Mnogość pojęć dotyczących zagadnień energetycznych sprawia, że możemy mieć trudność ze znalezieniem potrzebnych nam informacji. Jednym z takich „problematycznych” tematów jest atest energetyczny. Czym jest atest energetyczny. I dlaczego w wyszukiwarce trudno znaleźć na jego temat informacje? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Atest energetyczny to nic innego jak świadectwo charakterystyki energetycznej. Czyli dokument, w którym znajdziemy wyliczenia rocznego zapotrzebowania budynku na energię, służąca jego użytkowaniu zgodnie z przeznaczeniem. Na przykład do ogrzania budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej czy pracy wentylacji.
Jednak atest energetyczny to nie jedyny synonim świadectwa charakterystyki energetycznej. Innymi stosowanymi nazwami są: paszport energetyczny i świadectwo energetyczne. Nic więc dziwnego, że czasami możemy mieć problem z ustaleniem, czego dotyczy potrzebna nam informacja.
Na ateście energetycznym znajdziemy wskaźniki, które opisują charakterystykę energetyczną nieruchomości:
Atest energetyczny jest ważny przez 10 lat. Jednak okres ten może ulec skróceniu, jeżeli nieruchomość przejdzie modernizację, na przykład zostaną docieplone ściany, wymienione źródło ciepła lub budynek ulegnie rozbudowie.
Funkcjonowanie atestów energetycznych reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków z późniejszymi zmianami.
Ustawa wskazuje, w jakich sytuacjach wymagane jest posiadania świadectwa. I są nimi:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Świadectwo musimy przekazać nowemu właścicielowi nieruchomości przed podpisaniem umowy przenoszącej własność lub w trakcie zawierania umowy na wynajem.
Atest energetyczny może zostać sporządzony tylko przez audytora, którego uprawnienia zostały zweryfikowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. I został wpisany na listę osób uprawnionych. Weryfikowania tego jest bardzo prosta. Wystarczy, że wpiszemy dane audytora (imię i nazwisko) lub numer uprawnień budowlanych do centralnego rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.
Przy poszukiwaniu audytora powinniśmy sprawdzić nie tylko jego uprawnienia, ale również jego doświadczenia. Dzięki temu mamy pewność, że świadectwo zostało sporządzone poprawnie, a audytor uwzględnił wszystkie parametry, które mogą wpłynąć na charakterystykę energetyczną budynku.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!