Jeżeli bardzo pobieżnie wczytujemy się w tematy związane ze świadectwami energetycznymi, to momentami możemy mieć wrażenie, że sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej to to samo co audyt energetyczny. Jednak nic bardziej mylnego. Obie formy sprawdzenia nieruchomości mają inne źródło w prawie i służą innemu celowi. Jakiemu? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule. Dowiesz się z niego także, komu zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej.
Odpowiedź na to pytanie brzmi — to zależy. Jeżeli pojęcie audytu rozumiemy bardzo dosłownie, czyli myślimy o sprawdzeniu nieruchomości, wyciągnięciu informacji na jego temat, to tak. Świadectwo jest wynikiem audytu. Natomiast jeżeli mówiąc audyt, mamy na myśli audyt energetyczny, który jest przeprowadzany do termomodernizacji, to zdecydowanie nie.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest krótkim dokumentem (zaledwie 4 strony), w którym określono wskaźniki, które charakteryzują stan obecny nieruchomości. Czyli jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
Tymczasem audyt energetyczny to znacznie bardziej rozbudowana kontrola nieruchomości. Nie tylko określa, jak jest teraz, ale przede wszystkim wskazuje jakich modernizacji można dokonać w budynku, przy jakim nakładzie środków finansowych i jaką oszczędność nam to przyniesie.
Jeżeli jednak mamy sporządzone świadectwo, ale jego wskaźniki nie wypadły zbyt dobrze, to możemy potraktować świadectwo jako wskazówkę (wstęp) i rozważyć wykonanie pełnego audytu energetycznego.
Podstawą prawną świadectw charakterystyki energetycznej jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków oraz Ustawa z dnia 7 października 2022 r. w sprawie zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej.
Dokumenty te wskazują przede wszystkim:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Opisują także sposób prowadzenia centralnych rejestrów świadectw i osób uprawnionych do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej.
A jaka jest podstawa prawna świadectw charakterystyki energetycznej w ramach wspólnoty? Polskie przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej są odpowiedzią na regulacje, które zostały już jakiś czas temu wprowadzone w Unii Europejskiej. Czyli dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L 153 z 18.06.2010 z późniejszymi zmianami) oraz dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (Dz. Urz. UE L 328 z 21.12.2018, również z późniejszymi zmianami).
Wdrażają także rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 663/2009 i (WE) nr 715/2009, dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 94/22/WE, 98/70/WE, 2009/31/WE, 2009/73/WE, 2010/31/UE, 2012/27/UE i 2013/30/UE, dyrektyw Rady 2009/119/WE i (EU) 2015/652.
Ich głównym celem jest uniezależnienie energetyczne Unii Europejskiej od zewnętrznych rynków surowcowych, a także osiągnięcie przez Unię neutralności klimatycznej do 2050 r.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej musimy zlecić osobie, która nie tylko ma uprawnienia budowlane lub odpowiednie wykształcenie (wiedzę), ale również została wpisana do centralnego rejestru osób uprawnionych do wystawiania świadectw. W celu sprawdzenia takiej osoby wystarczy, że wpiszemy jej imię i nazwisko, a system wyświetli nam informację czy osoba znajduje się na liście MRiT, czy też nie.
Przy wyborze firmy powinniśmy kierować się także doświadczeniem audytora. Najłatwiej zweryfikujemy to, sprawdzając opinie na jego temat w wizytówce Google, stronie internetowej czy forach internetowych. W ten sposób odfiltrujemy osoby, z którymi ktoś już miał problem.
Jedną z takich polecanych w sieci firm jest Pewny Lokal, który nie tylko ma doświadczenie w sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej, ale również wykonuje pełne audyty energetyczne, które mogą posłużyć do termomodernizacji
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!