Świadectwo energetyczne jest nam potrzebne, aby legalnie wynajmować nieruchomość. Czy jednak w każdym rodzaju najmu jest ono obowiązkowe? I czy jeżeli zawarliśmy umowę przed zmianą przepisów, to musimy „dorabiać” świadectwo energetyczne i aneksować umowę najmu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym tekście.
Zaraz po wejściu w życiu nowelizacji przepisów o świadectwach charakterystyki energetycznej pojawiła się lawina pytań o to, czy w każdym rodzaju najmu musimy udostępniać świadectwo energetyczne najemcy. Niestety odpowiedź Ministerstwa Rozwoju i Technologii była jednoznaczna. Przepisy są bardzo ogólne i skoro w ustawie nie został wyszczególniony rodzaj najmu, to jest to równoznaczne, z tym że przepisy dotyczą zarówno najmu krótko, jak i długoterminowego.
Skoro przepisy dotyczą wszystkich, to czy każdy właściciel wynajmowanej nieruchomości musi zlecać sporządzenie świadectwa? Otóż nie. Jak to zwykle bywa, przepisy nie są w stanie sprostać każdej sytuacji z „życia wziętej”. Część wynajmujących długoterminowo jeszcze nie została objęta obowiązkiem. Dlaczego? Prawo nie działa wstecz. Jeżeli zawarliśmy umowę najmu przed wprowadzeniem nowelizacji, na przykład w grudniu 2022 r. to do czasu podpisania nowego aneksu z najemcą nie musimy mieć świadectwa.
Jest jeszcze jeden szczególny przypadek, w którym nawet przy aneksowaniu nie musimy przedkładać świadectwa. Ma to miejsce w przypadku tzw. automatycznej aneksacji umowy. Czyli takiej, w której brak wypowiedzenia umowy jest równoznaczny z jej przedłużeniem. Nie trzeba wtedy składać dodatkowych podpisów przez strony. Brak podpisu sprawia, że nie trzeba przedkładać świadectwa najemcy.
Przy wyborze audytora, który sporządzi nasze świadectwo, powinniśmy pamiętać o wymogach formalnych. Czyli aby był on wpisany na listę osób uprawnionych do sporządzania świadectwa. Drugą kwestią, którą powinniśmy mieć na względzie, jest doświadczenie audytora, czyli czas funkcjonowania na rynku. Jeżeli działa już długo i zajmuje się nie tylko świadectwami, ale przeprowadza także bardziej szczegółowe audyty energetyczne, to zwiększamy szanse, że świadectwo będzie dokładnie sporządzone. A gdzie to sprawdzić? Najlepiej na jego firmowej stronie internetowej lub w wizytówkach Google, gdzie dotychczasowi klienci dzielą się swoim doświadczeniem.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kliknij i poznaj!
Posłuchaj eksperta!
Co warto wiedzieć? Kliknij!