Świadectwo Charakterystyki Energetycznej (ŚCE) to dokument, który jest niezbędny podczas sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. W Polsce, każde nowe ŚCE musi być wpisane do Centralnego Rejestru Świadectw Energetycznych Budynków. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.
Centralny Rejestr Charakterystyki Energetycznej Budynków administrowany jest przez Ministra Rozwoju i Technologii. Jego celem jest wypełnienie obowiązków nałożonych ustawą o charakterystyce energetycznej budynków, w tym zapewnienie jednolitego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce oraz publicznego dostępu do list osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej i wykonywania kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji.
ŚCE można wpisać do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków na kilka sposobów. Wybór zależy od indywidualnych preferencji.
Możliwe jest ręczne wprowadzenie danych ze świadectwa energetycznego do formularza dostępnego w CRSE. Jest to dość czasochłonne i może być uciążliwe w przypadku dużej ilości świadectw.
1. Zaloguj się do systemu https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/. Użyj indywidualnego identyfikatora (loginu) oraz hasła, które otrzymałeś po wpisaniu do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.
2. Sporządź świadectwo krok po kroku, wypełniając wszystkie pola w odpowiednich zakładkach dla całego lub dla części budynku.
3. Po sporządzeniu świadectwa, system automatycznie nadaje mu odpowiedni numer i wpisuje do centralnego rejestru.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
1. Zaloguj się do systemu centralnego rejestru świadectw energetycznych https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/ przy pomocy identyfikatora.
2. Wybierz odpowiednią zakładkę wykazu budynków lub ich części.
3. Załącz plik w formacie XML. Zaimportowany dokument uzyska status roboczego.
4. Zatwierdź i wyślij.
Po zarejestrowaniu świadectwa, zarówno ręcznie, jak i po przesłaniu pliku XML, konieczne jest jego wygenerowanie/wydrukowanie i podpisanie, a dopiero następnie można je przekazać osobie, która zleciła jego sporządzenie.
Obowiązek wpisania zaświadczenia do CRSE spoczywa na audytorze energetycznym, który sporządził dokument. Jednakże tylko osoba z pełną zdolnością do czynności prawnych, która nie była skazana za określone przestępstwa, posiada odpowiednie uprawnienia i wykształcenie, oraz jest wpisana do wykazu osób uprawnionych, może umiejscowić Świadectwo Charakterystyki Energetycznej (ŚCE) w centralnym rejestrze.
Świadectwa wystawione przez osobę, która nie figuruje w wykazie osób uprawnionych lub wygenerowane z innej aplikacji niż Centralny Rejestr Świadectw Energetycznych, nie są świadectwami w rozumieniu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Dokument potwierdzający charakterystykę energetyczną budynku może być przedstawiony w postaci papierowej lub elektronicznej. W pierwszym przypadku powinien być on opatrzony numerem nadanym przez centralne repozytorium oraz własnoręcznym podpisem osoby uprawnionej do jego wystawienia.
Nowelizacja przepisów, obowiązująca od 28 kwietnia 2023 roku, rozszerzyła możliwości udostępniania świadectwa. Oprócz formy papierowej można je otrzymać w formie cyfrowej – wówczas numer nadany przez rejestr oraz podpis wystawcy mogą przybrać formę kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego.
Podsumowując, sporządzanie i wpisywanie Świadectwa Charakterystyki Energetycznej (ŚCE) do Centralnego Rejestru ma na celu informowanie o zużyciu energii, a także jest wymagane przy sprzedaży, wynajmie lub zakończeniu budowy budynku. Co więcej, wprowadzenie obowiązku sporządzania świadectw zwiększa świadomość społeczną o możliwościach oszczędzania energii.
Kliknij i poznaj!
Posłuchaj eksperta!
Co warto wiedzieć? Kliknij!