Jeszcze do niedawna koniecznością pozyskania świadectwa energetycznego byli objęci jedynie właściciele nowych budynków i lokali, które mieli zamiar sprzedać lub wynajmować. Od niedawna do ich grona dołączyli właściciele nieruchomości z rynku wtórnego. Świadectwo energetyczne to wymóg UE i ma on konkretny cel. Z tego tekstu dowiesz się, jaki.
Konieczność posiadania świadectwa energetycznego w przypadku chęci sprzedaży czy wynajmu budynku albo jego części wywołuje negatywne odczucia wśród ich właścicieli. Niektórym wydaje się, że ma to na celu zwiększenie kontroli nad obywatelami i tylko mnoży biurokrację, dając jednocześnie zarobić firmom świadczącym usługi tworzenia takich dokumentów. Inni uważają, że to po prostu „kolejny rządowy wymysł”. Tymczasem wymóg ten został wprowadzony przez Unię Europejską i jak się okazuje, powód jest istotny.
Świadectwo energetyczne Unia Europejska wprowadziła we wszystkich krajach członkowskich (choć nie wszędzie nazywa się dokładnie tak samo). Dokument ten daje nadzieję na to, że dzięki pozyskanym w ten sposób informacjom, będzie można łatwiej walczyć z globalnym ociepleniem i emisjami.
Kiedy świadectwo energetyczne Unia Europejska uznała za konieczność także w przypadku nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego, wybuchło duże zamieszanie. Wiele osób nagle zaczęło rozglądać się za specjalistami zajmującymi się wystawianiem świadectw charakterystyki energetycznej. Czy wszystko to faktycznie było potrzebne? Wyjaśniamy.
Dzięki świadectwom rząd doskonale wie, gdzie są jakie typy budynków pod kątem efektywności energetycznej. To pozwala mu automatycznie lepiej zarządzać środkami i wspomagać nimi ludzi właśnie w tym zakresie.
Drugi powód jest bodaj jeszcze bardziej istotny w dłuższym horyzoncie czasowym – otóż obecność świadectw charakterystyki energetycznej wywołuje ogólny wzrost wiedzy na dany temat. W związku z tym ludzie też zaczynają lepiej traktować budynki opatrzone takim świadectwem i uznają je za cenniejsze. To już dziś wymusza na sprzedających dostosowanie swoich nieruchomości do wyższych standardów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zatem można śmiało stwierdzić, że jeśli chodzi o świadectwo energetyczne, Unia Europejska bardzo dobrze wiedziała, co robi i konieczność posiadania tego dokumentu jak najbardziej ma sens. Pragniemy jednak podkreślić, że jeżeli właściciel budynku lub tylko jego części nie zamierza tej nieruchomości sprzedać, ani wynająć, nie musi mieć świadectwa. Jeżeli jednak należysz do grona osób wynajmujących lub zamierzających sprzedać nieruchomość, a jeszcze nie posiadasz świadectwa energetycznego, zapraszamy do nas. Wykonamy je błyskawicznie. W przeciwnym razie nie sfinalizujesz swoich zamiarów, bo brak tego dokumentu podczas sprzedaży czy najmu grozi karą.
Kliknij i poznaj!
Posłuchaj eksperta!
Co warto wiedzieć? Kliknij!