Co ze świadectwem charakterystyki energetycznej w przypadku najmu?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo charakterystyki energetycznej a najem nieruchomości

Wynajem nieruchomości należy do katalogu sytuacji, w której ich właściciele muszą postarać się o uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Jednak na samym uzyskaniu świadectwa problem się nie kończy. Powinniśmy pamiętać także o innych zagadnieniach związanych ze świadectwami charakterystyki energetycznej do najmu. Na przykład sposobie jego przekazania. Jak to zrobić poprawnie, czyli tak, aby zabezpieczyć nasze interesy? Przy jakim rodzaju najmu trzeba mieć świadectwo? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Przy jakim rodzaju najmu wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Niestety artykuł 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków nie precyzuje, czy obowiązek dotyczy najmu krótko, czy długoterminowego. Dlatego eksperci zgodnie potwierdzają, że musimy przyjąć, że świadectwo trzeba sporządzić i przekazać w obu przypadkach. Nie jest to dobra wiadomość dla osób zajmujących się najmem krótkoterminowym, dla których przekazywanie świadectw charakterystyki energetycznej najemcom może być uciążliwe. Przepisy jednak nie dają możliwości „wymigania się” z tego obowiązku. 

Jak przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej przy najmie?

Zwykle forma przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej zależy od formy świadectwa, jaką mamy. Jednak w przypadku najmu zawsze będzie to forma papierowa. Jeżeli mamy tradycyjne, papierowe świadectwo to wykonujemy jego kserokopię i ją wręczamy najemcy. A jeżeli otrzymaliśmy świadectwo w wersji elektronicznej, to najemcy przekazujemy jego wydruk. Przepisy nie dopuszczają przesłania najemcy wersji elektronicznej.

Kopię lub wydruk powinniśmy przekazać w momencie podpisywania umowy. Dobrze, aby do umowy wprowadzić zapis, że najemca otrzymał świadectwo i się z nim zapoznał. Możemy również przygotować osoby dokument, w którym najemca oświadcza, że otrzymał od nas świadectwo. W ten sposób uchronimy się przed konsekwencjami w przypadku ewentualnego sporu z najemcą.

Jeżeli jednak jesteśmy bardzo wyczuleni na kwestie formalne, bo na przykład mieliśmy już kiedyś problemy z najemcami. I chcielibyśmy maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, to rozważmy podpisanie umowy najmu i przekazanie świadectwa u notariusza. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość drogie rozwiązanie. Zwłaszcza jeżeli nieruchomość wynajmujemy raczej na krótkie okresy. Jednak zawarcie notarialnej umowy najmu upraszcza nam procedurę eksmisyjną w sytuacji, w której najemca przestaje płacić czynsz i nie chce opuścić naszej nieruchomości.

Czy przy najmie, świadectwo charakterystyki energetycznej powinno być sporządzone dla każdego pokoju?

Jeżeli wczytamy się w zapisy ustawy o świadectwach, to znajdziemy tam informację, że świadectwa sporządzamy dla części budynku. I tutaj w zależności od naszych doświadczeń, częściami możemy nazwać mieszkanie, lokal lub pokój. Zatem dla jakich najmniejszych części mamy sporządzać świadectwo?

Jeżeli skupiamy się jedynie na przepisach prawa, to najmniejszą częścią, dla której powinniśmy sporządzić świadectwo, jest mieszkanie. Nie ma obowiązku sporządzania osobnych świadectw dla każdego pokoju w przypadku najmu. Takie przepisy byłyby niepotrzebnym wydatkiem, gdyż w obrębie jednego mieszkania charakterystyka poszczególnych pokoi jest bardzo zbliżona.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Inaczej ma się jednak kwestia wynajmu lokali użytkowych. W tym przypadku, pomimo że przepisy nie narzucają obowiązku sporządzania charakterystyk dla poszczególnych lokali, (wystarczy świadectwo budynku), to warto to zrobić. Dlatego że poszczególne lokale będą miały inną charakterystykę energetyczną niż cały budynek.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości pod wynajem?

Jeżeli przyjrzymy się ofertom na sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej do najmu lub do sprzedaży, to zdecydowana większość z nich zaczyna się od kwoty 250 zł (w przypadku świadectwa dla mieszkania). Górna granica ceny zwykle nie jest podawana, gdyż wpływa na nią metraż mieszkania, rodzaj nieruchomości (mieszkanie, dom, lokal użytkowy) i lokalizacja. Dlatego konkretną wycenę możemy otrzymać dopiero po skontaktowaniu się z firmą.

Pamiętajmy także, że na cenę sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej wpływa także zaangażowanie audytora. Czyli czy świadectwo jest przygotowywane online, czy audytor przyjeżdża do naszej nieruchomości. W zdecydowanej większości przypadków wizyta audytora nie jest wymagana, a jedynie generuje niepotrzebny wzrost ceny. Doświadczony audytor (na przykład Pewnego Lokalu), dzięki zadawaniu odpowiednich pytań bez problemu zdalnie ustali parametry budynku, który nie ma dokumentacji technicznej.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej — kto może wystawić dokument?

Dowiedz się i kliknij!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 36 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej – gdzie znaleźć tanio?

Posłuchaj rady!