Czym są przynależności mieszkania - konsekwencje ich posiadania
logo pewny lokal
call 797 014 014

Czym są przynależności mieszkania - konsekwencje ich posiadania

Wyjaśniamy czym są przynależności mieszkania, jak znaleźć je w księdze wieczystej oraz jak obliczać ich metraż.

Szybka rezerwacja

Numer telefonu

Potrzebne uzupełnienie numeru telefonu.

Typ nieruchomości

Dom
Mieszkanie
Inne

#1 w Polsce pod względem średniej liczby ocen

facebook logo google logo

Ponad 3500 osób oceniło nas na 5,0!

2021-09-11

Czym są księgi wieczyste?

Kupując mieszkanie – zarówno na rynku wtórnym, jak i od dewelopera – wraz z lokalem nabywamy też często dodatkowe pomieszczenia, takie jak piwnica, komórka lokatorska, garaż czy strych. Wszystkie one noszą wspólną nazwę przynależności, ale charakter prawny tych pomieszczeń może być różny. Podstawową kategorią są przynależności wpisane do księgi wieczystej mieszkania w dziale I–O („Oznaczenie nieruchomości”) – co do zasady metraż przynależności powinien być uwzględniany w całkowitym metrażu mieszkania wpisywanym do księgi wieczystej. To ważne, bo kupując mieszkanie na rynku wtórnym często zdarza się, że jesteśmy w błędzie co do rzeczywistego metrażu lokalu: wydaje się nam np., że płacimy za 85 metrów kw., podczas gdy mieszkanie ma w rzeczywistości powierzchnie 76 metrów, a pozostałe 9 m kw. obejmuje metraż piwnicy. Uwaga: balkon nie jest przynależnością. To tzw. część składowa mieszkania (metraż balkonu zawiera się jednak, tak jak metraż przynależności, w powierzchni lokalu wpisanej do ksiąg wieczystej.

Przynależności mieszkania nie zawsze wpisane są do księgi wieczystej

Mogą być wpisane w różnych miejscach księgi wieczystej albo w ogóle

Czasami jednak do korzystania z piwnicy lub pozostałych przynależności wynika z innego miejsca w księdze wieczystej niż pole przeznaczone do wpisu przynależności znajdujące się w dziale I-O księgi. Może się bowiem zdarzyć, że umowa pomiędzy właścicielem a wspólnotą mieszkaniową oddaje właścicielowi pomieszczenia przynależne do tzw. wyłącznego korzystania (umowy quoad usum) – takie uprawnienia powinny zostać wpisane do działu dziale I-Sp księgi wieczystej lokalu oraz działu III księgi budynkowej i gruntowej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mieszkań spółdzielczych – nie mają one w księdze wieczystej wpisanych przynależności. W przypadku mieszkań spółdzielczych nie podpisuje się też umów quoad usum, a prawo do użytkowania piwnicy lub miejsca postojowego zazwyczaj jest określone w rejestrze prowadzonym przez spółdzielnię.

Uważaj przy przekształceniu mieszkania spółdzielczego we własność

Od kilku lat, gdy mieszkanie jest przekształcane, spółdzielnia ma obowiązek przenieść też własność wszystkich przynależności. Spółdzielnie przez wiele lat utrudniały jednak przekształcenie prawa spółdzielczego własnościowego we własność, a jedną ze stosowanych przez nie metod było nie odmawianie uprawnionemu do mieszkania spółdzielczego przeniesienie na niego także własności piwnic i komórek lokatorskich (taka praktyka spółdzielni zniechęcała ludzi do przekształceń). W związku z tym, jeśli kupujesz mieszkanie, które kiedyś było mieszkaniem spółdzielczym musisz upewnić się, na jakiej podstawie właściciele użytkują przynależności. Pomoże w tym raport prawny Pewny Lokal, który jest najbardziej kompleksową metodą oceny stanu prawnego mieszkania. Raport o stanie prawnym mieszkania sporządzany jest przez doświadczonego prawnika przy wsparciu zaawansowanych metod statystycznych i poza kompleksowym opisem stanu prawnego zawiera również rekomendacje, które pomogą uniknąć problemów prawnych przy zakupie.


