Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej wprowadzony 28 kwietnia 2023 roku wywołał ogromne niezadowolenie wśród właścicieli nieruchomości. Bo to nie tylko dodatkowa sprawa do załatwienia, ale też wydatek. Wiele osób dopytuje, czy można odliczyć go od podatku.
Temat świadectwo energetyczne a podatki dziś poruszany jest w wielu miejscach w Sieci. Związane z tym zapytania są kierowane również do nas. Właścicieli nieruchomości ciekawi to, czy z wykonaniem świadectwa charakterystyki energetycznej wiąże się jeszcze jakiś dodatkowy koszt. Tak więc podkreślamy, że koszt usługi wykonania świadectwa jest jedynym kosztem. Nie płaci się z tego tytułu podatku, ani też opłaty skarbowej.
Świadectwo charakterystyki energetycznej ma różną cenę. Każda firma oferująca tę usługę wycenia ją indywidualnie. Kluczowy wpływ na koszt wystawienia dokumentu mają: wielkość budynku czy lokalu i jego przeznaczenia, stopień skomplikowania bryły budynku, konstrukcja przegród wewnętrznych i zewnętrznych, a także zastosowane instalacje. Tak więc można pokusić się o stwierdzenie, że koszt świadectwa energetycznego dla małego mieszkania w bloku będzie mniejszy, niż dla dużego, wolnostojącego domu.
U nas ceny świadectw energetycznych rozpoczynają się od kwoty 249 zł. Po więcej szczegółów dotyczących kosztu usługi zapraszamy do naszego biura.
Świadectwo energetyczne a podatki to zagadnienie, które budzi liczne wątpliwości w kwestii odliczania kosztu usługi od podatku regularnie płaconego przez przedsiębiorców. Zatem wyjaśniamy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
U nas każdy klient zamawiający świadectwo charakterystyki energetycznej, po dokonaniu płatności otrzymuje fakturę VAT. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą związaną z wynajmem czy sprzedażą lokali albo też całych budynków, koszt wykonania świadectwa energetycznego mogą potraktować jako koszt prowadzenia działalności. Tym samym mają możliwość zapłaty odpowiednio mniejszego podatku dochodowego.
W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca musi zaopatrzyć się w świadectwo energetyczne, a podatki płaci regularnie, to fakturę otrzymaną za wystawienie dokumentu może wliczyć w koszty prowadzenia działalności.
Kliknij i poznaj!
Posłuchaj eksperta!
Co warto wiedzieć? Kliknij!