Odczytywanie świadectw charakterystyki energetycznej jest nie lada wyzwaniem dla właścicieli nieruchomości. Część informacji wydaje się prosta do zrozumienia, jednak pozostałe niekoniecznie. Na szczęście z pomocą przychodzą artykuły, w których autorzy przybliżają te zagadnienia. Jeden z nich znajdziesz poniżej. Dowiesz się, o co chodzi z energią końcową na świadectwie charakterystyki energetycznej i jakie inne informacje na nim znajdziesz.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest krótkim dokumentem, którego wzór został narzucony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dzięki zamieszczonym tam wskaźnikom możemy w przybliżeniu określić, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię, która jest wykorzystywana podczas użytkowania. Czyli na przykład ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody.
Wprowadzenie jednolitego wzoru świadectw pozwala na porównywanie charakterystyk energetycznych budynków, co ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych (lub o wynajmie). A jak wygląda takie świadectwo?
Przede wszystkim świadectwo musi mieć numer nadany w centralnym rejestrze świadectw (na przykład SCHE/1234/5678/2023). Bez niego, świadectwo nie jest ważne.
W pierwszej części świadectwa musi zostać zidentyfikowany budynek, (adres, właściciel, liczba kondygnacji itd.).
Poniżej opisu znajdziemy obliczone wartości wskaźników charakterystyki energetycznej dla całej nieruchomości, a także w rozbiciu na poszczególne systemy. Jednak najciekawsze informacje znajdziemy na końcu. Audytor powinien wskazać nam zalecenia, (z określeniem zakresu i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych), które po przeprowadzeniu mogłyby poprawić charakterystykę energetyczną budynku.
Na każdym świadectwie znajdziemy trzy podstawowe wskaźniki:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
A także informację o udziale odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową (Uoze) i jednostkowej wielkości emisji CO2.
Tym, co najbardziej rzuca się w oczy na świadectwie charakterystyki energetycznej, jest suwak charakterystyki energetycznej. Zaznaczono na nim wartości wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej dla budynku oraz dla nowych budynków. Suwak jest pomocny, gdyż pozwala laikom ocenić jakość budynku. Jednocześnie może też wprowadzać w błąd, sugerując, że najważniejszym wskaźnikiem na świadectwie jest EP. Tymczasem wskaźniki powinny być odczytywanie jednocześnie, aby móc wysnuć z nich prawidłowe wnioski.
Wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową (EK), zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej, jest energią dostarczaną do budynku dla systemów technicznych.
Czyli określa, ile energii potrzebujemy każdego roku do ogrzewania, pracy wentylacji, przygotowywania ciepłej wody użytkowej w przeliczeniu na 1 mkw powierzchni. Jeżeli w naszym domu została zamontowana klimatyzacja, to wskaźnik EK uwzględnia także zapotrzebowanie energii do jej pracy. Upraszczając, energia końcowa to ten rodzaj energii, która jest dostarczana do budynku i którą kupujemy (energia elektryczna, gaz ziemny itd.).
Energię końcową, podawaną w kWh/(mkw·rok) wylicza się na podstawie wzoru: EK= Qk/Af.
Gdzie Qk, to roczne zapotrzebowanie na energię końcową dostarczaną do budynku lub części budynku dla systemów technicznych, a Af, to powierzchnia pomieszczeń.
Przy obliczaniu EK, audytor musi uwzględnić sprawność systemu, a więc czy występują straty energii.
Jeżeli szukamy audytora, który nie tylko sporządzi dla nas świadectwo charakterystyki energetycznej, ale również wyjaśni nam, jaka jest „jakość” naszego budynku, to powinniśmy szukać firm, które specjalizują się w nie tylko w sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej, ale również w pełnych audytach energetycznych (tak jak Pewny Lokal). W ten sposób uzyskamy dodatkową pewność, że zalecenia wpisane przez audytora rzeczywiście pozytywnie wpłyną na energetykę budynku, a co za tym idzie na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
Przy przeglądaniu ofert zweryfikujmy również, firmę w Google i na stronie internetowej. Opinie dotychczasowych klientów są cennym źródłem informacji. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czy komunikacja przebiega bez problemu, arkusz do uzupełnienia jest czytelny, a także czy audytor wywiązuje się z podanych terminów. W końcu lubimy, gdy obsługa klienta działa bez zarzutu.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!