Certyfikaty energetyczne to w dalszym ciągu jeden z ważniejszych tematów w ostatnich miesiącach. Dzięki nim kupujący i wynajmujący mogą zaplanować w czasie koszty użytkowania domu lub mieszkania. Jednak aby świadectwo, które otrzymają, było ważne, musi ono zostać zarejestrowane w ewidencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jak rejestruje się certyfikat energetyczny? O tym w dzisiejszym tekście.
Świadectwo charakterystyki energetycznej, inaczej nazywane paszportem energetycznym, jest dokumentem wydawanym przez uprawnionego audytora. Przy pomocy wskaźników charakterystyki energetycznej opisuje ono konkretną nieruchomość pod kątem całkowitego zapotrzebowania na energię niezbędną do jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Brzmi trochę zawile. Jednak chodzi o to, ile energii potrzeba, aby ogrzać ciepłą wodę użytkową i mogły działać ogrzewanie oraz wentylacja.
Szczegółowe wytyczne dotyczące obliczania poszczególnych wskaźników świadectwa znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Dopuszcza ono dwie metody, którymi mogą posługiwać się audytorzy: metoda obliczeniowa oraz metoda zużyciowa. Wybór metody jest indywidualny i zależy od typu oraz przeznaczenia budynku.
Rozszerzenie katalogu sytuacji, w których uzyskanie certyfikatu energetycznego jest konieczne, spowodowało, że rządzący musieli znaleźć sposób, aby „zapanować” nad świadectwami. Dlatego wskazano jednolity wzór świadectwa, a także stworzono centralny rejestr charakterystyki energetycznej.
Jego celem jest spełnienie obowiązku określonego w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków. Czyli zapewnienie spójnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków oraz swobodnego dostępu do wykazów osób uprawnionych do sporządzania świadectw i wykonujących kontrole systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji.
Rejestr nie obejmuje tylko samym certyfikatów. Składa się z kilku oddzielnych baz, w których znajdziemy wykazy:
Rejestr jest powszechnie dostępny. W każdej chwili możemy sprawdzić, czy osoba, do której planujemy zwrócić się o wydanie certyfikatu, jest wpisana do bazy. Jeżeli nie znajdziemy jej w bazie, to jest to równoznaczne z tym, że nie może wydać nam certyfikatu. A nawet gdyby to zrobiła, to będzie on nieważny. Certyfikat wydany poza rejestrem lub przez osobę nieujętą w rejestrze jest nieważny.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Rejestracji świadectwa energetycznego można dokonać na kilka sposobów.
Pierwszym z nich jest zalogowanie się do Centralnego rejestru świadectwa charakterystyki energetycznej i wprowadzenie świadectwa ręcznie. Musimy wybrać, czy chcemy wprowadzić świadectwo dla całego budynku, czy tylko dla jego części.
Następnie tworzymy nowe świadectwo. Pojawią się zakładki oznaczone tak samo, jak we wzorze świadectwa wraz z polami do uzupełnienia. Po wprowadzeniu danych do świadectwa powinniśmy je zapisać. Nie jest to jednak równoznaczne z ostateczną rejestracją świadectwa. Tak zapisane świadectwo jest wersją roboczą, którą można nadal zmieniać.
Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że wszystkie dane są poprawne i nie będzie konieczności dokonania zmian, należy wybrać ikonę: zapisz i zatwierdź. W tym momencie nie mamy już możliwości zmiany na świadectwie. Jak jeszcze rejestruje się świadectwo energetyczne?
Druga metoda polega na „zaciągnięciu” świadectwa ze specjalnego programu. Wystarczy zapisać go w formacie xml, a po zalogowaniu do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej zaimportować plik. Przy tej metodzie warto upewnić się, czy system dobrze pobrał dane i są one poprawne. Dopiero wtedy można zapisać i zatwierdzić świadectwo.
Ostatnią metodą wprowadzenie świadectwa do rejestru jest bezpośrednie przesłanie go tam z programu obliczeniowego. Zajmuje to tylko chwilę. Warto jednak upewnić się później czy rzeczywiście świadectwo widnieje w rejestrze.
Sporządzanie certyfikatów energetycznych wiąże się z poniesieniem opłaty. Dlatego część właścicieli może czuć „pokusę”, aby sporządzić świadectwo jak najtaniej. Niestety, w tym przypadku jak najtaniej, nie jest komplementem.
Jeżeli widzimy świadectwo, którego cena znacznie odbiega od normy, to powinniśmy być świadomi, że takie świadectwo najprawdopodobniej nie będzie przygotowane rzetelnie. Będzie to jedynie tak zwana „podkładka”, aby uchronić się przed karą grzywny i jest to błędny sposób rozumowania.
Przede wszystkim, mamy papier, który nijak ma się do warunków naszego budynku. Zatem gdybyśmy rozmyśli się co do sprzedaży czy najmu, to zostaniemy ze świstkiem, który nie jest nic wart. A posiadanie świadectwa niezgodnego ze stanem faktycznym również jest zagrożone karą grzywny. Ryzyko dotyczy także audytora, któremu może zostać odebrane prawo do wystawiania świadectw.
Kiedy taka sytuacja może mieć miejsca? Najczęściej w dwóch sytuacjach. Pierwsza, jeżeli służby otrzymają wniosek o weryfikację świadectwa. Na przykład od osoby, która kupiła lub wynajmuje nasze mieszkanie lub dom (weryfikacja na wniosek). A druga podczas losowej weryfikacji świadectw, tzw. weryfikacji z urzędu.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!