Końcem kwietnia weszły w życie nowe przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej. Wraz z nimi Ministerstwo Rozwoju i Technologii udostępniło wzór tego świadectwa. Dzięki temu można porównać energooszczędność budynków, (co przydaje się podczas zakupu nieruchomości) lub uwzględnić w domowym budżecie konieczność przeprowadzenia modernizacji. Jakie informacje znajdziesz we wzorze certyfikatu energetycznego? O tym przeczytasz poniżej.
Certyfikat energetyczny określa zapotrzebowanie lokalu lub budynku na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z jego użytkowaniem zgodnie z przeznaczeniem. Dzięki informacjom zawartym na świadectwie możemy oszacować, jak duże koszty generuje użytkowanie budynku.
Wzór świadectwa charakterystyki energetycznej został określony w załączniku nr 1. do Rozporządzenia określającego wzory świadectw charakterystyki energetycznej.
Świadectwo składa się z kilku części.
Pierwszą informacją, jaką przeczytamy na świadectwie, jest jego numer. Numer świadectwa zostaje automatycznie wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej w momencie zatwierdzania danych wpisanych przez audytora.
W dalszej części wzór świadectwa charakterystyki energetycznej zawiera opis ocenianego budynku lub mieszkania. Czyli:
W tej części wzoru świadectwa charakterystyki energetycznej należy także podać metodę wyznaczania charakterystyki, a także określenie czy budynek spełnia warunki określone w Art. 3 ust. 2 Ustawy o charakterystyce energetycznej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Ta opisowa część świadectwa powinna zawierać także zdjęcie ww. budynku. Co jeszcze znajduje się na wzorze świadectwa charakterystyki energetycznej?
Ważność świadectwa charakterystyki energetycznej. A więc do kiedy świadectwo jest ważne, jeżeli nie wystąpią przesłanki wskazujące na zmianę charakterystyki budynku. Czyli dopóki właściciel budynku nie przeprowadzi w nim prac, które wpłyną na wielkość zużywanej energii.
Ta część wzoru świadectwa charakterystyki energetycznej zawiera wyliczenia wskaźników:
Im wyższy udział źródeł odnawialnych, tym lepiej dla charakterystyki budynku.
Oprócz wyliczenia EP dla budynku lub lokalu na świadectwie znajdziemy wartość EP wymaganą dla nowego budynku według przepisów techniczno — budowlanych.
Tym, co przykuwa uwagę na wzorze świadectwa charakterystyki energetycznej, jest kolorowy suwak. Zaznaczono na nim wspomniane wskaźniki rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię końcową ocenianego budynku i tych nowo powstałych.
Dzięki temu nawet osoba, która nie jest zorientowana w przepisach, może ocenić, jak na tle obowiązujących norm wygląda charakterystyka jej budynku.
W kolejnej części wzoru świadectwa charakterystyki energetycznej budynku znajdziemy wyliczenia zużycia surowców i energii w podziale na systemy techniczne. Wyliczenia są podawane w jednostkach/(m2 · rok).
Dla wielu osób, którym tematy energetyczne są obce, w tym momencie kończy się przeglądanie danych zawartych we wzorze świadectwa charakterystyki energetycznej. Kolejne rubryki zawierają dużo bardziej szczegółowe parametry.
W tej części świadectwa znajdziemy nie tylko opis warunków technicznych:
Znajdziemy tu także charakterystykę przegród budynku wraz z ich współczynnikiem przenikania ciepła U (W/(m2 · K)) uzyskanym i wymaganym.
W tej części wzoru charakterystyki powinny znaleźć się także opisy oraz wyliczenia średniej sezonowej sprawności wszystkich zamontowanych systemów w podziale na ich elementy składowe.
Kolejna część wzoru świadectwa charakterystyki energetycznej zawiera szczegółowe wartości wskaźników EU, EK i EP w podziale na zapotrzebowanie konkretnych systemów budynku.
Zalecenia dotyczące opłacalnej ekonomicznie i wykonalnej technicznie poprawy charakterystyki energetycznej budynku
Po szczegółowej ocenie energochłonności budynku audytor wystawiający świadectwo powinien również wskazać właścicielowi kierunek modernizacji, która może wpłynąć na polepszenie charakterystyki energetycznej budynku.
Wzór świadectwa charakterystyki energetycznej zakończony jest oświadczeniem sporządzającego, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej, a sporządzający jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Każdy certyfikat powinien być „opatrzony” danymi sporządzającego, jego numerem w rejestrze, a także datą sporządzenia i podpisem.
Jeśli poszukujesz sprawdzonego audytora, który sporządzi dla Ciebie świadectwo charakterystyki energetycznej, to skorzystaj z usług inżynierów Pewnego Lokalu.
Nasi fachowcy od lat przeprowadzają audyty energetyczne, wystawiają świadectwa charakterystyki energetycznej i doradzają w kwestiach termomodernizacji.
Dzięki ich pomocy zyskasz pewność, że wykonane obliczenia odzwierciedlają stan faktyczny, więc nie będziesz musiał obawiać się losowej weryfikacji świadectwa.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!