Inspektorzy budowlani to bardzo ważne osoby, jeśli chodzi o nieruchomości, które powstają w naszym kraju, ponieważ to one nadzorują ich powstawanie. Chcesz wiedzieć, czym dokładnie się zajmują i jak mogą Ci pomóc, jako nabywcy domu lub mieszkania? Przeczytaj ten artykuł, a z pewnością wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.
2022-12-12
Zacznijmy od definicji. Kim jest inspektor nadzoru budowlanego, nazywany w skrócie inspektorem budowlanym? Jest to osoba, która wykonuje obowiązki dla jednej z dwóch państwowych instytucji, a konkretniej Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru. Pieczę nad pracą inspektorów budowlanych ma Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jest to organ rozstrzygający wszelkie kwestie, które należy rozpatrzyć na drodze postępowania administracyjnego.
Zakres obowiązków należących do wszystkich inspektorów nadzoru budowlanego jest naprawdę szeroki. Główne zadania, które spoczywają na ich barkach to:
Są to bardzo odpowiedzialne zadania, które inspektor wykonuje z korzyścią dla każdej ze stron, zarówno sprzedawcy nieruchomości, jak i nabywcy.
Czy wiesz, że inspektor budowlany to zupełnie inna funkcja niż inspektor nadzoru inwestorskiego? Wiele osób myli te dwa stanowiska, co wynika z podobieństwa nazw i branży, w której obie te osoby pracują. Prawda jest jednak taka, że to dwie zupełnie inne prace. Jaka jest więc różnica między nimi? Podstawową kwestią jest to, kto zatrudnia daną osobę oraz to, jakie obowiązki ma ona w swojej codziennej pracy. Otóż inspektor nadzoru inwestorskiego zatrudniany jest, jak sama nazwa wskazuje, przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie. Koordynuje on wszystkie etapy powstawania nieruchomości, a także decyduje czy kolejne prace mogą się zacząć. Sprawdza też materiały i pilnuje harmonogramów. Inspektor budowlany to funkcja państwowa, tak jak wspominaliśmy już wcześniej. Pełnić ją może osoba, która spełnia określone warunki. Taki człowiek musi ukończyć studia z budownictwa lub architektury i zdobyć uprawnienia budowlane. Poza tym wymaga się, aby zdobył doświadczenie w pracy urzędniczej.
Oczywiście oprócz zadań, które inspektor budowlany ma w związku ze swoją pracą, może także przeprowadzać, np. odbiory mieszkań. Koszt usługi każdego z inspektorów budowlanych różni się w zależności od wielu czynników i może wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Nie ma jednego, spójnego cennika, który w jakikolwiek sposób regulowałby wykonywanie takich działań.
Chcesz powierzyć odbiór mieszkania inspektorowi budowlanemu, ale nie wiesz, czy się to opłaca? Największą zaletą przekazania w jego ręce tego procesu jest pewność, że przeprowadzi ją kompleksowo, rzetelnie i dokładnie. Osoba taka dysponuje bowiem ogromnym doświadczeniem, wiedzą kierunkową i specjalistycznym sprzętem. To wszystko składa się na fakt, że może dokładnie prześwietlić mieszkanie i wie, gdzie szukać ukrytych usterek. Odbiór mieszkania to ostatni moment, który dzieli inwestora od przekazania kluczy właścicielowi. Jest to też ostatni moment na wyegzekwowanie od niego koniecznych napraw, dlatego warto przeprowadzić cały proces bardzo dokładnie.
Teraz wiesz już wszystko pracy inspektora budowlanego i jego obowiązkach. Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, czy warto zatrudnić go do odbioru!
Autor
Ewa Kosmalska
Pośredniczka nieruchomości wyspecjalizowana w inwestycjach w grunty, w których widzi ogromny potencjał. Niedawno ukończyła podyplomowe studia z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Wie, gdzie szukać informacji o działkach zarówno inwestycyjnych, jak i na użytek prywatny. Pośredniczy w sprzedaży mieszkań i domów. W wolnych chwilach uczy się serbskiego.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.