Budynki niemieszkalne należą do tej grupy budynków, o której w kontekście świadectw energetycznych nie mówi się zbyt wiele. Tymczasem dla nich również powinno się sporządzać świadectwo. Co więcej, na świadectwie znajdziemy więcej danych niż dla domu jednorodzinnego. Na przykład o energii potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń. Dlatego dzisiejszy artykuł dotyczy oświetlenia na świadectwie charakterystyki energetycznej.
Świadectwo energetyczne jest dokumentem wystawianym przez uprawnionego audytora, w którym określone jest całkowite zapotrzebowanie na energię zużywaną do ogrzania budynku, uzyskania ciepłej wody użytkowej, pracy wentylacji, a w przypadku budynków, które nie są przeznaczone do zamieszkania, także na energię potrzebną do oświetlenia pomieszczeń.
Dla potencjalnego kupca danej nieruchomości lub wynajmującego świadectwo niesie wartość informacyjną. Na jego podstawie może w przybliżeniu oszacować koszty eksploatacyjne.
Zgodnie z przepisami w przypadku budynków niemieszkalnych, (czyli takich, które nie służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych) na świadectwie musi dodatkowo zostać uwzględnione zapotrzebowanie na energię zużywaną na potrzeby oświetlenia (działania wbudowanych systemów oświetleniowych). Czyli systemów technicznych zapewniający dostawę energii końcowej na potrzeby oświetlenia pomieszczeń w budynku.
Na oświetlenie na świadectwie charakterystyki energetycznej mają wpływ przede wszystkim czas użytkowania oświetlenia (w dzień i w nocy), wykorzystanie światła dziennego w oświetleniu, nieobecność pracowników w miejscu pracy, systemy regulacji prowadzące do utrzymania natężenia oświetlenia na poziomie wymaganym oraz jednostkowe moce opraw oświetleniowych.
Dopiero na ich podstawie możliwe jest określenie rocznej ilości zużywanej energii przez budynek na potrzeby wbudowanej instalacji oświetleniowej.
Wprowadzenie centralnego rejestru świadectw oraz ich jednolitego wzoru wyeliminowano niby świadectwa wystawiane przez część audytorów. Nie oznacza to jednak, że na rynku świadectw wszelkie firmy w takim samym stopniu przykładają się do ich sporządzania.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Najczęściej zaangażowanie audytora powiązane jest z ceną. Dlatego szukanie, kto weźmie mniej, nie jest dobrym pomysłem. Takie świadectwo nie będzie przedstawiało rzeczywistej charakterystyki energetycznej budynku. Zatem czym kierować się przy poszukiwaniu audytora? Przede wszystkim doświadczeniem, renomą firmy i opiniami dotychczasowych klientów.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!