Od kiedy obowiązuje obowiązek świadectwa charakterystyki energetycznej?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo charakterystyki energetycznej od kiedy

Jeszcze nie tak dawno, wszystkie media rozpisywały się o świadectwach charakterystyki energetycznej. Analizowano ustawę, szukano luk prawnych i próbowano wytłumaczyć obywatelom, o co w tym wszystkim chodzi. Wydawał się, że temat został już zamknięty. Jednak ciągle pojawiają się nowe osoby, które dopiero teraz chcą się dowiedzieć nieco więcej na ten temat, bo wcześniej nie było im to potrzebne. Dlatego dzisiaj przybliżymy nieco temat świadectw. Odpowiemy sobie na pytanie — od kiedy świadectwa charakterystyki energetycznej stały się obowiązkowe i jak znaleźć firmę, która je dla nas sporządzi.

Świadectwa charakterystyki energetycznej — dlaczego je wprowadzono?

Świadectwa energetyczne nie są nowością i nie zostały wprowadzone 28 kwietnia 2023 r. lecz dużo wcześniej. Pierwsze świadectwa pojawiły się w 2009 r. Jednak z uwagi na wąski katalog osób, które musiały je sporządzać, nie były tak popularnym tematem, jak dzisiaj. 

Świadectwa charakterystyki energetycznej wprowadzono, aby polskie przepisy zbliżyć do wytycznych, które wskazuje Unia Europejska. A głównym celem UE jest neutralność klimatyczna, uniezależnienie się krajów UE od importu energii z krajów zewnętrznych, a także stopniowe zintegrowanie rynków energii w krajach członkowskich.

Eksperci szacują, że ponad 70% budynków w całej Unii, to budynki przestarzałe. Nieefektywne energetycznie, które wymagają znacznych nakładów paliw kopalnych. A skoro zasoby surowców naturalnych na obszarze UE nie należą do najbogatszych, to istnieje konieczność ogromnego importu surowców. W przypadku ropy naftowej jest to ponad 85% zapotrzebowania, gazu ziemnego prawie 63%, a węgla kamiennego ponad 39%. 

Dzięki stopniowemu wprowadzaniu charakterystyk energetycznych budynków i ich monitorowaniu można wprowadzać przepisy, które zachęcą (lub zmuszą) obywateli do budownictwa efektywnego energetycznie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej — od kiedy nas obowiązuje?

Od kiedy świadectwa charakterystyki energetycznej nas obowiązują? Przepisy wskazują kilka sytuacji, w których musimy je uzyskać. Pierwszą z nich jest chęć sprzedaży lub wynajmu budynku. W ogłoszeniu lub reklamie musimy umieścić nie tyle świadectwo charakterystyki energetycznej ile informację o wartościach jego wskaźników.

Drugą sytuacją jest już faktyczna sprzedaż lub wynajem mieszkania. Jeżeli wcześniej nie sporządziliśmy świadectwa (informacja o chęci sprzedaży lub wynajmu rozeszła się pocztą pantoflową), to musimy to zrobić przed dniem sprzedaży. Dlatego, że świadectwo musi zostać przekazane kupującemu (wynajmującemu) najpóźniej w momencie podpisywania umowy.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Ostatnią sytuacją, w której musimy mieć świadectwo, jest zgłoszenie zakończenia budowy lub złożenie wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Na razie z tego obowiązku zwolnieni są ci, którzy budują na własny użytek domy o powierzchni do 70 mkw, a także zabytki i miejsca kultu religijnego. Niewykluczone jednak, że w przyszłości wszystkie budynki będą musiały sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej.

Oczywiście świadectwo może uzyskać każdy właściciel budynku lub części budynku, jeżeli chce poznać jego charakterystykę energetyczną.

Od kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej przestaje być ważne?

Zwykle sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat. Zatem kosztu świadectwa nie musimy ponosić co roku. Może się jednak zdarzyć, że nasz budynek przejdzie remont, który wpłynie na wartość poszczególnych wskaźników. Wtedy musimy ponownie sporządzić świadectwo, a dotychczasowe przestaje być ważne.

Dlatego, jeżeli chcemy uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, ale planujemy w bliskiej przyszłości wymianę pieca, stolarki okiennej czy elektryki to warto rozważyć przyspieszenie prac modernizacyjnych. Tak, aby na świadectwie uzyskać od razu lepsze parametry.  

Jak znaleźć firmę, która sporządzi świadectwo?

Może nam się wydawać, że znalezienie firmy, która sporządzi świadectwo, jest banalnie proste. Wybór mamy ogromny. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zwróćmy uwagę na 3 istotne cechy audytora. Po pierwsze, powinien on mieć uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych. A mówiąc uprawnienia, nie powinniśmy mieć na myśli, tylko uprawnienia budowlane, ale również uprawnienia nadane przez MRiT. Czyli audytor musi być zarejestrowany w centralnym rejestrze osób uprawnionych do sporządzania świadectw.

Drugą istotną kwestią jest czy audytor ma doświadczenie w sporządzaniu świadectw. Czyli na przykład, od kiedy świadectwa charakterystyki energetycznej są w jego ofercie? A także czy jest w stanie nam nie tylko obliczyć wskaźniki, ale również potrafi wytłumaczyć, co konkretne wartości mówią o naszej nieruchomości.

Na samym końcu powinniśmy sprawdzić opinie o audytorze (firmie). Szukajmy firm, o których dotychczasowi klienci wypowiadają się w pozytywny sposób (świetny kontakt lub łatwy w uzupełnieniu formularz). Na przykład Pewny Lokal. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych nerwów.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej — kto może wystawić dokument?

Dowiedz się i kliknij!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 27 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej – gdzie znaleźć tanio?

Posłuchaj rady!