Wprowadzanie nowych przepisów, do i tak skomplikowanego już systemu prawnego w Polsce, najczęściej powoduje ogólną niechęć społeczeństwa. Zwłaszcza jeżeli poza zmianami w przyzwyczajeniach, dochodzą nam dodatkowe wydatki. Jedną z takich zmian wprowadzono w kwestii świadectw charakterystyki energetycznej. Nowe przepisy i nowelizacja już istniejących stały się utrapieniem dla właścicieli nieruchomości. Dlaczego? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Odpowiedź na to pytanie można by streścić w jednym zdaniu — bo wymagała tego od nas Unia. Jednak takie podejście do tematu, to zbyt duże uproszczenie. I znacznie spłaca sens świadectw. Dlatego że świadectwa charakterystyki energetycznej, to nie kaprys polityków, ale narzędzie wykorzystywane w konkretnym celu. Jakim?
Nowe przepisy i nowelizacja świadectw charakterystyki energetycznej służą promowaniu budownictwa energooszczędnego. A także szerzeniu świadomości wśród społeczeństwa na temat możliwości odzyskiwania energii. Poprzez te działania kraje Unii Europejskiej zamierzają podjąć próbę ograniczenia zużycia energii końcowej przed budynki UE i redukcji gazów cieplarnianych wytwarzanych w związku z tym procesem.
Czyli osiągnąć obowiązkowy unijny cel klimatyczny, jakim jest ograniczenie ich emisji w UE o co najmniej 55% do 2030 r., a do 2050 r. uczynić całą UE neutralną dla klimatu. Przy okazji tych działań kraje Unii mają uniezależnić się od zewnętrznych dostaw ropy, gazu ziemnego i węgla. Wszystko dlatego, że według szacunków, na terenie UE aż 70% budynków nadal nie jest efektywnych energetycznie, przez co odpowiadają one za 40% całego zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych, które powstają przy jej produkcji.
Dzięki stopniowemu rozszerzaniu obowiązku sporządzania świadectw we wszystkich krajach wspólnoty, UE może monitorować jakość budynków i wprowadzać działania naprawcze.
Nowe przepisy i nowelizacja świadectw charakterystyki energetycznej skupiły się na kilku aspektach. Przede wszystkim poszerzono katalog osób, które mają obowiązek sporządzenia świadectwa. Już nie tylko właściciele nowych budynków muszą starać się o certyfikat do odbioru domu. Również właściciele tych starszych nieruchomości, jeżeli chcą czerpać zyski ze sprzedaży lub najmu (krótko lub długoterminowego). Co więcej, informacja o wartości poszczególnych wskaźników dla domu lub mieszkania musi zostać umieszczona w opisie ogłoszenia.
Świadectwa stały się także niezbywalne. Czyli nabywca lub najemca nie może zrzec się prawa do otrzymania certyfikatu energetycznego. Dokument musi mu zostać przekazany najpóźniej w chwili podpisywania umowy. A dopilnowanie tego obowiązku (pod groźbą kary grzywny) spoczywa na właścicielu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Do pozytywnych zmian w nowelizacji świadectw charakterystyki energetycznej możemy zaliczyć wprowadzenie ich formy elektronicznej. Dzięki temu całą procedurę uzyskania świadectwa możemy załatwić bez wychodzenia z domu.
Wreszcie, dzięki zmianom w przepisach zwiększył się dostęp do informacji o świadectwach dla wszystkich. Dzięki centralnemu rejestrowi świadectw charakterystyki energetycznej nie tylko możemy sprawdzić, czy dla naszej nieruchomości sporządzono już świadectwo. Możemy również sprawdzić, jakie są charakterystyki energetyczne (parametry) budynków w naszym sąsiedztwie.
Jak wspomnieliśmy, zmiany w polskich przepisach o świadectwach charakterystyki energetycznej są następstwem zmian w przepisach Unii Europejskiej. Wdrażają one dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. A także służą stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu (...).
Kolejne zmiany przepisów na szczeblu unijnym przyniosą ponowne zmiany w Polsce. Możemy się domyślać, że będą one ponownie rozszerzały katalog sytuacji, w której będziemy musieli uzyskać świadectwa i stopniowo znikną wyłączenia z tego obowiązku (na przykład dla zabytków czy miejsc kultu religijnego). Niewykluczone także, że pojawi się system kontroli świadectw.
Świadectwo charakterystyki energetycznej ma nas informować o tym, jak dużo energii jest zużywane podczas normalnego użytkowania budynku. Dlatego przy obliczaniu wskaźników charakterystyk energetycznych audytorzy powinni dobierać metody obliczeniowe do sposobu użytkowania budynku.
Z tego powodu, przy poszukiwaniu firm audytorskich warto zwrócić uwagę na te, które w swojej ofercie mają nie tylko sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej, ale również audyty energetyczne. Na przykład Pewny Lokal. Dzięki takiemu doświadczeniu audytorzy są w stanie sprawniej i dokładniej sporządzić świadectwo. A także zaproponować rozwiązania, których wprowadzenie może poprawić wartości wskaźników.
Gdy już znajdziemy taką firmę, to przed złożeniem zamówienia powinniśmy dowiedzieć się także, czy pracujący tam audytor został wpisany na listę osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Jeżeli nie, to musimy znaleźć innego audytora. Dlatego, że świadectwo wystawione przez osobę nieuprawnioną jest nieważne.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!