Czym są przynależności mieszkania

Wyjaśniamy czym są przynależności mieszkania, jak znaleźć je w księdze wieczystej oraz jak obliczać ich metraż.
W 2018 r. już klientów!
średnia 5 ze 128 opinii w Google opinie
średnia 5 z 60 opinii w serwisie Facebook

Napisali o nas

Czym są?

Kupując mieszkanie – zarówno na rynku wtórnym, jak i od dewelopera – wraz z lokalem nabywamy też często dodatkowe pomieszczenia, takie jak piwnica, komórka lokatorska, garaż czy strych. Wszystkie one noszą wspólną nazwę przynależności, ale charakter prawny tych pomieszczeń może być różny. Podstawową kategorią są przynależności wpisane do księgi wieczystej mieszkania w dziale I–O („Oznaczenie nieruchomości”) – co do zasady metraż przynależności powinien być uwzględniany w całkowitym metrażu mieszkania wpisywanym do księgi wieczystej. To ważne, bo kupując mieszkanie na rynku wtórnym często zdarza się, że jesteśmy w błędzie co do rzeczywistego metrażu lokalu: wydaje się nam np., że płacimy za 85 metrów kw., podczas gdy mieszkanie ma w rzeczywistości powierzchnie 76 metrów, a pozostałe 9 m kw. obejmuje metraż piwnicy. Uwaga: balkon nie jest przynależnością. To tzw. część składowa mieszkania (metraż balkonu zawiera się jednak, tak jak metraż przynależności, w powierzchni lokalu wpisanej do ksiąg wieczystych). 

Mogą być wpisane w różnych miejscach księgi wieczystej albo w ogóle

Czasami jednak do korzystania z piwnicy lub pozostałych przynależności wynika z innego miejsca w księdze wieczystej niż pole przeznaczone do wpisu przynależności znajdujące się w dziale I-O księgi. Może się bowiem zdarzyć, że umowa pomiędzy właścicielem a wspólnotą mieszkaniową oddaje właścicielowi pomieszczenia przynależne do tzw. wyłącznego korzystania (umowy quoad usum) – takie uprawnienia powinny zostać wpisane do działu dziale I-Sp księgi wieczystej lokalu oraz działu III księgi budynkowej i gruntowej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mieszkań spółdzielczych – nie mają one w księdze wieczystej wpisanych przynależności. W przypadku mieszkań spółdzielczych nie podpisuje się też umów quoad usum, a prawo do użytkowania piwnicy lub miejsca postojowego zazwyczaj jest określone w rejestrze prowadzonym przez spółdzielnię.

Uważaj przy przekształceniu mieszkania spółdzielczego we własność

Od kilku lat, gdy mieszkanie jest przekształcane, spółdzielnia ma obowiązek przenieść też własność wszystkich przynależności. Spółdzielnie przez wiele lat utrudniały jednak przekształcenie prawa spółdzielczego własnościowego we własność, a jedną ze stosowanych przez nie metod było nie odmawianie uprawnionemu do mieszkania spółdzielczego przeniesienie na niego także własności piwnic i komórek lokatorskich (taka praktyka spółdzielni zniechęcała ludzi do przekształceń). W związku z tym, jeśli kupujesz mieszkanie, które kiedyś było mieszkaniem spółdzielczym musisz upewnić się, na jakiej podstawie właściciele użytkują przynależności. Pomoże w tym raport prawny Pewny Lokal, który jest najbardziej kompleksową metodą oceny stanu prawnego mieszkania. Raport o stanie prawnym mieszkania sporządzany jest przez doświadczonego prawnika przy wsparciu zaawansowanych metod statystycznych i poza kompleksowym opisem stanu prawnego zawiera również rekomendacje, które pomogą uniknąć problemów prawnych przy zakupie.

Jak to działa?

Nasze usługi są banalnie proste

odbiór techniczny lokalu

Sprawdzamy teżstan techniczny

Punktujemy ryzyka prawne przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym.

Sprawdź stan techniczny mieszkania
Zamówienie

Wystarczy, że podasz numer księgi wieczystej lokalu lub załączysz projekt umowy deweloperskiej.

Sprawdź umowę deweloperską i księgi wieczyste
Analiza

Badamy księgi wieczyste i dokumenty od dewelopera przy pomocy naszego nowoczesnego oprogramowania.

Raporty o stanie prawnym i technicznym nieruchomości do 24 godzin
Finalny raport

Przesyłamy przejrzysty raport w formacie pdf na e-mail klienta 48h po złożeniu zamówienia.

Zamów usługę

Sprawdzamy teżstan prawny

odbiory mieszkań

Oferujemy usługę odbioru technicznego. Nasi inżynierowie sprawdzają mieszkania i domy.

Zamów odbiór mieszkania
Zamówienie

Podajesz miasto i metraż mieszkania, a nasi pracownicy umawiają odbiór mieszkania przez inżyniera.

Zamów wizytę techniczną w mieszkaniu
Wizyta

W czasie odbioru mieszkania inżynier lub inspektor budowlany m.in. sprawdza jego zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.

Raporty o stanie prawnym i technicznym nieruchomości do 24 godzin
Dokumentacja

Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.

Zarezerwuj termin odbioru
Zobacz, w czym jesteśmy lepsi od konkurentów
Sprawdzamy stan prawny lokali w wielu miastach