Tematy świadectw energetycznych oraz efektywności energetycznej budynków stają się coraz bardziej popularne. Rosną wymagania techniczne względem nowo powstałych i modernizowanych budynków. Rośnie również świadomość Polaków. W końcu efektywny energetycznie dom generuje znacznie mniejsze koszty eksploatowania. Zatem w dzisiejszym artykule skupimy się na efektywności energetycznej budynku jednorodzinnego.
Efektywność energetyczna budynku jednorodzinnego to inaczej jego sprawność energetyczna. Czyli stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Jednak przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek.
Szczegółowe zapisy regulujące zagadnienia efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych (nowych lub przebudowywanych) znajdziemy w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Wskazują one na przykład, konieczność zapewnienia przez nowopowstałe budynki wartości wskaźnika EP [kWh/(mkw na rok)], czyli rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na poziomie maksymalnie 70 kWh/mkw na rok.
Nietrudno założyć, że właścicielowi nowo powstałego lub modernizowanego budynku trudno jest samodzielnie dbać o jego efektywność energetyczną. Zatem odpowiedzialność za spełnienie minimalnych wymagań spoczywa także na projektancie już na etapie tworzenia projektu.
W późniejszym etapie, a więc podczas realizacji budowy, z projektanta przechodzi ona na kierownika budowy, który musi dopilnować, aby wszelkie zmiany w trakcie procesu budowlanego nie wpłynęły na przekroczenie dopuszczalnych norm techniczno-użytkowych.
Przekroczenie norm (na przykład wskaźnika EP) wiąże się brakiem możliwości odebrania budynku i koniecznością jego modernizacji. Jednak po dopełnieniu formalności odbiorowych, obowiązek dbania o efektywność energetyczną budynku jednorodzinnego pozostaje już tylko „na głowie” właściciela.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli wnosimy budynek o powierzchni maksymalnie 70 mkw na własny użytek lub gdy zamieszkujemy starszy budynek i nie zamierzamy w najbliższym czasie dokonać jego sprzedaży czy wynajmu, to nie jest konieczne określenie charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego. Czyli sporządzenie świadectwa. Warto to jednak zrobić dla własnej wiedzy. Dzięki wskaźnikom możemy określić, jaka jest efektywność naszego budynku, a także dowiedzieć się, jakie działania możemy podjąć, aby ją poprawić.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!