Zagłębiając się w tematy dotyczące nieruchomości, a także kwestii prawnych, można niejednokrotnie natknąć się na informacje dotyczące charakterystyki energetycznej oraz świadectwa energetycznego. Czy mowa jest o jednym i tym samym dokumencie?
W sieci coraz częściej można natknąć się na zapytania typu – charakterystyka energetyczna a świadectwo energetyczne. Zatem przyszedł czas na rozwianie wszelkich związanych z tym wątpliwości. Charakterystyka energetyczna jest elementem projektu architektoniczno-budowlanego domu. Dokument ten zawiera informacje dotyczące tego, ile energii potrzeba na ogrzanie budynku, a także jaki będzie związany z tym koszt. Obliczenia te są wykonywane w oparciu o podstawowe parametry instalacji grzewczej i zużycia ciepłej wody, a do tego również energii na potrzeby klimatyzacji oraz oświetlenia.
Charakterystyka energetyczna pomaga spełnić wymagania techniczno-budowlane dotyczące energooszczędności. Na tej podstawie łatwiej jest ograniczyć straty ciepła, celem uzyskania optymalnego poziomu zużycia energii. Wykorzystując ten dokument, można także oszacować przyszłe koszty ogrzewania oraz poboru c.w.u.
Wróćmy jednak do tematu – charakterystyka energetyczna a świadectwo energetyczne. Jakie są różnice między tymi dokumentami? Wyjaśnienie w poniższym akapicie.
Charakterystyka energetyczna jest wyznaczana, a także opracowywana zgodnie z metodologią, według której przygotowuje się świadectwo charakterystyki energetycznej. Zatem różnica jest następująca. Świadectwo energetyczne sporządza się dla budynków, które już istnieją. Charakterystyka energetyczna dotyczy już jednak budynków projektowanych. W związku z tym można na przykład analizować różne źródła ciepła, a także określić ich wpływ na końcowe zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Charakterystyka energetyczna ma konkretny cel. Jest nim stwierdzenie, że zastosowane w projekcie budowlanym rozwiązania architektoniczne, a także instalacyjne są zgodne z wytycznymi uwzględnionymi w przepisach i zasadach oszczędnego gospodarowania energią.
Wiele osób uważa, że charakterystyka energetyczna a świadectwo energetyczne to jeden i ten sam dokument. Jak widać, jest to rozumowanie błędne. Warto przy okazji wspomnieć, kto ma obowiązek posiadania świadectwa energetycznego budynku, a kiedy dokument ten nie jest potrzebny.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Od 28 kwietnia 2023 roku certyfikat energetyczny obowiązuje każdego, kto chce uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu, a także właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań, które zamierzają sprzedać lub wynająć. Z uwagi na nowe przepisy, zainteresowanie świadectwem energetycznym nagle wzrosło. Dziś można uzyskać je bardzo szybko i wygodnie, nawet nie wychodząc z domu. Wystarczy skontaktować się z firmą oferującą usługę, odpowiedzieć na podstawowe pytania, przekazać oczekiwane dane i dokonać płatności. Świadectwo jest wystawiane online i przekazywane najczęściej w formie PDF, ale zainteresowane osoby mogą poprosić o tradycyjną formę papierową.
Z obowiązku sporządzania charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki zabytkowe, budynki mieszkalne, ale nieużytkowane przez więcej niż 4 miesiące w roku, a także gospodarstwa rolne, w przypadku których maksymalny wskaźnik EP wynosi 50 kWh m2/rok. Na tej samej liście znajdują się nieruchomości o powierzchni do 70 m2 powstałych dla zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych oraz budynki wolnostojące, które nie mają większej powierzchni niż 50 m2. Obowiązek nie dotyczy miejsc działalności religijnej oraz budynków przemysłowych i gospodarczych, które nie posiadają instalacji zużywających energię.
Jeżeli potrzebujesz świadectwa energetycznego, skontaktuj się z nami. Mamy wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy opracowują ten dokument rzetelnie i sprawnie. Już w kilka dni otrzymasz go na maila lub w formie wydruku, jeżeli tak wolisz.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!