Świadectwo energetyczne jest dokumentem, który nabiera coraz większej istoty. Dowodzą o tym chociażby zmiany wprowadzone 28 kwietnia 2023 roku. Zmiany te mają na celu zwiększenie skuteczności obowiązujących do tej pory przepisów. Obowiązek sporządzenia i przekazania świadectwa energetycznego mają właściciele nieruchomości planujący sprzedaż albo wynajem domu czy mieszkania.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest świadectwo energetyczne. Otóż jest to dokument określający zapotrzebowanie na energię wynikające z użytkowania budynku bądź tylko jego części. Wymóg posiadania tego dokumentu został określony odgórnie i mówi się o nim w regulacjach unijnych. Zgodnie z przepisami, sprzedając lub wynajmując budynek czy jego część, kupującemu lub najemcy, zależnie od sytuacji, należy przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej.
Z powyższego wynika, iż dokument jest niezmiernie ważny i nie wolno o nim zapominać. Pocieszeniem jest to, że jest on ważny przez 10 lat, a więc nie trzeba co chwilę wyrabiać go na nowo i ponosić z tego tytułu kolejnych kosztów. Świadectwo energetyczne wystawia osoba z uprawnieniami. Nie może to być zwykły pracownik budowlany.
W kwietniu 2023 roku wprowadzono pewne zmiany dotyczące świadectwa energetycznego. Jeszcze do niedawna świadectwa wymagano zarówno przy sprzedaży, jak i najmie nieruchomości. W rzeczywistości jednak nie zawsze były sporządzane i przekazywane nabywcom oraz najemcom. W związku z tym w nowelizacji uwzględniono, iż nabywca czy też najemca nieruchomości nie będzie mógł zrzec się prawa do otrzymania świadectwa energetycznego. Właściciel albo zarządca nieruchomości ma obowiązek przekazać świadectwo energetyczne podczas sporządzania aktu notarialnego umowy sprzedaży, albo przy zawarciu umowy najmu. Jeżeli nie wywiąże się z danego obowiązku, poniesie karę grzywny.
Co więcej, teraz fakt przekazania przez sprzedającego świadectwa energetycznego musi być uwzględniony we wspomnianym akcie notarialnym, zatem nie da się go pominąć. Zmiany wskazują na to, że świadectwo energetyczne musi być przygotowane dla budynku, jeżeli przedmiotem umowy będzie sprzedaż albo najem budynku. Jeśli jednak przedmiotem umowy ma być tylko lokal, świadectwo to musi być sporządzone dla tego konkretnego lokalu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Świadectwo energetyczne nie jest z kolei wymagane, gdy budynek ten czy lokal jest wykorzystywany wyłącznie na własny użytek. Jeżeli właściciel nie zamierza go sprzedawać ani też wynajmować, nie musi zaprzątać sobie myśli tego rodzaju dokumentami. Po zamianach w przepisach istnieje możliwość wystąpienia do spółdzielni mieszkaniowej o darmowe udostępnienie kopii świadectwa charakterystyki energetycznej albo dokumentacji technicznej budynku, co wykorzystuje się przy tworzeniu tego dokumentu dla nieruchomości.
Pomimo wprowadzenia nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, wciąż istnieje wiele niejasności w zakresie konieczności sporządzenia świadectwa.
Jednym z ważniejszych punktów ustawy jest art. 3 ust. 4, gdzie ustawodawca precyzyjnie wskazał kategorie budynków, które nie są objęte obowiązkiem posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Są to:
Jeżeli już jakiś budynek posiada świadectwo energetyczne, zgodnie ze zmianami, w ogłoszeniu o sprzedaży lub najmie trzeba podawać informacje z tego dokumentu. Chodzi tu o takie szczegóły jak wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową czy nieodnawialną energię pierwotną. Ponadto w ogłoszeniu muszą znaleźć się również takie informacje jak udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową. Ważną informacją jest też wielkość emisji CO2. Wszystkie te dane powinno się podawać w treści zamieszczanego ogłoszenia, bo mogą być one istotne dla kupującego mieszkanie czy dom.
Jeżeli na sprzedaż idzie nowo wybudowany budynek, świadectwo energetyczne trzeba również dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy albo też do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie danego budynku. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku budynków mieszkalnych, które nie mają większej powierzchni niż 70 metrów kwadratowych i są przeznaczone wyłącznie na własny użytek.
Poza tym wszystkim świadectwo energetyczne właściciel powinien umieścić w widocznym miejscu w budynku. Dotyczy to budynków o powierzchni większej niż 500 metrów kwadratowych, w których dodatkowo są świadczone usługi. Ten sam obowiązek dotyczy budynków o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych, które są wykorzystywane do obsługi interesantów przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę czy organy administracji publicznej. Takie też zmiany wprowadzono w niniejszych zapisach prawnych.
Świadectwo energetyczne jest obowiązkowym dokumentem w wielu sytuacjach. Należy więc o nim pamiętać. Szczególnie jest to ważne, jeśli buduje się z myślą o sprzedaży czy wynajmie albo planuje wynajem chociażby jednego pokoju w mieszkaniu usytuowanym w bloku. To oczywiście tylko przykłady sytuacji, w których świadectwo energetyczne jest obowiązkiem. Jeśli więc nadal go nie masz, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Mamy specjalistów z uprawnieniami, którzy wystawiają świadectwa energetyczne. Skontaktuj się z nami również, gdy masz wątpliwości, czy takie świadectwo energetyczne jest potrzebne w Twoim przypadku. Mamy ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie w tym obszarze.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!