Dla wielu z nas sposób obliczania wskaźników charakterystyki energetycznej jest czymś niezrozumiałym. A liczba i skomplikowanie wzorów nie ułatwiają zadania. Na szczęście audytorzy nie muszą robić tego ręcznie, tylko służą im do tego specjalne programy obliczeniowe. Warto jest przyjrzeć się pokrótce, jakie są metody sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.
Szczegółowe zasady opracowywania świadectw zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej.
W dokumencie tym zostały określone:
Rozporządzenie wskazuje na dwie dopuszczalne metody wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku – metodę obliczeniową i zużyciową.
Metoda zużyciowa to metoda oparta na faktycznie zużytej ilości energii. Metoda ta ma zarówno wady, jak i zalety. Z jednej strony obliczone wartości wskaźników niemal idealnie opisują energochłonność budynku. Jednak z drugiej strony, ze względu na sposób pomiaru, na wielkość obliczonych wskaźników wpływają także indywidualne przyzwyczajenia mieszkańców oraz ich obecność.
Na przykład kilkumiesięczna nieobecność wpłynie na wielkości zużyte, a to przełoży się na wartości wskaźników. Zatem metoda ta jest bardzo wrażliwa. Możemy więc mieć wątpliwość czy w takim razie porównywanie budynków obliczonych tą metodą jest właściwe.
Zwłaszcza że metody tej nie można zastosować w każdym budynku. Musi on spełniać określone warunki:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Właściciel musi także mieć dokumenty, które potwierdzą rzeczywiste zużycie ciepła lub gazu ziemnego z ostatnich 3 lat poprzedzających sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej. A w okresie tym, nie przeprowadzono robót budowlanych wpływających na charakterystykę energetyczną nieruchomości. Dokładny sposób wyznaczania charakterystyki energetycznej metodą zużyciową został określony w załączniku nr 2 do Rozporządzenia.
Jak wspomnieliśmy powyżej, metoda zużyciowa ma ograniczenia w stosowaniu. I jest wrażliwa na indywidualne upodobania mieszkańców. Dlatego, jeżeli nasz budynek nie spełnia któregoś z wymienionych dla metody zużyciowej warunków, to do opracowania charakterystyki energetycznej musimy wykorzystać metodę obliczeniową. Czyli opartą o standardowy sposób użytkowania budynku (lub jego części).
Metoda obliczeniowa jest dużo bardziej obiektywna, gdyż odnosi się do standardowych parametrów konstrukcji i sposobu użytkowania budynku. Szczegółowy sposób wyliczenia poszczególnych wskaźników świadectwa charakterystyki energetycznej metodą obliczeniową został opracowany w załączniku nr 1 do Rozporządzenia.
W celu sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej audytor musi zebrać informacje o nieruchomości. Najczęściej przy pomocy specjalnie przygotowanego w tym celu formularza, który będziemy musieli uzupełnić. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie mamy wiedzy na temat określonych parametrów budynku, to nie uzupełniamy tych rubryk, lecz skontaktujmy się z audytorem w celu wyjaśnienia sytuacji.
Gdy wszystkie dane są zebrane, audytor może przystąpić do obliczenia charakterystyki. W pierwszej kolejności audytor musi ustalić, według jakiej metody będzie dokonywał obliczeń. A jeżeli skorzysta z metody obliczeniowej to z danych, jakiej stacji meteorologicznej będzie korzystał.
W kolejnym kroku dokonuje podziału budynku na strefy ogrzewane, nieogrzewane i chłodzone. Jeżeli poszczególne strefy mają różne przeznaczenie lub są zamontowane w nich odmienne systemy techniczne, to takie przestrzenie również muszą zostać podzielone.
Dopiero po ustaleniu stref audytor może przystąpić do obliczania wskaźników rocznego zapotrzebowania na energię EP, EK i EU wraz z podziałem na poszczególne systemu techniczne.
Następnie audytor musi obliczyć jednostkową wielkość emisji CO2 dla budynku oraz udział odnawialnych źródeł energii Uoze. Po obliczeniu wszystkich wartości audytor powinien wskazać jakie ulepszenia można przeprowadzić, aby poprawić parametry energetyczne budynku.
Na koniec audytor wprowadza świadectwo do centralnego rejestru świadectw energetycznych i podpisuje. A wygenerowany dokument jest przesyłany do nas.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!