Audyt energetyczny a świadectwo energetyczne — cena

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo energetyczne: cena i koszt

28 kwietnia nastąpią zmiany w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawie budowlanym. Dlatego coraz więcej osób zaczęło interesować się tematem audytu energetycznego i świadectwa energetycznego. Czym różnią się te dokumenty? Jaka jest cena audytu i świadectwa energetycznego? A także kiedy, który dokument będzie Ci potrzebny? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Świadectwo i audyt energetyczny — co to i czym się różnią?

Świadectwo energetyczne jest 4-stronicowym dokumentem, w którym określa się zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z jego użytkowaniem. Czyli zużycia energii na potrzeby ogrzewania, uzyskania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji, wentylacji czy oświetlenia pomieszczeń. Zatem jego celem jest opisanie aktualnego stanu budynku.

Natomiast audyt jest znacznie bardziej rozbudowany i wymaga szczegółowych wyliczeń. Zawiera ocenę aktualnego zapotrzebowania na energię budynku, ale także określa możliwość wykonania usprawnień, dzięki którym zmniejszy się to zapotrzebowanie.

Co więcej, wylicza koszty prac modernizacyjnych, stopień oszczędności po ich wykonaniu oraz źródło ich sfinansowania. Czyli jego celem jest przygotowanie budynku do termomodernizacji.

Kolejna różnica dotyczy okresu, na jaki dokumenty są wydawane. Świadectwo energetyczne jest ważne 10 lat, chyba że budynek lub jego część przejdzie termomodernizację. Wtedy należy ponownie sporządzić świadectwo.

Audyt natomiast wykonuje się jednorazowo przed przeprowadzeniem termomodernizacji i nie ma narzuconego okresu ważności. 

Do różnic między audytem a certyfikatem energetycznym możemy także zaliczyć ich obligatoryjność. Uzyskanie certyfikatu energetycznego w wielu sytuacjach jest wymuszone przepisami.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W przypadku audytu, jego zlecenie zależy od woli właściciela budynku. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zamierza sfinansować termomodernizację ze środków z programów rządowych (Czyste Powietrze itd.). Wtedy audyt jest jednym z warunków przyznania środków.

Cenę audytu i świadectwa charakterystyki energetycznej również możemy zaliczyć do różnic między nimi. Koszt uzyskania świadectwa jest niższy niż audytu.


Grzejnik na tle pieniędzy, które można zaoszczędzić dzięki uzyskaniu świadectwa charakterystyki energetycznej i przeprowadzeniu audytu energetycznego. Niższy koszt uzyskania świadectwa energetycznego wiąże się z tym, że nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, żeby go sporządzić. Audyt też jest o wiele bardziej skomplikowanym procesem. W kolejnym paragrafie dowiesz się, kiedy jest wymagany audyt, a kiedy świadectwo energetyczne.


Kiedy audyt, a kiedy świadectwo energetyczne?

Jak już wiesz, uzyskanie świadectwa energetycznego jest wymuszone przepisami w kilku przypadkach. Jakimi?

Pierwszym z nim jest zamiar sprzedaży lub wynajęcia budynku, jego części, lokalu lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Sprzedający ma obowiązek przekazania świadectwa, stronie kupującej i fakt ten zostanie uwzględniony w umowie przez notariusza. W przypadku wynajmu należy wynajmującemu przekazać kopię lub wydruk certyfikatu. Za niedopełnienie tego obowiązku została przewidziana kara grzywny.

Kolejną sytuacją, w której świadectwo energetyczne jest potrzebne to zamiar zgłoszenia zakończenia budowy lub uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Świadectwo to musi być dołączone do zgłoszenia / wniosku. Brak świadectwa powoduje niedopełnienie formalności budowlanych.

Uzyskanie certyfikatu jest także konieczne, jeśli przeprowadzisz termomodernizację budynku.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Natomiast audyt energetyczny jest potrzebny w sytuacji, kiedy planujesz przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Dzięki wyliczeniom możesz sprawdzić zasadność przeprowadzania poszczególnych prac i wybrać tylko te, które przyniosą realne oszczędności.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne domu i mieszkania?

Przeglądając oferty firm, możesz spotkać się ze znaczną rozbieżnością w cenie audytu i  świadectwa charakterystyki energetycznej domu lub mieszkania. Ich wysokość zależy głównie od wielkości i skomplikowania budynku oraz lokalizacji. Im bardziej skomplikowany system w domu oraz większe miasto tym cena jest wyższa.

Średnie ceny za opracowanie świadectwa dla domu lub mieszkania w firmach, które specjalizują się w ich wystawianiu, kształtują się na poziomie od 400 do nawet 1 000 zł.

Tabela 1. Przybliżone ceny rynkowe świadectwa energetycznego

Typ nieruchomościCena za świadectwo (zł)
Mieszkanie300
Dom 500
Lokal użytkowy490
Budynek1500

(Podane ceny są orientacyjne, nie stanowią one propozycji sprzedaży zgodnie z kodeksem cywilnym i nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do przeprowadzania dalszych analiz czy obliczeń.)

