Inspektor budowlany to osoba, którą można nazwać nadzorcą, pilnującą, aby wszystkie nieruchomości w danym regionie były stawiane w sposób prawidłowy. Tak naprawdę jednak jest to urzędnik państwowy, który ma bardzo szeroki zakres obowiązków i nosi na barkach dużą odpowiedzialność. Chcesz wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się taka osoba i jak może pomóc nabywcom nieruchomości? Przeczytaj ten artykuł, a wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.
2022-12-12
Inspektor nadzoru budowlanego to pracownik Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Może być on przypisany do Powiatowego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru w zależności od tego, w jakim regionie pracuje. Działa on pod nadzorem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który jest organem właściwym w sprawach indywidualnych, rozstrzyganych w drodze postępowania administracyjnego, w zakresie wynikającym z przepisów prawa budowlanego. Ilość obowiązków, spoczywających na barkach inspektorów budowlanych, jest naprawdę duża. To oni zajmują się m.in.
Jak więc widzisz, jest to bardzo duża rozpiętość działań, a nie wypisaliśmy tu wszystkich. Jest to więc praca ciekawa, ale także bardzo odpowiedzialna.
Czym różni się funkcja inspektora budowlanego od inspektora nadzoru inwestorskiego? Wiele osób myśli, że to te same stanowiska. Nie jest to prawdą, gdyż osoby te mają zupełnie inne zadania i są zatrudniane przez inne osoby. Czym się różnią?
Inspektor budowlany może pomóc wielu osobom, które chcą nabyć nieruchomość, ponieważ może w ramach swoich dodatkowych działań, dokonać odbioru nieruchomości. Powierzenie tego procesu w jego ręce ma wiele atutów, ale największym jest gwarancja, że odbiór zostanie wykonany precyzyjnie. Inspektor budowlany to osoba kompetentna, która ma doświadczenie w audycie nieruchomości i doskonale wie, jakie elementy sprawdzić, aby nie przeoczyć żadnej usterki czy nawet drobnej nieprawidłowości.
Ma niezbędną wiedzę, a także specjalisty sprzęt, który wychwyci to, czego nie widać gołym okiem. Jeśli więc sama myśl o odbiorze Cię stresuje i martwisz się, że nie podołasz, po prostu przekaż to zadanie w ręce specjalisty, który zrobi wszystko za Ciebie!
Teraz nie masz już z pewnością żadnych wątpliwości, kim jest inspektor budowlany, a także wiesz, dlaczego warto korzystać z jego usług przy odbiorze nieruchomości. Powodzenia!
Autor
Ewa Kosmalska
Pośredniczka nieruchomości wyspecjalizowana w inwestycjach w grunty, w których widzi ogromny potencjał. Niedawno ukończyła podyplomowe studia z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Wie, gdzie szukać informacji o działkach zarówno inwestycyjnych, jak i na użytek prywatny. Pośredniczy w sprzedaży mieszkań i domów. W wolnych chwilach uczy się serbskiego.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.