlaczego warto podjąć z nim współpracę.
Autor
Jolanta Buzalska
Była nauczycielka języka polskiego, która postanowiła przebranżowić się, by pracować w branży nieruchomości. Sprzedała swoje mieszkanie w mieście i kupiła niewielki domek na wsi – formalnościami zajęła się nasza firma, od tej pory współpracujemy. Do tego stopnia zainteresowała się nieruchomościami, że od kilku lat pomaga znajomym nadzorować remonty i ekipy wykończeniowe. Umiejętnie korzysta ze sprzętów takich jak łata murarska, kątownik czy dalmierz.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.