W sieci nie brakuje jednak ofert prywatnych osób, które zdalnie wystawiają certyfikaty. Na jednym z portali aukcyjnych można znaleźć oferty już od 150 zł. Przed skorzystaniem z takiej okazji warto poczytać opinię osób, które zamówiły już u takiej osoby świadectwo oraz upewnić się, że jest wpisana na listę osób upoważnionych do ich wystawienia.

Cena audytu energetycznego mieszkania lub domu

Cena przeprowadzenia audytu energetycznego jest kilkukrotnie wyższa niż cena świadectwa. Wynika to z faktu, że jego opracowanie jest bardziej skomplikowane, zajmuje więcej czasu, a jeśli brak dokumentacji technicznej to wymaga zastosowania sprzętu pomiarowego. W przypadku domów jednorodzinnych jego ceny kształtują się na poziomie od 1 000 do 2 000 zł.

Oczywiście można znaleźć też znacznie tańsze oferty. Warto jednak zamiast ceną, kierować się opiniami o audytorach. W końcu od prawidłowości obliczeń zależy jego skuteczność.

Audyt energetyczny domu i mieszkania cena

Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania wiąże się z poniesieniem pewnej opłaty. Jakiej? W zależności od regionu i renomy firmy, która je sporządza, ceny mogą się od siebie znacznie różnić.

Na przykład niższą cenę będzie oferować indywidualny audytor, który „po godzinach” sporządza dla klientów świadectwa. A wyższą firma, która specjalizuje się w audytach energetycznych. Jednak w takim przypadku zwykle mamy dostęp do opinii dotychczasowych klientów i mamy większą pewność, że świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania będzie sporządzone rzetelnie i zgodnie ze sztuką.

Najniższe ceny za sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej mieszkania zaczynają się od 300 zł. Natomiast najdroższe, to już koszt 700 / 800 zł. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku mieszkań na cenę wpływa nie tylko jego metraż, ale także dostępność informacji techniczno-budowlanych budynku.

Jeśli nie posiadamy żadnej dokumentacji, bo nasz budynek to tzw. kostka PRL-owska i nigdy nie otrzymaliśmy dokumentacji techniczno-użytkowej, to prawdopodobnie będzie konieczna wizyta audytora na miejscu, a cena za wystawienie świadectwa wzrośnie.

Dlatego przed zamówieniem usługi, jeśli chcemy uniknąć nieporozumień i nie chcemy ulec zaskoczeniu, powinniśmy najpierw szczegółowo dopytać o ostateczny koszt lub przynajmniej konkretne widełki cenowe.

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu cena

Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej domu wiąże się z poniesieniem wyższej opłaty, niż ma to miejsce w przypadku świadectw wystawionych dla mieszkań. Ma to związek z koniecznością uwzględnienia większej ilości danych w obliczeniach.

Dlatego na koszt uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej domu wpływ mają:

 • metraż i stopień skomplikowania bryły budynku — im wyższy metraż i bardziej skomplikowana bryła tym cena będzie wyższa,
 • rodzaj konstrukcji — z czego zbudowane są przegrody wewnętrzne i zewnętrzne, rodzaj poszycia dachowego, izolacja termiczna czy
 • zamontowane w budynku systemy (wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania itd.).

Zdecydowana większość tych informacji powinna znajdować się w projekcie budowlanym i audytor tylko wpisze je do odpowiedniego programu. Natomiast jeżeli nie mamy takiego projektu i audytor będzie musiał samodzielnie zweryfikować i sprawdzić warunki techniczno-budowlane budynku, to cena za sporządzenie takiego świadectwa będzie znacznie wyższa.

Podobnie jak w przypadku atestu wystawianego dla mieszkania, na cenę wpływa również lokalizacja i renoma firmy. A jakie są średnie kwoty w ofertach za sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej domu?

Najniższe ceny za jego sporządzenie dla domu jednorodzinnego zaczynają się od 550 zł. Dla wielu osób może się to wydawać dużym obciążeniem finansowym. Musimy jednak pamiętać, że pozyskane raz świadectwo będzie ważne przez 10 lat, a za jego brak przewidziana jest kara grzywny. Jej wysokość do nawet 5 tys. złotych.

Podsumowanie

Audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dwa różne dokumenty. Różni je nie tylko stopień szczegółowości, cena, ale przede wszystkim przeznaczenie. Świadectwo jest potrzebne w celu sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Natomiast audyt służy określeniu celu i sposobu przeprowadzenia termomodernizacji. Dlatego, zanim zlecisz ich wykonanie, zastanów się, jakie informacje chcesz uzyskać?


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej — kto może wystawić dokument?

Dowiedz się i kliknij!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 712 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej – gdzie znaleźć tanio?

Posłuchaj rady!