Polskie przepisy budowlane każdego roku starają się zbliżyć do wymagań narzuconych nam przez Unię Europejską. Jednym z takich wymagań jest obowiązek przekazywania paszportów energetycznych kupującym lub wynajmującym nieruchomość. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się na zagadnieniach związanych z obowiązkiem sporządzenia paszportu energetycznego do sprzedaży mieszkania. Jak uzyskać taki paszport? I kiedy należy go przekazać? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
W celu jak najdokładniejszego opisu i zidentyfikowania budynku, każdy paszport energetyczny do sprzedaży mieszkania zawiera:
Paszport energetyczny do sprzedaży mieszkania jest ważny przez 10 lat, chyba że w trakcie tego okresu zmieni się charakterystyka energetyczna budynku. Nastąpi rozbudowa budynku, wymiana pieca, stolarki okiennej itp. W takiej sytuacji konieczna jest jego aktualizacja. Jest to o tyle istotne, że kara jest przewidziana nie tylko za brak świadectwa, ale także za sytuację, w której świadectwo jest niezgodne ze stanem faktycznym.
Wraz z nowelizacją przepisów, na znaczeniu zyskał Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, który prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Powstał on, aby zapewnić spójny system oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce oraz łatwy dostęp do wykazów osób uprawnionych do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej, oraz kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji.
W takim rejestrze sprawdzimy, czy audytor, któremu zamierzamy zlecić sporządzenie świadectwa, może tego dokonać. Pamiętajmy, że tylko osoby wpisane do rejestru mogą wystawić świadectwo. Świadectwo wystawione przez osobę spoza rejestru lub poza rejestrem świadectw jest uznawane za nieważne. Zatem narażamy się na karę grzywny.
Dlatego przy poszukiwaniu audytora warto skorzystać z oferty firm, które działają już długo na rynku, a ich specjaliści mają doświadczenie w audytach energetycznych. Zwłaszcza że firmy te wypracowały „złoty środek” pomiędzy jakością sporządzonych wskaźników na świadectwie, a jego ceną.
Jedną z takich firm jest Pewny Lokal, który gwarantuje sporządzenie świadectwa całkowicie online w ciągu kilku dni od dnia wypełnienia formularza. A jego audytorzy są wpisani do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Gdy już zdecydujemy się na wybór firmy, która sporządzi paszport energetyczny do sprzedaży mieszkania, będziemy poproszeni o wypełnienie formularza. Liczba pozycji do uzupełnienia będzie świadczyła o podejściu firmy do obliczania wskaźników. Zawsze jednak powinniśmy podać nasze dane kontaktowe, dane adresowe nieruchomości, wielkość mieszkania, rodzaj budownictwa oraz zastosowane w budynku systemy grzewcze.
Dobrze jest podać także inne informacje o mieszkaniu, które naszym zdaniem pomogą w dokładnym obliczeniu charakterystyki energetycznej. Nie obawiajmy się, że firma będzie wymagać od nas specjalistycznej wiedzy. Doświadczenie audytorzy dzięki kilku informacjom na przykład roku powstania, są w stanie określić, z jakich materiałów najprawdopodobniej powstał budynek.
Pamiętajmy, że jeżeli będziemy mieli problem z uzupełnieniem formularza, to warto skontaktować się z audytorem. Rozwieje on nasze wątpliwości i pomoże znaleźć potrzebne dane. Wśród załączników, które są potrzebne do sporządzenia paszportu energetycznego do sprzedaży mieszkania, jest także zdjęcie naszego budynku. W centrum zdjęcia powinno znajdować się nasze mieszkanie.
Warto tutaj wspomnieć o audytorach, którzy umawiają się zawsze na oględziny budynku. W zdecydowanej większości przypadków taka wizytacja jest zbędne i niepotrzebnie będzie wpływać na podwyższenie kosztów usługi.
Po wprowadzeniu danych czeka nas już tylko jej opłacenie i oczekiwanie na dostarczenie świadectwa.
Przepisy jasno wskazują, że paszport energetyczny przy sprzedaży mieszkania powinien być przekazany kupującemu najpóźniej w dniu podpisania aktu notarialnego. A fakt ten zostanie odnotowany przez notariusza.
Zwróćmy uwagę na sposób przekazania świadectwa. Jeżeli paszport energetyczny otrzymaliśmy w formie elektronicznej, to powinien on być opatrzony numerem, który został nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej. Najbezpieczniej będzie przesłać go do najpierw notariusza, który przed złożeniem podpisów stron prześle go kupującemu.
Jeżeli posiadamy świadectwo w formie papierowej (oczywiście opatrzone podpisem upoważnionego audytora i numerem z rejestru), to przekazujemy świadectwo w formie papierowej.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!