Była nauczycielka języka polskiego, która postanowiła przebranżowić się, by pracować w branży nieruchomości. Sprzedała swoje mieszkanie w mieście i kupiła niewielki domek na wsi – formalnościami zajęła się nasza firma, od tej pory współpracujemy. Do tego stopnia zainteresowała się nieruchomościami, że od kilku lat pomaga znajomym nadzorować remonty i ekipy wykończeniowe. Umiejętnie korzysta ze sprzętów takich jak łata murarska, kątownik czy dalmierz.

Rozwiń tekst

Historie i opinie naszych klientów

Mamy kilkukrotnie więcej opinii niż największy z konkurentów

Zostaw Twój numer, a opowiemy jak możemy Ci pomóc!
Oddzwaniamy w kilka minut!
ikona apostrofu

„Rewelacyjny kontakt, bardzo miła i fachowa obsługa. Pan który mnie wspierał podczas odbioru lokalu wykazał się pełnym profesjonalizmem i bez żadnego problemu udzielał mi odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania.”

Paweł
ikona apostrofu

„Korzystałem z pomocy w tej firmie w sprawie umowy deweloperskiej. Prawnicy posiadają bardzo dużą wiedzę w tym temacie. Oprócz tego byli w stanie przekazać ją w sposób zrozumiały dla mnie. Dzięki temu udało mi się dodać kilka ważnych punktów do umowy, które mnie chroniły. Czas realizacji zlecenia to kilkanaście godzin. Dziękuję!”

Bartłomiej
ikona apostrofu

„Sumiennie, a co najważniejsze szczegółowo wykonana praca przez Pana Macieja! Polecam!”

Aleksander
ikona apostrofu

„Pełen profesjonalizm. Udzielili nam pełnej informacji. Pan odpowiedział wyczerpująco na WSZYSTKIE pytania w jasny i zrozumiały sposób. Raport napisany w przejrzysty i przystępny dla laika sposób. Zdecydowanie polecam.”

Anna
ikona apostrofu

„Pełen profesjonalizm. Udzielili nam pełnej informacji. Pan odpowiedział wyczerpująco na WSZYSTKIE pytania w jasny i zrozumiały sposób. Raport napisany w przejrzysty i przystępny dla laika sposób. Zdecydowanie polecam.”

Anna
ikona apostrofu

„Wszystko ok. Dobry kontakt, możliwość szybkiego załatwienia, kompetentna pomoc przy odbiorze. Cena usługi też ok.”

Marcin
ikona apostrofu

„Bardzo konkretni i fachowi inżynierowie, polecam!”

Michał
Zostaw Twój numer, a opowiemy jak możemy Ci pomóc!
Oddzwaniamy w kilka minut!
oceny google i facebook pewny lokal oceny google i facebook pewny lokal

Ponad 3500 osób oceniło nasze odbiory od dewelopera na 5,0!

Jesteśmy certyfikowani

Zobacz, jakie szkolenia przechodzą nasi inżynierowie i jakie posiadamy certyfikaty.

Odbiory wykonujemy zgodnie z normami Instytutu Techniki Budowlanej
Mamy dostęp do płatnych norm Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
Przeszliśmy szkolenie z termowizji wg Infrared Training Center
Jesteśmy certyfikowani przez organizację InterNACHI

Używamy najlepszego sprzętu

Podczas odbiorów mieszkań i domów posługujemy się atestowanym sprzętem, którego deweloper nie może podważyć.

Kamery termowizyjne
Dalmierze, lasery krzyżowe
Narzędzia pomiarowe
Łaty, kątowniki

Problemy prawne

Przykładowe problemy prawne, które znaleźliśmy podczas analiz umów deweloperskich naszych klientów

Koszt naprawy: 5 000 zł
przykładowe usterki

Deweloper może dokonać cesji umowy deweloperskiej bez zgody nabywcy, a nabywca nie może dokonać cesji bez zgody dewelopera. Brak zgody dewelopera na cesję oznacza, że mieszkanie jest niesprzedawalne nawet przez 2 lata od odbioru.

