Czy trzeba przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej notariuszowi?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo charakterystyki energetycznej do notariusza

Wprowadzenie nowych przepisów zwykle wiąże się z wprowadzeniem systemu ich kontroli. W ten sposób zwiększa się szanse na szybkie dostosowanie się obywateli do ich przestrzegania. Tak się jednak nie stało w przypadku świadectw charakterystyki energetycznej. Notariusz owszem odnotowuje i często sprawdza przekazanie świadectwa. Jednak nie ma uprawnień, aby zawsze skutecznie to zweryfikować. I właśnie dzisiaj nieco więcej opowiemy sobie o roli notariusza w kontekście świadectw charakterystyki energetycznej.

W jakiej formie można przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej u notariusza?

Forma przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej zależy od formy świadectwa, jaką mamy. Jeżeli nasze świadectwo zostało sporządzone w sposób tradycyjny (papierowy), to przekazujemy nowemu właścicielowi oryginał świadectwa. A więc nie przesyłamy skanu świadectwa nabywcy na maila, lecz przekazujemy dokument, który dostaliśmy od audytora. Najlepiej jest to zrobić w obecności notariusza, który odnotuje ten fakt w akcie sprzedaży.

Natomiast jeżeli świadectwo zostało przekazane nam w formie elektronicznej, to świadectwo również musimy przekazać w formie elektronicznej (a nie sam wydruk dokumentu). Zwróćmy jednak uwagę na szczegóły takiego przekazania.

Notariusze dążą, aby strony wypełniły swój obowiązek. Dlatego samo przesłanie świadectwa do nabywcy i oświadczenie stron o tym fakcie, notariusz może uznać za niewystarczające. Jak więc wybrnąć z tej sytuacji?

Najlepiej i najbezpieczniej będzie, jeżeli przy przesyłaniu świadectwa nabywcy, wyślemy kopię wiadomość do notariusza (cc). Wtedy ma on pewność, że faktycznie strony przekazały sobie certyfikat. Druga możliwość to przesłanie certyfikatu na skrzynkę ePUAP notariusza. I to notariusz jako pośrednik, w trakcie podpisywania aktu notarialnego prześle do nabywcy świadectwo.

Nieprzekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej u notariusza — co wtedy?

Przepisy wskazują, że jeżeli przy podpisywaniu aktu notarialnego nie nastąpi przekazanie nabywcy świadectwa, to notariusz będzie musiał pouczyć sprzedającego o karze grzywny za niewykonanie tego obowiązku. A także odnotować ten fakt w umowie notarialnej.

Orzekanie w sprawach, związanych ze sporządzaniem i nieprzekazywaniem świadectw charakterystyki energetycznej, będzie następować na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zatem kary będzie nakładał sąd na wniosek osoby, która świadectwa nie otrzymała. Będziemy więc musieli zapłacić grzywnę o wysokości nawet do 5 tys. zł. 

Przekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej bez udziału notariusza

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

A jak prawidło przekazywać świadectwa charakterystyki energetycznej bez udziału notariusza? Na przykład w przypadku umowy najmu?

Jeżeli zamierzamy wynająć naszą nieruchomość, to również mamy obowiązek przekazania kopii świadectwa wynajmującemu. Najpóźniej w chwili podpisywania umowy.

Warto jednak abyśmy udokumentowali ten fakt, na przykład wpisując o tym informację w umowie, lub żądając od wynajmującego spisania oświadczenia o otrzymaniu kopii świadectwa. Dzięki temu, w sytuacji ewentualnych sporów z najemcą, będziemy mogli czuć się nieco bardziej „bezpieczni”. 

Jeżeli jednak obawiamy się, że takie działania nie będą wystarczające, to możemy rozważyć podpisanie umowy najmu u notariusza. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne i bezpieczne dla strony wynajmującej. Gdyż umowa najmu podpisana u notariusza ułatwia eksmisję w przypadku nieopłacania przez wynajmującego czynszu.

Kontrole świadectw charakterystyki energetycznej

Wspomnieliśmy wcześniej, że za brak świadectwa charakterystyki energetycznej będzie grozić kara grzywny. A jej wysokość to nawet 5 000 zł. Wniosek o ukaranie najczęściej będzie składać osoba, która nie otrzymała od nas świadectwa.

Jednak to nie jedyna sytuacja, w której możemy zostać ukarani. Grzywna grozi także za nieaktualizowanie świadectwa. Nieaktualność może zostać ujawniona w momencie wyrywkowej kontroli, którą prowadzi MRiT dla wszystkich świadectw, które znajdują się w bazie.

Inne konsekwencje braku świadectwa charakterystyki energetycznej

To, że możemy zostać ukarani grzywną za brak świadectwa charakterystyki energetycznej, jest dla wielu oczywiste. Jednak dużo mniej mówi się o innym potencjalnym skutku finansowym dla właścicieli, który wiąże się z brakiem świadectwa charakterystyki energetycznej. A mianowicie brakiem wypłaty odszkodowania.

Nie oszukujmy się, ubezpieczając dom, niewielu z nas wczytuje się w ogólne warunki ubezpieczenia, (najczęściej pisane drobnym druczkiem). Określają one obowiązku właściciela nieruchomości i sytuacje, w których może nastąpić wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Na przykład na skutek zaniechania właściciela lub braku dbałości o nieruchomość.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że brak sporządzenia świadectwa i brak dbałości o jego aktualność może być powodem wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a w konsekwencji odmowy wypłaty nam ubezpieczenia. A brak wypłaty kilku lub kilku tysięcznego odszkodowania w nagłej sytuacji może być dla nas dużo bardziej dotkliwy niż grzywna.

Dlatego warto przestrzegać przepisów i dbać o wiarygodność świadectwa charakterystyki energetycznej. Między innymi poprzez wybór audytorów, którzy nie tylko sporządzą świadectwo, ale również wytłumaczą nam znaczenie poszczególnych wskaźników i ich wpływ na energochłonność budynku — na przykład audytorów Pewnego Lokalu.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak wygląda przegląd techniczny mieszkania z rynku wtórnego?

Przekonaj się i obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.