Jeżeli zamierzamy w najbliższym czasie sprzedać nasz dom lub mieszkanie, to potrzebujemy do tego świadectwa charakterystyki energetycznej. Świadectwo jest także potrzebne, aby móc legalnie wynająć naszą nieruchomość. Taki obowiązek narzucają na nas nowe przepisy prawa o świadectwach. Tylko skąd wziąć świadectwo charakterystyki energetycznej? Na to pytanie udzielimy odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest krótkim dokumentem, w którym została określona charakterystyka energetyczna budynku. A więc jak dużo energii potrzeba, aby móc z niego korzystać w sposób zgodny z przeznaczeniem i jaki jest udział odnawialnych źródeł w całym zapotrzebowaniu. Oprócz wartości informacyjnej (wskaźników) na świadectwie znajdziemy także przedstawione przez audytora propozycje działań, które mogłyby poprawić charakterystykę energetyczną budynku.
Świadectwo musimy przekazać nowemu właścicielowi budynku (części budynku) lub udostępnić je wynajmującemu. W ten sposób może on w przybliżeniu określić, jakie będą koszty jego eksploatowania. Przynajmniej w teorii. W praktyce większość osób ogranicza się tylko do porównania klasy budynku z klasą nowopowstałych budynków, by sprawdzić, czy bardzo „odstaje” od obowiązujących norm.
Skoro wiemy już, czym jest świadectwo, to odpowiedzmy sobie na pytanie, skąd wziąć świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo może nam wystawić audytor, którego wiedza pozwala na poprawne ustalenie charakterystyki energetycznej budynku. Jednak to nie wszystko. Audytor musi zostać wpisany do centralnego rejestru osób uprawnionych, który znajdziemy na stronie: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
A dzięki możliwości wystawiania świadectw w formie elektronicznej nie musimy już ograniczać się tylko do audytorów z naszego miejsca zamieszkania. Większość firm działa w trybie zdalnym, a informacje o budynku udostępniamy przy pomocy formularza. Tak jak robi to Pewny Lokal. Na tej podstawie audytor sporządza świadectwo, a po kilku dniach otrzymujemy je w formie elektronicznej.
Skoro wiemy, skąd wziąć świadectwo charakterystyki energetycznej, to sprawdźmy teraz, ile trzeba za nie zapłacić. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża (od 100 do nawet 1 500 zł). Cena za świadectwo zależy od rodzaju i skomplikowania naszej nieruchomości (najmniej kosztują świadectwa dla mieszkania), a także od podejścia audytora. Najdroższe będą świadectwa, gdy audytor przyjeżdża na wizję lokalną do naszego domu.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!