Rozporządzenie o certyfikatach energetycznych — wyjaśnienie

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Certyfikat energetyczny: wyjaśnienie rozporządzenia

Zmiana ustawy o certyfikatach energetycznych i wydanie nowego rozporządzenia w sprawie metody ich obliczania sprawiły, że wielu właścicieli poczuło niezadowolenie na dodatkowy obowiązek przy sprzedaży lub wynajmie mieszkań. Tym bardziej że jego wypełnienie wiąże się z poniesieniem wydatku. Dlatego w dzisiejszym artykule zajmiemy się wyjaśnieniem rozporządzenia o certyfikatach energetycznych i powodem jego wprowadzenia.

Rozporządzenie o certyfikatach energetycznych — wyjaśnienie, w jakim celu wydano nowe rozporządzenie?

Niewielu z nas lubi zmiany, tym bardziej, jeżeli odczuwamy je w naszym portfelu. Gdy je ogłoszono, prawdopodobnie wielu z nas pomyślało sobie, że tym rządzącym to się nudzi lub znowu chcą od nas wyciągnąć pieniądze.

Tymczasem wprowadzenie zmiany w ustawie o certyfikatach energetycznych i rozporządzeniu nie do końca jest decyzją polityków. A przynajmniej nie tych krajowych. Zostały one narzucone nam z Unii Europejskiej i są efektem wdrażania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L 153 z 18.06.2010).

Jakie najważniejsze informacje znalazły się w rozporządzeniu o certyfikatach energetycznych — wyjaśnienie.

W rozporządzeniu o certyfikatach energetycznych z 13 kwietnia 2023 zmieniono niektóre zapisy w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Dotyczyły one obliczania współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych wi.

Jednak tym, co najbardziej nas interesuje w rozporządzeniu o certyfikatach energetycznych, są jego załączniki. Załącznik nr 1 oraz nr 2, którymi są wzory świadectw charakterystyki energetycznej dla budynku oraz dla części budynku (mieszkania).

Każde świadectwo charakterystyki energetycznej musi zawierać wszystkie wskazane w nim parametry.

Zgodnie ze wzorem, świadectwo (bez względu na to, czy dotyczy całego budynku, czy jego części) składa się z kilku sekcji. Na samej górze znajdziemy numer świadectwa charakterystyki energetycznej. Numer ten musi zostać wygenerowany z centralnego rejestru. Następnie widzimy miejsce przeznaczone na opis budynku (lokalu) wraz z jego zdjęciem. Po tej ogólnej części przechodzimy do najważniejszych informacji, a więc wskaźników:

 • rocznego zapotrzebowania na energię użytkową (EU),
 • rocznego zapotrzebowania na energię końcową (EK),
 • rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP),
 • jednostkowej wartości emisji CO2 (ECO2) oraz
 • udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową. 
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Ta część świadectwa zakończona jest suwakiem charakterystyki energetycznej, który obrazowo przedstawia jakość charakterystyki energetycznej naszej nieruchomości w odniesieniu do nowych budynków.

Kolejne części świadectwa, zawierają bardziej szczegółowe wyliczenia. Między innymi obliczeniową roczną ilość zużywanego nośnika energii lub energii przez budynek w podziale na systemy techniczne (ogrzewanie, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej itd.), podstawowe parametry techniczno-użytkowe budynku, a także wartości wymienionych wcześniej wskaźników z podziałem na poszczególne systemy.

A co znajduje się na końcu rozporządzenia o certyfikatach energetycznych? Wyjaśnienia i zalecenia audytora, których realizacja może poprawić parametry energetyczne naszego budynku. Dlatego warto skorzystać z usług sprawdzonych audytorów, (na przykład z Pewnego Lokalu), którzy dopasują działania do naszego budynku. 

Kto zyska na nowych przepisach?

Skoro rozporządzenie o certyfikatach energetycznych narzuciło ich obligatoryjność, to próbując odpowiedzieć na pytanie — kto zyska na certyfikatach, od razu nasuwa się myśl — audytorzy. Certyfikaty są płatne, więc to naturalne, że zmiany przepisów są im na rękę. Tylko czy to jedyna grupa? Nie.

Pamiętajmy, że przede wszystkim na certyfikatach zyskają właściciele nieruchomości. Zarówno potencjalni, jak i obecni. Dlaczego?

Dzięki temu, że w ogłoszeniu sprzedaży mieszkania lub domu musimy ująć wartość wskaźników, to kupcy mogą zorientować się, czy „stać” ich na utrzymanie kupowanej nieruchomości. Wysokie rachunki za ogrzewanie czy prąd mogą znacznie uszczuplić budżet, zwłaszcza jeżeli na zakup zaciągnęli kredyt hipoteczny.

A co z tego będzie miał sam właściciel nieruchomości? Jeżeli wskaźniki na certyfikacie będą korzystne, to przełoży się to na wartość nieruchomości i jej atrakcyjność. A jeśli nie będą? Wtedy możemy podejść do certyfikatu jako wskazówki do przeprowadzenia termomodernizacji. Co prawda, nie jest to pełny audyt termomodernizacyjny. Raczej jego namiastka, jednak znacznie tańsza. Zainwestowanie w modernizację odłoży sprzedaż w czasie, jednak przyczyni się do wzrostu wartości nieruchomości. 

Jakie konsekwencje za niedopełnienie obowiązku posiadania certyfikatu?

Wiemy już, że sporządzanie certyfikatów energetycznych może przynieść wymierne korzyści. Na przykład dzięki wyróżnieniu się oferty na tle „konkurencji”. A co w sytuacji, gdy nie sporządzimy certyfikatu energetycznego w wymaganych przepisami przypadkach?

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Grzywna za brak świadectwa energetycznego może wynosić nawet 5 tys. zł. Żeby ustrzec się przed grzywną, warto zamówić świadectwo energetyczne od Pewny Lokal.


Takie działanie, a raczej jego brak wiąże się z możliwością otrzymania grzywny. Nieprzekazanie kupującemu w dniu podpisania aktu notarialnego świadectwa lub nieumieszczenie informacji w ogłoszeniu jest zagrożone grzywną w wysokości do 5 tys. zł. Oczywiście, żeby sąd mógł na nas nałożyć grzywnę, to najpierw służby muszą otrzymać taką informację od „zatroskanego obywatela”.

Dlatego, na razie przepis ten jest martwy. Niewykluczone jednak, że w przyszłości ulegnie to zmianie, a „wymiganie” się od obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego, o którym mowa w zarządzeniu nie będzie już takie łatwe.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej — kto może wystawić dokument?

Dowiedz się i kliknij!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 4.9/5 na podstawie 30 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej – gdzie znaleźć tanio?

Posłuchaj rady!