Świadectwo energetyczne a wynajem pokoju to wbrew pozorom często poruszany temat. Jeszcze do niedawna obowiązywały nieco inne zasady, dziś pewne kwestie w prawie uległy zmianie. Niektórzy twierdzą, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest zbędne. Jaka jest jednak prawda i czy w przypadku wynajmu jednego pokoju trzeba mieć oddzielny certyfikat?
By móc wynająć pokój, trzeba sporządzić stosowną umowę. Dokument ten uwzględnia nie tylko warunki wynajmu i użytkowania pokoju, ale również inne ważne dla sprawy zapisy. Umowa najmu pokoju jest ważna, jeżeli spełnia wszystkie odgórnie ustalone warunki. W przeciwnym razie dokument ten określa się jako nieważny.
Zatem umowę najmu pokoju można uznać za prawidłową, jeżeli w jej załączniku znajduje się świadectwo energetyczne. Taki wymóg obowiązuje od kwietnia 2023 roku. To oznacza, że jeżeli właściciel pokoju nie posiada świadectwa energetycznego, nie powinien przeznaczać go na wynajem. Na szczęście są powody, dla których można ten wymóg zaakceptować. Z jednej strony wiąże się z tym całkiem znośny koszt. Z drugiej zaś certyfikat można pozyskać całkiem sprawnie i wygodnie, korzystając z pomocy uprawnionych do tego fachowców.
Pod hasłem świadectwo energetyczne a wynajem pokoju można doszukać się w sieci wielu cennych informacji związanych z danym tematem. Wśród nich jest między innymi to, że certyfikat ten ma długi termin ważności. Dokładnie jest to aż 10 lat. W efekcie tego właściciel mieszkania może załączać jeden i ten sam certyfikat do wielu umów podpisywanych z kolejnymi osobami, najemcami danego pokoju. Biorąc to pod uwagę, zmniejsza się poziom kłopotu związanego z koniecznością uzyskania tego certyfikatu.
Co więcej, do wyrabiania danego dokumentu wiele osób podchodzi znacznie chętniej i mniej osób robi z tego jakiś wielki problem. To dobrze, ponieważ konsekwencje braku certyfikatu mogą być surowe. Nie chodzi tu konkretnie o jakąś karę pieniężną czy inne tego rodzaju kary. Bardziej o problemy, jakie mogą pojawić się tuż po wynajęciu pokoju lokatorowi z nieprzyjaznymi zamiarami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej słowa „świadectwo energetyczne a wynajem pokoju”, by od razu dotrzeć do konkretów wskazujących na to, że brak tego dokumentu może skutkować szeregiem poważnych problemów dla właściciela nieruchomości. Zatem o jakich konsekwencjach mowa? Brak świadectwa energetycznego to przede wszystkim poważna wada prawna przedmiotowej umowy najmu. Po drugie konsekwencją braku danego dokumentu może być utrudniona egzekucja należności czynszu albo też egzekucja eksmisji. Jeśli więc najemca będzie obyty z prawem i zechce namieszać co nieco właścicielowi pokoju, może zrobić to w bardzo łatwy sposób. Właściciel pokoju rozglądający się za nowym najemcą tak naprawdę nigdy nie wie, na kogo może trafić i czego się po nim spodziewać. Lepiej więc dmuchać na zimne i skoro taki jest wymóg, zaopatrzyć swoją nieruchomość w świadectwo energetyczne. W tym przypadku bardziej pokój niż nieruchomość.
Świadectwo energetyczne a wynajem pokoju to temat, który wzbudza coraz więcej wątpliwości. Bo, że trzeba mieć ten certyfikat, już wiadomo. Jednak co w przypadku, kiedy w jednym mieszkaniu jest kilka pokoi i na przykład każdy z nich zostanie przeznaczony na wynajem. Przy czym każdy z nich ma inną powierzchnię i inne położenie geograficzne (okna wychodzą na różne strony). Często jest tak, że właściciel mieszkania wielopokojowego każdy z tych pokoi wynajmuje odrębnym osobom, na przykład studentom albo osobom pracującym. Jak w tej sytuacji wygląda kwestia świadectwa energetycznego?
Otóż jeżeli księga wieczysta odrębnej własności dotyczy mieszkania w całości lub budynku, jedno świadectwo energetyczne wydaje się wystarczające. W rzeczywistości jednak przekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej całego mieszkania w przypadku, gdy wynajmowany jest tylko jeden pokój, jest nieprawidłowe i niezgodne z prawem. W tej sytuacji, a więc przy wynajmie pokoi, należy przekazać świadectwo jedynie części budynku będącego przedmiotem niniejszej umowy. Choć wydaje się to bez sensu, sens ma. Wystarczy tylko wziąć pod uwagę fakt, iż przecież inne jest zapotrzebowanie na ogrzewanie małego pokoju, a inne pokoju znacznie większego, szczególnie z oknami od południa.
Choć temat świadectwa energetycznego a wynajem pokoju do łatwych nie należy, to jednak wszystko jest już jasne, a przynajmniej być powinno. Chcąc wynająć pokój w mieszkaniu wielopokojowym, konieczne jest uzyskanie świadectwa dla tego konkretnego pokoju. Jeśli zastanawiasz się nad wynajmem pokoju w swoim mieszkaniu czy domu jednorodzinnym i dowiedziałeś się właśnie, że konieczny jest wspomniany dokument (świadectwo energetyczne), skontaktuj się z nami. Mamy w swoim zespole ludzi z uprawnieniami do wydawania tego rodzaju certyfikatów.
Kliknij i poznaj!
Posłuchaj eksperta!
Co warto wiedzieć? Kliknij!