W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wykonać analizę umowy od dewelopera.
2022-01-10
Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym Twoja pozycja negocjacyjna jest znacząco gorsza niż siła dewelopera – ten ma często do dyspozycji armię pracowników oraz prawników, którzy dbają o to, żeby jego interesy były odpowiednio zabezpieczone. Najważniejszym dokumentem, który podpisujesz na rynku pierwotnym jest tzw. umowa deweloperska – to w niej określone są Twoje prawa i obowiązki jako przyszłego nabywcy mieszkania. Warto także pamiętać o prospekcie informacyjnym: to dokument, w którym deweloper ma obowiązek zamieścić najważniejsze informacje o sobie oraz inwestycji. Do prospektu deweloper powinien też dołączyć rzut kondygnacji budynku z zaznaczeniem lokalu mieszkalnego. Częstym załącznikiem są też tzw. standardy wykończenia mieszkania. Na podstawie art. 20 ustawy deweloperskiej, prospekt wraz z załącznikami stanowi integralną część umowy deweloperskiej i wszystkie te dokumenty kształtują sytuację prawną przyszłego nabywcy mieszkania.
Jedną z usług oferowanych przez Pewny Lokal jest analiza umowy deweloperskiej i prospektu informacyjnego dewelopera. Za dodatkową opłatą możemy też sprawdzić dodatkowe załączniki do umowy takie jak umowa rezerwacyjna, czy projekt umowy przenoszącej własność lokalu. Twoje dokumenty są analizowane przez współpracujących z nami prawników mających doświadczenie w prawie konsumenckim oraz rzeczowym. Nasze raporty są sporządzane przy pomocy specjalnej aplikacji, a następnie przesyłane do Ciebie w jednolitym i przejrzystym formacie (zawsze w ciągu 24 h). Sprawdzając dokumenty od dewelopera korzystamy nie tylko z wiedzy prawniczej, ale także ze zgromadzonych danych statystycznych, które pozwalają nam ocenić czy czy bezpieczeństwo inwestycji deweloperskiej, w której zamierzasz nabyć mieszkanie mieści się powyżej czy poniżej średniej.
Przygotowywany przez nas raport z analizy umowy deweloperskiej oraz dokumentów od dewelopera składa się z czterech części. Podsumowanie wskazuje na najważniejsze informacje, na które powinieneś zwrócić uwagę w trakcie lektury raportu. Część druga (inwestycja w „pigułce”) zawiera kluczowe informacje dotyczące przedsięwzięcia deweloperskiego (czyli budowy budynku, kilku budowli, a nawet całego osiedla). Część trzecia (umowa w „pigułce”) mieści w sobie podsumowanie umowy deweloperskiej oraz innych dokumentów od dewelopera. W ostatniej, czwartej części („objaśnienia”) znajduje się rozwinięcie informacji z pierwszych dwóch części i konkretne rekomendacje (np. jakie klauzule umowne i w jaki sposób powinieneś renegocjować).
Pewny Lokal łączy w sobie wiedzę prawniczą, zaawansowane oprogramowanie, wiedzę o rynku deweloperskim oraz umiejętność zwięzłego i przejrzystego przekazywania informacji, które wynieśliśmy ze świata konsultingu i dziennikarstwa analitycznego. W naszych raportach o umowie deweloperskiej znajdziesz nie tylko informacje o konkretnych postanowieniach umownych, które są dla Ciebie ryzykowne, ale także podstawowe dane o deweloperze oraz jego inwestycji (np. do jak organizacji branżowych należy i czy w prasie pojawiają się negatywne informacje na jego temat). Dodatkowo, działamy szybciej i sprawniej niż kancelarie prawne i każdy raport sporządzamy w terminie 24h od zamówienia.
Autor
Michał Stasznik
Po skończonej szkole średniej pracował w branży budowlanej w Polsce i za granicą. Obecnie studiuje budownictwo. Zna się na normach budowlanych, bo hobbystycznie robi dla znajomych odbiory mieszkań (współpracuje też z Pewnym Lokalem). W naszej firmie specjalizuje się w treściach o odbiorach technicznych mieszkań. Z łatwością analizuje usterki, jakie można znaleźć w mieszkaniach deweloperskich. Wady w inwestycjach z rynku wtórnego też nie są dla niego problemem, potrafi je wskazać i wyjaśnić jak można je naprawić. Pasjonat podróżowania i podziwiania architektury i świata.
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Sprawdzamy okna i drzwi, także pod kątem zgodności ze standardem.
Zweryfikujemy instalację elektryczną, kanalizacyjną, ciepłą oraz inne instalacje.
Sprawdzimy ich zgodność ze standardem oraz normami budowlanymi (np. wymiary miejsca postojowego).
Metraż weryfikujemy na życzenie klienta, kiedy zaistnieje podejrzenie niezgodności z pomiarem powykonawczym.
Weryfikujemy szczelność okien, pleśń, grzyba za pomocą kamer termowizyjnych.
Rzut zwykle stanowi załącznik do prospektu informacyjnego dewelopera. Rzut projektowy jest nam potrzebny podczas odbioru technicznego do zweryfikowania układu mieszkania (np. wnęki, ściany) oraz rozmieszczenia instalacji.
Standard to dokument, który określa jak deweloper wykończy mieszkanie (np. czy stan deweloperski obejmuje parapety wewnętrzne, czy nie). Dzięki standardowi jesteśmy w stanie kompleksowo zweryfikować mieszkanie lub dom podczas odbioru.
Niekiedy informacje istotne dla przeprowadzenia odbioru technicznego znajdują się także w prospekcie informacyjnym dewelopera. Rzut projektowy oraz standard wykończenia zazwyczaj stanowią załączniki do prospektu informacyjnego.
Podajesz miasto i metraż, a nasi pracownicy umawiają zlecenie z inżynierem.
W czasie odbioru lub przeglądu nieruchomości nasz inżynier sprawdza jej stan techniczny, zgodność z normami budowlanymi i projektem. Wykorzystujemy kamery termowizyjne.
Odbiór mieszkania kończy się protokołem odbioru sporządzonym przez dewelopera. Na rynku wtórnym 48h po odbiorze mieszkania otrzymujesz raport.