Każda osoba stająca się właścicielem nieruchomości musi mieć świadectwo energetyczne domu. Niezależnie czy mowa o mieszkaniu, czy też domu jednorodzinnym. Jak można taki dokument uzyskać? Co należy wiedzieć na jego temat? Oto skrót najważniejszych informacji.
Jaka jest dokładnie efektywność energetyczna domu? Odpowiedź na to pytanie będzie można uzyskać dzięki świadectwu energetycznemu, który jest obowiązkowym dokumentem od 28 kwietnia 2023 roku. Jest to dokument obowiązujący przez okres dziesięciu lat.
Wyjątkiem są sytuacje, jeżeli na przykład na skutek prowadzonych prac remontowych zajdą zmiany mające wpływ na zużycie energii. Dokument ten powinien być wręczony nie tylko kupującym, ale również wynajmującym. Można w nim znaleźć informacje dotyczące oświetlenia, klimatyzacji, przygotowania ciepłej wody oraz energii, która jest potrzebna do ogrzewania.
Każdy deweloper musi wręczyć nabywcy świadectwo energetyczne. Co więcej, koniecznością jest jego okazanie jeszcze przed sprzedażą, zanim potencjalny nabywca podpisze dokument własnościowy. Dlaczego? Ponieważ to na podstawie świadectwa energetycznego można oszacować koszty, które związane są z utrzymaniem mieszkania lub domu.
Jeżeli deweloper sam nie będzie chciał okazać takiego dokumentu w trakcie oglądania nieruchomości, można o niego zapytać. W przypadku jego braku nie należy decydować się na taki zakup.
Wraz z zakupem domu, nowy właściciel będzie zobowiązany do posiadania takiego dokumentu. Brak świadectwa oznaczać może przykre sankcje, które czasem nakładane są na nowych, niczego nieświadomych właścicieli. Aby uniknąć takich błędów, warto skorzystać z doradztwa ekspertów z firmy Pewny Lokal, którzy doradzą podczas zakupu nieruchomości.
Bardzo ważne jest to, aby świadectwo energetyczne budynku, które musi zostać sporządzone przez określonych wykonawców, zostało wręczone nabywcy w trakcie podpisywania dokumentu sprzedaży. Nigdy nie powinno się go wręczać w momencie przekazania kluczy. Jeżeli deweloper w trakcie podpisywania umowy świadectwa nie ma, można odstąpić od podpisu, ponieważ taka procedura jest niezgodna z przepisami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku domu jednorodzinnego należy zwrócić uwagę na rodzaj transakcji. Jeżeli chodzi o dom, który został wybudowany na własne potrzeby, taki dokument nie jest wymagany w trakcie zawierania transakcji. Z kolei, jeżeli ma się do czynienia z gotowym budynkiem, to świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe.
Świadectwo energetyczne budynku wymagane jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Tematu nie można bagatelizować. Także w przyszłości, jeżeli ktoś będzie chciał sprzedać mieszkanie lub dom. Należy pamiętać także o aktualizowaniu tego dokumentu, dzięki czemu nikt nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!