Nowelizacja Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków sprawiła, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się tematy związane z uzyskaniem certyfikatów energetycznych. Zarówno wśród prywatnych właścicieli nieruchomości, jak i właścicieli lub zarządców firm. W dzisiejszym artykule skupimy się na zagadnieniu białych certyfikatów. Poznasz odpowiedzi na pytania, czym są białe certyfikaty? W jakim celu i kto może się o nie postarać?
Biały certyfikat to potoczna nazwa świadectwa efektywności energetycznej, ale wydanego przez Prezesa URE (Urząd Regulacji Energetyki). Jest on potwierdzeniem tzw. efektu energetycznego, czyli oszczędności energii elektrycznej lub cieplnej, którą podmiot uzyskał w wyniku realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.
Uzyskanie białego certyfikatu wiąże się z korzyściami majątkowymi. Dlatego, że prawa majątkowe do świadectwa efektywności energetycznej wydane przez URE są przedmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii. Można dzięki nim uzyskać dodatkowe korzyści majątkowe.
Aby uzyskać biały certyfikat, należy w wyniku prac modernizacyjnych uzyskać oszczędności 10 toe (ton oleju ekwiwalentnego), czyli równowartość 11,63 MWh.
Ważne jednak, aby przed przystąpieniem do modernizacji złożyć odpowiedni wniosek do URE. Brak złożonego wniosku spowoduje, że nawet jeśli uzyskamy wymaganą oszczędność energetyczną, to Urząd nie wyda certyfikatu.
Do wniosku o wydanie świadectwa efektywności energetycznej musimy dołączyć:
Na rynku jest wiele firm, które oferują usługi energetyczne, polegające na zmniejszeniu zużycia energii w zamian za wynagrodzenie z uzyskanych oszczędności. Przedsiębiorca działający w formule ESCO może wykonać audyt efektywności energetycznej dla zleceniodawcy i zrealizować całą inwestycję. W takim przypadku występuje on z wnioskiem o biały certyfikat, jako podmiot upoważniony.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wykaz firm działających w formule ESCO w Polsce znajduje się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Wniosek o wydanie świadectwa efektywności energetycznej powinien zawierać:
Biały certyfikat może uzyskać każdy, kto zamierza przeprowadzić termomodernizację, jeżeli przed rozpoczęciem prac złoży wniosek do URE i w ich wyniku uzyska wymaganą przez Urząd oszczędność energii. A więc zarówno duże podmioty (przedsiębiorstwa, instytucje państwowe, spółki), jak i spółdzielnie mieszkaniowe, jednoosobowe działalności czy osoby prywatne.
Biały certyfikat można uzyskać za wszystkie przedsięwzięcia, które służą poprawie efektywności energetycznej. Na przykład:
Uzyskanie białego certyfikatu wiąże się z korzyściami. Przede wszystkim wspomniana oszczędność energii, czyli mniejsze koszty użytkowania. Co więcej, dzięki sprzedaży certyfikatu na Towarowej Giełdzie Energii (PMEF) można uzyskać zwrot części poniesionych na modernizację nakładów.
Uzyskanie białego certyfikatu wpływa także korzystnie na wizerunek przedsiębiorstw i wspólnot na tle innych, co przekłada się na wybory konsumentów i partnerów. Czyli pośrednio może wpływać na zysk firmy.
Białe certyfikaty to także korzyść dla całego społeczeństwa. Poprawa efektywności energetycznej wiąże się z redukcją zużycia paliw kopalnych, ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko i obniżeniem emisji gazów cieplarnianych.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!