Po nowelizacji przepisów wprowadzono wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Jeśli zastanawiasz się, czy wszystkie budynki muszą je posiadać, czy są jakieś wyjątki, to zapraszamy do lektury!
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument opisujący zużycie energii przez daną nieruchomość. Zawiera między innymi takie informacje, jak: generalna charakterystyka budynku, dane o instalacji wentylacyjnej i grzewczej, a także analizę efektywności energetycznej budynku. W każdym świadectwie można odnaleźć, ile energii zużywane jest na potrzeby ogrzania wody, lokalu, oświetlenie pomieszczeń oraz na działanie wentylacji i klimatyzacji. Ponadto dokument obejmuję informacje o izolacji termicznej, materiałach wykorzystanych przy budowie budynku i parametrach technicznych dotyczących drzwi i okien w danym lokalu.
Co więcej, świadectwo energetyczne budynku wskazuje również na rodzaj źródła ciepła, sposób obsługi instalacji grzewczej, a nawet wydajność instalacji wentylacyjnej. Tym sposobem dostarcza kompletu informacji o sytuacji energetycznej budynku i jego energooszczędności.
Na wstępie od razu wyjaśniamy, że nie wszystkie nieruchomości będą musiały posiadać certyfikat energetyczny. Przepisów, które opisują konieczność posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej, nie stosuje się w przypadku budynków, które:
Ponadto dom bądź mieszkanie nie muszą posiadać certyfikatu energetycznego, jeśli są wykorzystywane wyłącznie na swój własny użytek i właściciel lokalu nie planuje go sprzedać ani wynająć.
Obecnie obowiązujące przepisy, znowelizowane przede wszystkim w celu dostosowania aktualnych regulacji do prawa unijnego, obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej nakładają na właścicieli nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż oraz na wynajem. Dodatkowo świadectwo energetyczne będzie niezbędne gdy budynek bądź lokal mieszkalny będzie zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Świadectwo jest też wymagane na potrzeby złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego oraz jako załącznik do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (z wyłączeniem domów o powierzchni do 70 m kw., przeznaczone na własny użytek).
Warto pamiętać o tym, że świadectwo energetyczne zawiera bardzo istotne zarówno z punktu widzenia właściciela, jak i potencjalnego nabywcy lub najemcy nieruchomości, informacje. Dzięki oszacowaniu przez audytora wysokości zapotrzebowania na energię niezbędną na potrzeby zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub mieszkania możliwe jest określenie kosztów rocznego trzymania nieruchomości w zakresie zużycia energii. To z kolei może stanowić ważną informację dla przyszłego kupującego lub wynajmującego, tym bardziej że społeczna świadomość w zakresie znaczenia energooszczędności budynków jest coraz większa, co widać wyraźnie na rynku nieruchomości, gdzie większym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć nieruchomości o wyższej klasie energetycznej, a więc bardziej ekologiczne.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Sprzedając lub wynajmując dom bądź mieszkanie, dla którego sporządzono świadectwo energetyczne, pamiętać należy o umieszczeniu w ogłoszeniu, dotyczącym nieruchomości, następujących informacji:
Właściciel nieruchomości musi mieć świadomość, że za nie posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej spotka go kara finansowa. Kary te są stosunkowo wysokie i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Ostateczna wysokość takiej grzywny zależy od kilku czynników, typu: wielkość budynku, czy jego lokalizacja. Należy pamiętać zatem, by w odpowiednim czasie zlecić przygotowanie świadectwa wykwalifikowanemu specjaliście. Fachowiec musi mieć właściwe ku temu uprawnienia, by dokument był ważny i sporządzony prawidłowo.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!