Przy poszukiwaniu informacji o cenie świadectwa energetycznego budynku możemy spotkać się z dużymi rozbieżnościami. Jedne artykułu podają ceny w granicach kilkuset złotych, inne w tysiącach. Dlaczego? Wynika to z różnego sposobu interpretacji definicji budynku, a rodzaj budynku ma znaczenie przy ustalaniu ceny. O budynkach jednorodzinnych powiedziano już dużo, zatem w dzisiejszym artykule skupimy się budynkach innych niż jednorodzinne.
Świadectwo energetyczne, (inaczej paszport energetyczny), to kilkustronicowy dokument, w którym określona została charakterystyka energetyczna budynku. A więc jak duże w skali roku jest jego zapotrzebowanie na energię, która służy do ogrzania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz pracy wentylacji i klimatyzacji. W przypadku budynków niemieszkalnych, w charakterystyce energetycznej wykazuje się także, ile energii zużywanej jest na potrzeby oświetlenia.
Charakterystyka ta opisywana jest za pomocą 3 wskaźników: wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową EU, zapotrzebowania na energię końcową EK oraz zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. W celu dokładniejszej oceny budynku na świadectwie budynku znajdziemy także informację o udziale odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową Uoze oraz jednostkową wielkość emisji CO2.
Świadectwa możemy wykorzystać do szacowania kosztów eksploatacyjnych nieruchomości, z tego względu wartości poszczególnych wskaźników muszą być podawane w ogłoszeniu o sprzedaży lub chęci wynajmu.
Jeżeli potrzebujemy uzyskać świadectwo energetyczne budynku, który jest budynkiem wielolokalowym lub budynkiem niemieszkalnym, to musimy liczyć się z tym, że czas potrzebny na opracowanie świadectwa będzie dłuższy niż w przypadku domu jednorodzinnego lub mieszkania.
Zwiększone zaangażowanie audytora przekłada się zatem na dużo wyższą cenę świadectwa energetycznego budynku. Ile wyższą? To już zależy od rodzaju analizowanego budynku, jego skomplikowania oraz powierzchni.
Jak wspomnieliśmy wyżej, w przypadku budynków niemieszkalnych na świadectwie musi zostać także wskazane zużycie energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego. Zatem świadectwo energetyczne budynku będzie zawierało więcej informacji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wspomnieliśmy powyżej, że cena za świadectwo energetyczne budynku jest wyższa niż dla domu jednorodzinnego. Ceny świadectwa energetycznego budynku zaczynają się zwykle od 800 złotych i potrafią wynieść nawet 5 000 zł. Są to jednak orientacyjne „widełki”. Dlatego przed zleceniem wykonania świadectwa energetycznego budynku powinniśmy poprosić wybranego audytora o bardziej konkretną wycenę.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!