Kiedy świadectwo energetyczne jest niepotrzebne? Dowiedz się, kiedy nie ma takiego obowiązku.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Świadectwo energetyczne: kiedy jest zbędne?

Świadectwo energetyczne jest dokumentem, który nabiera coraz większej istoty. Dowodzą o tym chociażby zmiany wprowadzone 28 kwietnia 2023 roku. Zmiany te mają na celu zwiększenie skuteczności obowiązujących do tej pory przepisów. Obowiązek sporządzenia i przekazania świadectwa energetycznego mają właściciele nieruchomości planujący sprzedaż albo wynajem domu czy mieszkania. 

Świadectwo energetyczne – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest świadectwo energetyczne. Otóż jest to dokument określający zapotrzebowanie na energię wynikające z użytkowania budynku bądź tylko jego części. Wymóg posiadania tego dokumentu został określony odgórnie i mówi się o nim w regulacjach unijnych. Zgodnie z przepisami, sprzedając lub wynajmując budynek czy jego część, kupującemu lub najemcy, zależnie od sytuacji, należy przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Z powyższego wynika, iż dokument jest niezmiernie ważny i nie wolno o nim zapominać. Pocieszeniem jest to, że jest on ważny przez 10 lat, a więc nie trzeba co chwilę wyrabiać go na nowo i ponosić z tego tytułu kolejnych kosztów. Świadectwo energetyczne wystawia osoba z uprawnieniami. Nie może to być zwykły pracownik budowlany.

Świadectwo energetyczne – zmiany 

W kwietniu 2023 roku wprowadzono pewne zmiany dotyczące świadectwa energetycznego. Jeszcze do niedawna świadectwa wymagano zarówno przy sprzedaży, jak i najmie nieruchomości. W rzeczywistości jednak nie zawsze były sporządzane i przekazywane nabywcom oraz najemcom. W związku z tym w nowelizacji uwzględniono, iż nabywca czy też najemca nieruchomości nie będzie mógł zrzec się prawa do otrzymania świadectwa energetycznego. Właściciel albo zarządca nieruchomości ma obowiązek przekazać świadectwo energetyczne podczas sporządzania aktu notarialnego umowy sprzedaży, albo przy zawarciu umowy najmu. Jeżeli nie wywiąże się z danego obowiązku, poniesie karę grzywny.


Ikonografika audytora, który określa warunek aktu notarialnego i świadectwa energetycznego.Nie podpiszesz aktu notarialnego bez okazania świadectwa energetycznego przez wynajmującego czy sprzedawcę.


Co więcej, teraz fakt przekazania przez sprzedającego świadectwa energetycznego musi być uwzględniony we wspomnianym akcie notarialnym, zatem nie da się go pominąć. Zmiany wskazują na to, że świadectwo energetyczne musi być przygotowane dla budynku, jeżeli przedmiotem umowy będzie sprzedaż albo najem budynku. Jeśli jednak przedmiotem umowy ma być tylko lokal, świadectwo to musi być sporządzone dla tego konkretnego lokalu.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Świadectwo energetyczne nie jest z kolei wymagane, gdy budynek ten czy lokal jest wykorzystywany wyłącznie na własny użytek. Jeżeli właściciel nie zamierza go sprzedawać ani też wynajmować, nie musi zaprzątać sobie myśli tego rodzaju dokumentami. Po zamianach w przepisach istnieje możliwość wystąpienia do spółdzielni mieszkaniowej o darmowe udostępnienie kopii świadectwa charakterystyki energetycznej albo dokumentacji technicznej budynku, co wykorzystuje się przy tworzeniu tego dokumentu dla nieruchomości. 

Kiedy świadectwo energetyczne jest zbędne? 

Pomimo wprowadzenia nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, wciąż istnieje wiele niejasności w zakresie konieczności sporządzenia świadectwa. 

Jednym z ważniejszych punktów ustawy jest art. 3 ust. 4, gdzie ustawodawca precyzyjnie wskazał kategorie budynków, które nie są objęte obowiązkiem posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Są to: 

  • Budynki, które są objęte ochroną na podstawie przepisów o ochronie zabytków.
  • Budynki przemysłowe lub gospodarcze, które nie są wyposażone w instalacje zużywające energię (z wyłączeniem wbudowanego oświetlenia). 
  • Budynki uznane za miejsce kultu i przeznaczone do działalności religijnej.
  • Budynki wolnostojące, które nie przekraczają łącznie 50 m kw. powierzchni całkowitej. 
  • Budynki mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż przez 4 miesiące w danym roku.  
  • Budynki w gospodarstwie rolnym o wskaźniku EP, gdzie roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie przekracza 50 kWh na m2 rocznie

Świadectwo energetyczne a treść ogłoszenia sprzedaży lub wynajmu

Jeżeli już jakiś budynek posiada świadectwo energetyczne, zgodnie ze zmianami, w ogłoszeniu o sprzedaży lub najmie trzeba podawać informacje z tego dokumentu. Chodzi tu o takie szczegóły jak wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową czy nieodnawialną energię pierwotną. Ponadto w ogłoszeniu muszą znaleźć się również takie informacje jak udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową. Ważną informacją jest też wielkość emisji CO2. Wszystkie te dane powinno się podawać w treści zamieszczanego ogłoszenia, bo mogą być one istotne dla kupującego mieszkanie czy dom. 

Jeżeli na sprzedaż idzie nowo wybudowany budynek, świadectwo energetyczne trzeba również dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy albo też do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie danego budynku. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku budynków mieszkalnych, które nie mają większej powierzchni niż 70 metrów kwadratowych i są przeznaczone wyłącznie na własny użytek. 

Poza tym wszystkim świadectwo energetyczne właściciel powinien umieścić w widocznym miejscu w budynku. Dotyczy to budynków o powierzchni większej niż 500 metrów kwadratowych, w których dodatkowo są świadczone usługi. Ten sam obowiązek dotyczy budynków o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych, które są wykorzystywane do obsługi interesantów przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę czy organy administracji publicznej. Takie też zmiany wprowadzono w niniejszych zapisach prawnych. 

Świadectwo energetyczne jest obowiązkowym dokumentem w wielu sytuacjach. Należy więc o nim pamiętać. Szczególnie jest to ważne, jeśli buduje się z myślą o sprzedaży czy wynajmie albo planuje wynajem chociażby jednego pokoju w mieszkaniu usytuowanym w bloku. To oczywiście tylko przykłady sytuacji, w których świadectwo energetyczne jest obowiązkiem. Jeśli więc nadal go nie masz, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Mamy specjalistów z uprawnieniami, którzy wystawiają świadectwa energetyczne. Skontaktuj się z nami również, gdy masz wątpliwości, czy takie świadectwo energetyczne jest potrzebne w Twoim przypadku. Mamy ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie w tym obszarze. 

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
  • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej — kto może wystawić dokument?

Dowiedz się i kliknij!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 96 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zarezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej – gdzie znaleźć tanio?

Posłuchaj rady!