Funkcjonujące od kwietnia 2023 r. nowe przepisy o świadectwach energetycznych wpłynęły również na proces budowlany domów jednorodzinnych. Zwłaszcza na fazę jego projektowania (konieczność spełnienia założeń techniczno-użytkowych) oraz zakończenie budowy. A w dzisiejszym artykule skupimy się na tym drugim, czyli zakończeniu budowy. A dokładniej na odbiorze energetycznym domu.
Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 z późniejszymi zmianami) i Ustawa prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 z późniejszymi zmianami), to dwa dokumenty, z których wynikają obowiązki właściciela nieruchomości, który zamierza dokonać zakończenia budowy domu.
W przypadku domów o powierzchni powyżej 70 mkw i które nie są przeznaczone do zaspokojenia naszych własnych potrzeb mieszkaniowych (czyli budujemy pod wynajem lub w celu sprzedaży), musimy dokonać tzw. odbioru energetycznego domu. Czyli uzyskać świadectwo energetyczne, które potwierdzi, że budynek spełnia normy techniczno-użytkowe a właściciel zna jego charakterystykę energetyczną.
Świadectwo energetyczne musimy dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Brak odbioru energetycznego domu (czyli świadectwa) jest traktowany jako brak źródła ciepła. Zatem organ odrzuci nasz wniosek. I nie będzie możliwe legalne zamieszkanie w takim domu.
Jeżeli nasz dom powstaje systemem gospodarczym, czyli aktywnie uczestniczymy w procesie budowlanym lub samodzielnie zatrudniamy ekipy budowlane, to odbiór energetyczny domu spoczywa na „naszej głowie”. Musimy znaleźć audytora, sprawdzić jego uprawnienia i zlecić ocenę charakterystyki energetycznej. A co z budynkami od dewelopera?
Odbiór energetyczny domu od dewelopera spoczywa na właścicielu nieruchomości. Jeżeli nasza umowa z deweloperem wskazuje, że przeniesienie własności nastąpi po odebraniu budynku, to deweloper ma obowiązek przekazać nam świadectwo energetyczne, najpóźniej w dniu podpisywania aktu. Jeżeli tego nie zrobi, to możemy złożyć na policji zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia i zostanie obciążony grzywną za niewypełnienie obowiązku przekazania świadectwa.
Jeżeli jednak nasza umowa z deweloperem wskazuje, że przeniesienie własności nastąpi wcześniej. Czyli po wybudowaniu domu, ale przed jego odbiorem lub deweloper świadczy nam usługę budowlaną, czyli buduje na naszej działce, to na nas jako właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek odbioru energetycznego domu. Jeżeli mamy wątpliwości, kto odpowiada za odbiór energetyczny naszego domu, to warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w nieruchomościach.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!