Koszt naprawy: 1 000 zł
przykładowe usterki

Deweloper nakłada na siebie karę umowną w wysokości 0,01% dziennie za każdy dzień opóźnienia z umową przeniesienia własności, czyli 3,5% w skali roku, czyli ok. 4 razy mniej niż inflacja — opóźnienie opłaca się deweloperowi, bo jest to dla niego najtańszy kredyt.

Koszt naprawy: 1 500 zł
przykładowe usterki

Tylko 10% inwestycji będzie finansowane ze środków własnych. Taki harmonogram jest niebezpieczny dla nabywców, bo grozi upadłością dewelopera jeśli nie sprzeda szybko mieszkań lub wielomiesięcznymi opóźnieniami.

Koszt naprawy: 1 000 zł
przykładowe usterki

Raty płatne do określonego dnia, co w praktyce oznacza, że nabywca będzie musiał zapłacić deweloperowi ratę nawet w razie wielomiesięcznych opóźnień w inwestycji.

Koszt naprawy: 1 000 zł
przykładowe usterki

Z drugiej strony, zgodnie z powyższym postanowieniem, deweloper ma prawo naliczania maksymalnych odsetek ustawowych za opóźnienie. Obecnie to ponad 20 proc. ceny mieszkania w skali roku!

Koszt naprawy: 500 zł
przykładowe usterki

Powierzchnia mieszkania będzie uwzględniała metraż pod ściankami działowymi. Taki sposób pomiaru metrażu jest skrajnie niekorzystny dla kupujących oraz jest niezgodny z obowiązującym prawem.

Koszt naprawy: 500 zł
przykładowe usterki

W pobliżu inwestycji deweloperskiej będzie wybudowana przepompownia ścieków. Budowa przepompowni ścieków była planowana na tyle blisko, że kupujący odstąpili od transakcji.

Koszt naprawy: 400 zł
przykładowe usterki

W pobliżu inwestycji deweloperskiej będzie wybudowany cmentarz. Budowa cmentarza była planowana na tyle blisko, że kupujący odstąpili od transakcji.

Koszt naprawy: 300 zł
przykładowe usterki

W powyższym wpisie notariusz nie wpisał w umowie wpisu roszczeń dot. miejsca postojowego. Oznacza to, że nabywca może mieć w przyszłości problem z przeniesieniem prawa do miejsca.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Co sprawdzamy w ramach odbioru?

Gwaranacja wyłapania wszystkich usterek, nie tylko tych widocznych gołym okiem.

tynki

Tynki i wylewki

Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.

stolarka

Stolarka drzwiowa i okienna

Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.

instalacje

Instalacje

Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.

przynależności

Przynależności

Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).

mertaż

Metraż

Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.

zawilgocenia

Zawilgocenia i mostki termiczne

Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.

Jakie dokumenty mogą być przydatne

Poniższe dokumenty pozwolą nam wykonać kompleksowy odbiór techniczny nieruchomości od dewelopera.

rzut architektoniczny

Rzut architektoniczny

Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.

standard wykończenia

Standard wykończenia

Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.

prospekt informacyjny

Prospekt informacyjny

Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.

Dowiedz się więcej o odbiorze technicznym

Obejrzyj krótkie filmiki, aby dowiedzieć się na czym polega odbiór deweloperski.

Jak to działa?

Dowiedz się więcej o odbiorze technicznym

zamówienie

Zamówienie

Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.

wizyta

Wizyta

W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.

dokumentacja

Dokumentacja

Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.

Zobacz, gdzie działamy

Dysponujemy ogólnopolską siecią inżynierów.

Możemy wykonać odbiór techniczny na terenie całego miasta i okolic.

Pewny Lokal, ul. Wileńska 69, Warszawa