Wprowadzenie nowych przepisów zwykle wiąże się z wprowadzeniem systemu ich kontroli. W ten sposób zwiększa się szanse na szybkie dostosowanie się obywateli do ich przestrzegania. Tak się jednak nie stało w przypadku świadectw charakterystyki energetycznej. Notariusz owszem odnotowuje i często sprawdza przekazanie świadectwa. Jednak nie ma uprawnień, aby zawsze skutecznie to zweryfikować. I właśnie dzisiaj nieco więcej opowiemy sobie o roli notariusza w kontekście świadectw charakterystyki energetycznej.
Forma przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej zależy od formy świadectwa, jaką mamy. Jeżeli nasze świadectwo zostało sporządzone w sposób tradycyjny (papierowy), to przekazujemy nowemu właścicielowi oryginał świadectwa. A więc nie przesyłamy skanu świadectwa nabywcy na maila, lecz przekazujemy dokument, który dostaliśmy od audytora. Najlepiej jest to zrobić w obecności notariusza, który odnotuje ten fakt w akcie sprzedaży.
Natomiast jeżeli świadectwo zostało przekazane nam w formie elektronicznej, to świadectwo również musimy przekazać w formie elektronicznej (a nie sam wydruk dokumentu). Zwróćmy jednak uwagę na szczegóły takiego przekazania.
Notariusze dążą, aby strony wypełniły swój obowiązek. Dlatego samo przesłanie świadectwa do nabywcy i oświadczenie stron o tym fakcie, notariusz może uznać za niewystarczające. Jak więc wybrnąć z tej sytuacji?
Najlepiej i najbezpieczniej będzie, jeżeli przy przesyłaniu świadectwa nabywcy, wyślemy kopię wiadomość do notariusza (cc). Wtedy ma on pewność, że faktycznie strony przekazały sobie certyfikat. Druga możliwość to przesłanie certyfikatu na skrzynkę ePUAP notariusza. I to notariusz jako pośrednik, w trakcie podpisywania aktu notarialnego prześle do nabywcy świadectwo.
Przepisy wskazują, że jeżeli przy podpisywaniu aktu notarialnego nie nastąpi przekazanie nabywcy świadectwa, to notariusz będzie musiał pouczyć sprzedającego o karze grzywny za niewykonanie tego obowiązku. A także odnotować ten fakt w umowie notarialnej.
Orzekanie w sprawach, związanych ze sporządzaniem i nieprzekazywaniem świadectw charakterystyki energetycznej, będzie następować na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zatem kary będzie nakładał sąd na wniosek osoby, która świadectwa nie otrzymała. Będziemy więc musieli zapłacić grzywnę o wysokości nawet do 5 tys. zł.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
A jak prawidło przekazywać świadectwa charakterystyki energetycznej bez udziału notariusza? Na przykład w przypadku umowy najmu?
Jeżeli zamierzamy wynająć naszą nieruchomość, to również mamy obowiązek przekazania kopii świadectwa wynajmującemu. Najpóźniej w chwili podpisywania umowy.
Warto jednak abyśmy udokumentowali ten fakt, na przykład wpisując o tym informację w umowie, lub żądając od wynajmującego spisania oświadczenia o otrzymaniu kopii świadectwa. Dzięki temu, w sytuacji ewentualnych sporów z najemcą, będziemy mogli czuć się nieco bardziej „bezpieczni”.
Jeżeli jednak obawiamy się, że takie działania nie będą wystarczające, to możemy rozważyć podpisanie umowy najmu u notariusza. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne i bezpieczne dla strony wynajmującej. Gdyż umowa najmu podpisana u notariusza ułatwia eksmisję w przypadku nieopłacania przez wynajmującego czynszu.
Wspomnieliśmy wcześniej, że za brak świadectwa charakterystyki energetycznej będzie grozić kara grzywny. A jej wysokość to nawet 5 000 zł. Wniosek o ukaranie najczęściej będzie składać osoba, która nie otrzymała od nas świadectwa.
Jednak to nie jedyna sytuacja, w której możemy zostać ukarani. Grzywna grozi także za nieaktualizowanie świadectwa. Nieaktualność może zostać ujawniona w momencie wyrywkowej kontroli, którą prowadzi MRiT dla wszystkich świadectw, które znajdują się w bazie.
To, że możemy zostać ukarani grzywną za brak świadectwa charakterystyki energetycznej, jest dla wielu oczywiste. Jednak dużo mniej mówi się o innym potencjalnym skutku finansowym dla właścicieli, który wiąże się z brakiem świadectwa charakterystyki energetycznej. A mianowicie brakiem wypłaty odszkodowania.
Nie oszukujmy się, ubezpieczając dom, niewielu z nas wczytuje się w ogólne warunki ubezpieczenia, (najczęściej pisane drobnym druczkiem). Określają one obowiązku właściciela nieruchomości i sytuacje, w których może nastąpić wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Na przykład na skutek zaniechania właściciela lub braku dbałości o nieruchomość.
Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że brak sporządzenia świadectwa i brak dbałości o jego aktualność może być powodem wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a w konsekwencji odmowy wypłaty nam ubezpieczenia. A brak wypłaty kilku lub kilku tysięcznego odszkodowania w nagłej sytuacji może być dla nas dużo bardziej dotkliwy niż grzywna.
Dlatego warto przestrzegać przepisów i dbać o wiarygodność świadectwa charakterystyki energetycznej. Między innymi poprzez wybór audytorów, którzy nie tylko sporządzą świadectwo, ale również wytłumaczą nam znaczenie poszczególnych wskaźników i ich wpływ na energochłonność budynku — na przykład audytorów Pewnego Lokalu.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!