Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym wielkość zapotrzebowania na energię, jaka jest niezbędna w celu zaspokajania potrzeb energetycznych wynikających z użytkowania budynku albo tylko jego części. Obowiązek posiadania danego świadectwa wynika z prawa europejskiego. Czy dotyczy on również garażu?
Świadectwo charakterystyki energetycznej garażu nie jest konieczne, jeżeli garaż ten nie jest ogrzewany. W przypadku gdy garaż jest ogrzewany, a jego właściciel planuje sprzedaż albo przynajmniej wynajem, to świadectwo charakterystyki energetycznej garażu musi wykonać.
Dlaczego? Otóż garaż ogrzewany traktuje się jako budynek. Garaż można nazywać budynkiem i tak też go traktować, jeżeli jest on trwale związany z gruntem, a do tego wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Garaż ten musi również mieć fundamenty oraz dach. Wówczas uznaje się go za budynek. Zatem jeżeli garaż nie posiada fundamentów, nie potrzebuje świadectwa charakterystyki energetycznej garażu.
Świadectwo charakterystyki energetycznej garażu trzeba przekazać nabywcy lub najemcy, gdy budynek ten będzie zbywany na podstawie umowy sprzedaży lub wynajmowany. Świadectwo przygotowuje się zatem celem przekazania go najemcy albo kupującemu. Jeszcze do niedawna tego rodzaju świadectwa sporządzano sporadycznie. Obecnie jest to już wymóg, którego należy przestrzegać.
Zacznijmy od tego, po co w ogóle istnieją takie świadectwa i czy są one jedynie wymysłem rządzących? Otóż nie. Okazuje się, że ich istnienie ma całkiem duże znaczenie. Celem wprowadzenia świadectwa jest dążenie do zwiększenia liczby budynków energooszczędnych. Nie jest to jednak proste do skontrolowania. By rząd mógł bez problemu realizować swój cel, musi znać zasoby krajowe, a do tego również aktualny stopień zapotrzebowania budynków na energię.
Poza tym nie zapominajmy, że świadectwo jest też źródłem ważnej wiedzy dla samego właściciela. Na podstawie tych informacji może na przykład ustalić, czy garaż, który posiada, wymaga modernizacji, ponieważ odbiega od norm, czy też nie. Świadectwo to jest niewątpliwie dokumentem, który może wyróżnić ofertę na tle konkurencji, jeśli garaż zostanie wystawiony na sprzedaż.
Jak widać, świadectwo charakterystyki energetycznej garażu jest bardzo ważnym dokumentem. Nie należy o nim zapominać, mając garaż, który wymaga przynajmniej sporadycznego ogrzewania i zamierza się przeznaczyć go na wynajem lub sprzedaż. W tej sytuacji za brak danego certyfikatu grożą surowe kary pieniężne.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli garaż jest budynkiem, w dodatku ogrzewanym i jego dotychczasowy właściciel nie zadba o wspomniany tu wielokrotnie dokument – świadectwo charakterystyki energetycznej garażu –, wówczas może spodziewać się całkiem sporej grzywny. Grzywna za sprzedaż lub wynajem garażu bez świadectwa sięga nawet kwoty 5000 zł.
Trudno jest tu podać konkretną kwotę, jaką trzeba uiścić, celem pozyskania świadectwa. Zależy ona od wielu czynników. Wymienia się tu nie tylko typ budynku, ale również jego powierzchnię. W przypadku garażu może to być kwota na poziomie kilkuset złotych. Świadectwo charakterystyki energetycznej garażu jest ważne przez 10 lat. Należy również pamiętać, że straci ono ważność, jeżeli w garażu zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, a co za tym idzie, w wyniku tych prac charakterystyka energetyczna budynku ulegnie zmianie. Wystarczy, że zostaną przeprowadzone takie prace jak wymiana okien czy źródła ciepła. Samo ocieplenie garażu może doprowadzić do utraty ważności świadectwa.
Świadectwo charakterystyki energetycznej garażu może wykonać jedynie osoba do tego uprawniona, a więc wpisana do centralnego rejestru charakterystyk energetycznych budynków. Zanim osoba ta trafi do rejestru, musi spełnić szereg odgórnie określonych warunków. Musi przede wszystkim mieć pełną zdolność do czynności prawnych i ukończyć jeden z kierunków wymienionych w ustawie. Standardowo musi to być osoba, która nigdy nie była skazana. W rejestrze mogą pojawić się osoby, które mają uprawnienia budowlane wyszczególnione w art. 14 ust. 1 ustawy Prawo budowlane.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby świadectwo charakterystyki energetycznej garażu wydała osoba, która zdobyła te kwalifikacje za granicą, w którymś z krajów UE. Tak samo mogą to być osoby posiadające uprawnienia do kontroli systemu ogrzewania czy klimatyzacji i oferujące usługi transgraniczne.
Takich fachowców mamy w swoim zespole. Jeżeli potrzebujesz danego świadectwa, koniecznie skontaktuj się z naszym biurem, a powiemy Ci, jak możemy pomóc i co dla Ciebie zrobić. Mamy uprawnienia do wydawania tego typu certyfikatów. Jesteśmy legalnie działającą firmą, nastawioną na zadowolenie klienta i pomoc w jak najszerszym zakresie.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!