Świadectwa charakterystyki energetycznej powoli wkraczają do świadomości Polaków. Dlatego coraz więcej osób zaczyna bardziej wczytywać się w poszczególne wskaźniki i interesować jaki wpływ na nie mają określone źródła ciepła. W dzisiejszym artykule skupimy się na wymienionych na świadectwie wskaźnikach. A także odpowiedzi na pytanie, dlaczego nowelizacja przepisów poprawiła sytuację osób mających pompę ciepła w swoim domu.
W celu uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej musimy zgłosić się do firmy (osoby), która zajmuje się ich wydawaniem i widnieje w rządowym rejestrze jako osoba uprawniona do ich wydawania. Najczęściej uzyskanie świadectwa odbywa się całkowicie zdalnie. Otrzymujemy formularz, w którym uzupełniamy dane naszej nieruchomości.
Bardzo często świadectwo charakterystyki energetycznej jest określone jako paszport energetyczny. Nawiązanie do paszportu nie jest przypadkowe, gdyż zupełnie jak w prawdziwym paszporcie musi się na nim znaleźć zdjęcie. Służy ono dodatkowej identyfikacji budynku na świadectwie.
Warto wspomnieć w tym miejscu, że jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie właściwości ma nasz budynek (nie mamy dokumentacji), to nie wpisujemy tego, co nam się wydaje, lecz skontaktujmy się z audytorem. Nieprawidłowe dane zakłócają jakość świadectwa. Audytor, dzięki kilku dodatkowym pytaniom sam określi brakujące parametry.
Po wypełnieniu formularza audytor wprowadza dane do programu i ustala charakterystykę energetyczną. Później wyniki przenosi do centralnego rejestru świadectw charakterystyki energetycznej, gdzie zostaje mu nadany numer. Dopiero zatwierdzone świadectwo może być wydrukowane lub podpisywane elektronicznie i przesyłane do nas.
Tym, który jest wyróżniony i na który najbardziej zwracamy uwagę, jest wskaźnik EP. Czyli wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Służy ona do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku. Czyli do ogrzania wody, pracy wentylacji lub klimatyzacji, czy ogrzewania.
W przypadku nowych domów jednorodzinnych wskaźnik EP, podawany w kWh/(mkw·rok), nie może być większy niż 70 kWh/(mkw·rok). Jeżeli przekroczymy wskaźnik, to nie odbierzemy domu. Jeżeli świadectwo jest przygotowywane dla starszego budynku, to nie musimy się obawiać konsekwencji, jeżeli EP przekracza normę.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kolejny wskaźnik EK to wskaźnik energii końcowej. Wskaźnik ten informuje nas, ile energii rzeczywiście zostało zużyte w danym budynku / mieszkaniu w ciągu roku, ale uwzględniając sprawność systemów ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody. Czyli ewentualne straty w wytwarzaniu i przesyłaniu ciepła. =
Trzeci wskaźnik dotyczy rocznego zapotrzebowania na energię użytkową (EU). Ten wskaźnik możemy określić jako wskaźnik jakościowy. Im niższa wartość wskaźnika, tym mniej ciepła tracimy przez konstrukcję budynku. Czyli na przykład przegrody zewnętrzne, izolację czy stolarkę okienną. Przy wysokiej wartości wskaźnika, dobrze jest rozważyć termomodernizację.
Na świadectwie znajdziemy także informację o jednostkowej wielkości emisji CO2, a także udziale odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię (Uoze).
Pompa ciepła jako jeden z ekologicznych rozwiązań ma duży wpływ na charakterystykę energetyczną budynku i wartość wskaźnika EP. Dlatego, że EP oblicza się ze wzoru:
Wraz z nowelizacją przepisów o świadectwach charakterystyki energetycznej zmieniły się tabele współczynnika wi. Nowa wartość współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla pompy ciepła wynosi teraz 2,5. Jest to korzystna zmiana dla właścicieli nieruchomości. Zwłaszcza tych, którzy zamierzają skorzystać ze środków programu Moje Ciepło na sfinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła. Dlatego, że niższy współczynnik wi to niższa wartość wskaźnika EP.
Moje Ciepło to program przeznaczony tylko dla budynków o podwyższonej efektywności energetycznej. Od 2023 r. aby uzyskać dofinansowanie, trzeba uzyskać wartość wskaźnika EP budynku, maksymalnie na poziomie 55 kWh/(m2*rok). Czyli znacznie niżej niż wymagają przepisy techniczno-budowlane dla nowych budynków. A przy samej pompie ciepła do tej pory było to trudne. Nowa wartość współczynnika wi rozwiązuje jednak ten problem. Zatem właściciele, którzy chcieliby skorzystać z programu Moje Ciepło, nie muszą już montować dodatkowo fotowoltaiki, aby załapać się do programu.
Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Wystarczy przejrzeć umieszczone w sieci oferty firm i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.
Jednak przy jej wyborze miejmy świadomość, że na rynku działają różne firmy. Są takie, dla których świadectwo to biznes. Nie przykładają się zbytnio do analizy nieruchomości, a świadectwa oferują w bardzo niskich cenach, żeby zdobyć klientów. Na szczęście takich firm nie jest dużo i przeważają uczciwe firmy, które rzetelnie podchodzą do kwestii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. A pompy ciepła i inne odnawialne źródła ciepła traktują jako istotne parametry podczas obliczeń.
Ceny usług takich firm są nieco wyższe, jednak mamy pewność, że sporządzony certyfikat w przypadku ewentualnej kontroli będzie aktualny.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!