Na świadectwach charakterystyki energetycznej znajdziemy wskaźniki, dzięki którym możliwa jest ocena budynku pod względem jego energochłonności. Sposoby ich obliczenia do świadectwa charakterystyki energetycznej zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Jakie to wskaźniki? Jakie powinny mieć wartości? O tym przeczytasz w dzisiejszym tekście.
Odpowiedzieć na to pytanie możemy na dwa sposoby. Pierwszy — dosłowny, związany bezpośrednio z przepisami. Czyli obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej został nam narzucony przez przepisy o świadectwach energetycznych. Przepisy ustalają katalogu sytuacji, w których musimy je uzyskać i są to:
Natomiast druga odpowiedź na pytanie, dlaczego musimy uzyskiwać wskaźniki świadectwa charakterystyki energetycznej, jest nieco bardziej wzniosła. Rolą świadectw jest szerzenie świadomości u społeczeństwa na temat możliwości odzyskania energii przez budynki. O co w tym chodzi?
Im bardziej społeczeństwo stanie się świadome skutków energetycznych i klimatycznych związanych z użytkowaniem nieruchomości, tym łatwiej będzie przekonać właścicieli nieruchomości o konieczności termomodernizacji budynków. A to z kolei przełoży się na realizację celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Obliczenia na świadectwie charakterystyki energetycznej dotyczą 5 wskaźników:
Ostatnie dwa wskaźniki (Uoze oraz jednostkowa wielkość emisji CO2) są intuicyjne w zrozumieniu i z nim niewiele osób ma problem. Nieco inaczej wygląda sytuacja z pozostałymi wskaźnikami. Czym one są?
Nieodnawialna energia pierwotna EP jest niezbędna do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku w zakresie ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej i wbudowanej instalacji oświetlenia. Pozyskiwana jest zasobów naturalnych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Natomiast wskaźnik EU, informuje nas, o ilości energii niezbędnej do zaopatrzenia każdego metra kwadratowego domu. Im mniejsza wartość wskaźnika, tym mniej energii będzie tracił budynek. Jego wartość zależy od konstrukcji budynku (rodzaju i strukturze ścian, izolacji zewnętrznej, współczynników przenikania ciepła dla stolarki okiennej i drzwiowej, a nawet ekspozycji słonecznej). Zatem wskaźnik może posłużyć nam do kalkulacji kosztów energii na ogrzewanie.
Ostatni wskaźnik EK określa nam ilość energii dostarczonej do budynku w celu zapewnienia określonej temperatury przy uwzględnieniu ewentualnych strat w wytwarzaniu i przesyłaniu ciepła.
Przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej dopuszczają dwie metody obliczenia wartości poszczególnych wskaźników — metodę obliczeniową i zużyciową.
Metoda obliczeniowa odnosi się do standardowego sposobu użytkowania i standardowych warunków klimatycznych. Natomiast metoda zużyciowa odnosi się do faktycznego sposobu użytkowania budynku. Dlatego mogą wystąpić niewielkie różnice w wynikach między obliczeniami sporządzonymi obiema metodami.
Wykorzystując metodę obliczeniową, ze względu na standardowy sposób użytkowania, uzyskane wartości wskaźników pozwalają w przybliżeniu wnioskować o rzeczywistym zużyciu energii. Tego problemu nie ma przy metodzie zużyciowej. Jednak do niewielu budynków można ją zastosować. A mianowicie tylko tych podłączonych do sieci ciepłowniczej lub gazowej, przez co możemy udokumentować ilość faktycznie zużytą.
Wskaźnikiem, który podlega największej ocenie na świadectwie charakterystyki energetycznej budynku, jest wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP). Jest on porównywany ze wskaźnikiem, jakim powinien charakteryzować się nowo powstały budynek. Dlatego przy sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej na potrzeby odbioru nieruchomości musimy pilnować, aby obliczona wartość wskaźnika nie była wyższa, niż dopuszczają to przepisy techniczno-budowlane dla nowych budynków. Inaczej nasz budynek nie zostanie odebrany. W przypadku starszych budynków nie grożą nam, (przynajmniej na razie) konsekwencje za przekroczenie wysokości wskaźnika.
Niestety, to wyróżnienie na świadectwie wskaźnika EP może część osób wprowadzać w błąd. Interpretowanie jego wartości w oderwaniu od pozostałych wskaźników może przyczyniać się do wysnucia błędnych wniosków. Dlatego tak ważne jest, aby po sporządzeniu świadectwa, dopytać audytora jak ocenia charakterystykę energetyczną naszego budynku na podstawie wszystkich obliczonych wskaźników.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!