Kim jest inspektor budowlany? To osoba, sprawująca państwowe stanowisko, która nadzoruje powstawanie nieruchomości w danym regionie, do którego jest przypisana. To bardzo odpowiedzialny zawód. Zastanawiasz się, czym konkretnie zajmuje się taka osoba, ile kosztują jej usługi i jak nawiązać z nią współpracę? Przeczytaj poniższy artykuł, który rozwieje on wszelkie wątpliwości.
2022-12-12
Inspektor nadzoru budowlanego to pracownik instytucji państwowej, która działa w ramach powiatu lub instytucji, a konkretniej Powiatowego/Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Nadzór nad jego działaniami ma Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który jest organem rozstrzygającym wszelkie kwestie, które należy rozpatrzyć na drodze postępowania administracyjnego. Inspektor nadzoru budowlanego ma wiele zadań, które ogólnie można nazwać kontrolą nowo powstających nieruchomości na danym obszarze.
Konkretniej rzecz ujmując, jest on odpowiedzialny m.in. za wydawanie pozwoleń na budowę i użytkowanie obiektu, kontrolowanie różnych działań, wydawanie postanowień o wymierzeniu kary za nieprawidłowości, wydawanie decyzji o usunięciu błędów oraz sprawdzanie obiektów budowlanych na etapie ich użytkowania. Jak więc widzisz, spektrum ich działań jest naprawdę szerokie i warto mieć to na uwadze.
Wiele osób myli inspektorów nadzoru budowlanego z inspektorami nadzoru inwestorskiego. Nie jest jednak prawdą, że są to te same stanowiska. Wręcz przeciwnie, role te znacząco się od siebie różnią. Inspektor nadzoru inwestorskiego zatrudniany jest, jak sama nazwa wskazuje, przez inwestora i występuje jako jego reprezentant na danej budowie. Jego zadaniem jest głównie kontrolowanie czy wszystkie etapy budowy przebiegają odpowiednio i w terminie, czy używane materiały są solidne itd. To on zezwala także na rozpoczęcie kolejnych prac.
Inspektor budowlany to osoba, która spełnia określone w przepisach prawa warunki i wykonuje zadania, które opisaliśmy powyżej. Osoba, która chce objąć takie stanowisko, musi ukończyć studia z budownictwa lub architektury i zdobyć uprawnienia budowlane. Poza tym od osób na tym stanowisku wymaga się, aby zdobyła doświadczenie w pracy urzędniczej. Ile kosztują usługi inspektora budowlanego, które wykraczają poza jego standardową pracę (np. pomoc przy odbiorze)? Nie ma jednolitego cennika, który obowiązywałby wszystkich. Ostateczna cena zależy od wielu czynników. Zazwyczaj koszt usługi waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od złożoności prac, które musi wykonać.
Odbiór mieszkania przeprowadzony przez specjalistę ma wiele zalet, ale tą największą jest spokój, który daje zlecającemu. Zatrudniany specjalista to osoba, która ma ogromne doświadczenie i doskonale zna temat nieruchomości, dzięki czemu szybciej i bez większych problemów wykrywa nieprawidłowości, nawet jeśli są one mocno ukryte.
Posiada też specjalny sprzęt, pozwalający zauważyć to, czego oko nie wychwyci. Odbiór mieszkania to ostatni moment, który dzieli inwestora od przekazania kluczy właścicielowi, a więc też ostatnia chwila na to, aby zobowiązać sprzedającego do naprawienia nieprawidłowości. Warto więc przemyśleć przekazanie tego procesu w ręce kogoś, kto ma doświadczenie i niezbędną wiedzę.
Mamy nadzieję, że funkcja inspektora nadzoru budowlanego jest już dla Ciebie jasna i wiesz, dlaczego tak wiele osób decyduje się na powierzenie mu wykonania odbioru nieruchomości.
Autor
Kacper Kruszka
Z wykształcenia inżynier. Lubi konkret i rzetelną treść. Kilka lat pracował w branży nieruchomości jako pośrednik. Wie, na co należy zwracać uwagę podczas odbiorów technicznych inwestycji deweloperskich, a także w trakcie oględzin mieszkania na rynku wtórnym. Potrafi rzeczowo odnieść się do wad i usterek, jakie można znaleźć w trakcie odbioru. Wie też, które usterki występują najczęściej w inwestycjach deweloperskich. Jego pasją są stare samochody.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.