Najszybciej zarezerwujesz nasze usługi online - tak jak 4 z 5 naszych klientów Rezerwuj online
797 014 014

Odbiór mieszkania i domu w ramach rękojmi

W poniższym artykule wyjaśniamy, co sprawdzamy podczas odbioru mieszkania i domu w ramach rękojmi.

wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu nieruchomości w ramach 5-letniej rękojmi?

navigate_before Karol, główny inżynier Pewny Lokal

inżynier pewnego lokalu
strzałka kontaktu pewny lokal

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Przegląd w ramach 5-letniej rękojmi

Podczas przeglądu gwarancyjnego weryfikujemy czy w mieszkaniu nie ma wad i usterek, które podlegają 5-letniej rękojmi.

Rękojmią są objęte wszystkie elementy, które stanowiły integralną część mieszkania w momencie zakupu, a więc nie tylko ściany i dach, ale również stolarka okienna, ogrzewanie, instalacja elektryczna, instalacja wodno-kanalizacyjna oraz przynależności tj. tarasy, balkony i ogródki. Nasza kontrola powinna się skupić na weryfikacji symptomów mogących świadczyć o nieprawidłowościach i opierać się jednakowo na kontroli jak i wywiadzie z właścicielami inwestycji.

Podczas przeglądu należy zwrócić szczególną uwagę na elementy, których wady powstały wskutek wad materiału lub błędnego montażu, a nie w wyniku naturalnej eksploatacji.

Co sprawdzamy podczas przeglądu w ramach 5-letniej rękojmi?

Sprawdzamy szczegółowo:

 • Sufity, ściany i tynki - zarysowania, pęknięcia, odspojenia tynków, zawilgoceń.
 • Dach (w przypadku domów) - sprawdzamy z daleka, jak wygląda poszycie dachu, pod kątem uszkodzeń - pękniętych dachówek, luźnych fragmentów izolacji, czy schodzącej farby z blachodachówki; opierzenie komina weryfikujemy z pozycji okna dachowego/wyłazu dachowego, czy uszczelnienie komina jest wykonane w sposób ciągły, czy obróbki blacharskie są szczelne i nie powstają miejsca umożliwiające przedostawanie się wody.
 • Stolarkę okienną - weryfikujemy: przedmuchy na łączeniu ramy okna ze ścianą, ślady po zawilgoceniach pod oknami mogące świadczyć o nieszczelnych parapetach zewnętrznych, system montażu okna. Regulacja stolarki okiennej jest elementem eksploatacyjnym i jej przeprowadzanie leży po stronie nabywców, więc tego nie możemy zgłosić w ramach rękojmi.
 • Wentylację - jeśli klienci skarżą się na ciąg wsteczny - to najprawdopodobniej powodem jest brak odpowiedniego napływu powietrza do mieszkania. W takim wypadku można doradzić montaż nawiewników okiennych (można to wykonać w oknach już zamontowanych), nawiewników ściennych lub częste wietrzenie pomieszczeń i pozostawianie okien w pozycji mikrowentylacji (klamka w pozycji 45 stopni). Obowiązkiem wspólnoty jest zlecanie badań wentylacji, badania takie są wykonywane przez mistrzów kominiarskich i to oni przejmują odpowiedzialność za sprawność wentylacji.
 • Instalację wodno-kanalizacyjną - instalacja ta, w zakresie wykonanym przez dewelopera, najczęściej nie będzie widoczna przez wykończenie łazienek i kuchni, jednak możemy zwrócić uwagę na elementy widoczne tj. zestaw wodomierzowy, zawory przed mieszkaniem oraz inne miejsca pozwalające na rewizję instalacji. Nie są dopuszczalne luzy montażowe oraz ogniska korozji.
 • Instalację elektryczną - instalację elektryczną weryfikujemy pod kątem sprawności (możemy to zrobić w formie wywiadu na zasadzie wskazania punktów, które nie działają) albo kontroli miernikiem napięcia. W przypadku instalacji, które zostały wykonane zbyt płytko lub przy zastosowaniu okablowania słabej jakości, istnieje możliwość wystąpienia "tłustych" śladów na ścianie w miejscu przebiegu instalacji - nie jest to dopuszczalne. Należy pamiętać, że rękojmią nie są objęte zmiany elektryczne wprowadzone we własnym zakresie.
 • Przynależności - miejsca postojowe - możemy zweryfikować wymiar (2,3x5x2) oraz trwałość oznaczeń poziomych.
 • Komórki lokatorskie - sprawność działania drzwi, pęknięcia, uszkodzenia przepierzeń, przegród oraz ścian, które nie powstały wskutek działań zewnętrznych. Balkony/tarasy/ogródki - korozja na elementach stalowych, błędny montaż przepierzeń oraz balustrad, odspojenia płytek, szczelność zakończenia płytki na krawędzi płyty balkonowej/tarasowej, sprawność punktów elektrycznych oraz oświetleniowych, pęknięcia, odspojenia, odparzenia na murkach/elewacji/podmurówkach.
 • Zawilgocenia - Zweryfikujemy,  czy nie ma zawilgoceń lub mostków termicznych - wyczuwalne przedmuchy przy oknach lub ślady widocznie bardziej zabrudzonych (poszarzonych) ścian, odspojenia farby mogą świadczyć o tym, że mamy mostek termiczny, przez który skrapla się nam woda na ścianie, powodując właśnie takie problemy. Podczas badania mieszkania wykorzystujemy kamerę termowizyjną.

Możemy również się dowiedzieć od właścicieli, czy nie obserwowali w trakcie wykańczania lokalu niepokojących symptomów, jak np. że farba na ścianie schła wolniej w którymś z narożników - również może to być spowodowane zawilgoceniami.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


autor posta Piotr Semeniuk

Autor
Piotr Semeniuk

Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych. Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 60 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.