Z końcem kwietnia wejdą w życie zmiany w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków. Rozszerzają one listę sytuacji, w których potrzebne jest uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Dzięki nim powstanie także centralna baza świadectw i osób uprawnionych do ich wystawienia. Czym jest to świadectwo? Jak często trzeba będzie się o nie postarać i jakich sytuacjach? Postanowiliśmy zebrać dla Ciebie najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument zawierający zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku lub jego części, który określa jego całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do jego użytkowania zgodnie z
przeznaczeniem. A więc zużycia energii na potrzeby ogrzewania, uzyskania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji, wentylacji i oświetlenia pomieszczeń.
Najważniejszą częścią świadectwa, jest ocena charakterystyki energetycznej budynku. Określa się ją wskaźnikami rocznego zapotrzebowania:
Wskaźniki podawane są w kWh/mkw. Dodatkowo wyznacza się także:
Im mniejsza wartość wskaźników dla budynku a większy udział odnawialnych źródeł energii w zapotrzebowaniu, tym lepiej.
Aby łatwiej zobrazować czy budynek jest energooszczędny, czy raczej energochłonny, na świadectwie znajduje się suwak charakterystyki energetycznej, z zaznaczonym poziomem wskaźnika EP badanego budynku i normy wskaźnika dla budynków nowopowstałych.
Świadectwo musi zawierać także datę sporządzenia, termin ważności, numer wygenerowany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpis audytora. Świadectwo wystawione poza systemem lub osobę nieujętą w rejestrze osób uprawnionych jest uznawane za nieważne.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od chwili jego wystawienia. Okres ten może jednak ulec skróceniu, jeśli budynek przejdzie termomodernizację lub istotnie zmienią się jego cechy. Na przykład zostanie rozbudowany i wzrośnie jego zapotrzebowanie na energię. W takiej sytuacji konieczne będzie ponowne uzyskanie świadectwa.
A co z osobami, które uzyskały lub uzyskają świadectwo przed 28 kwietnia 2023 r.?
Dzięki wniesionej przez Senat poprawce, certyfikaty wystawione przed wejściem w życie nowelizacji zachowają swoją ważność. Czyli będą ważne przez 10 lat od dnia ich wystawienia.
Na pierwszy rzut oka świadectwa charakterystyki energetycznej są kolejnym kosztem dla właścicieli budynków lub mieszkań w przypadku ich budowy, sprzedaży czy wynajmu. Trzeba jednak pamiętać, że dzięki obliczeniu zapotrzebowania budynku na energię, łatwiej określić koszty jego eksploatacji. W przyszłości wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa mogą się także stać jednym z kryteriów wyboru przy zakupie nieruchomości.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!