Po nowelizacji przepisów o świadectwach energetycznych część właścicieli nieruchomości musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem. I zlecić jego sporządzenie u wyspecjalizowanego audytora. Od wprowadzonych przepisów wprowadzono jednak wyjątki. Dotyczą one na przykład budynków zabytkowych. Czy ogólne przepisy zamykają temat dla właścicieli zabytków? O czym musisz wiedzieć w kontekście: certyfikat energetyczny a zabytek? Czy są sytuacje, w których jest on wskazany? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Certyfikat energetyczny jest wynikiem operatu energetycznego, który zawiera szczegółowe wyliczenia rocznego zapotrzebowania budynku na energię niezbędną do jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. A więc zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzania budynku, ogrzania wody oraz pracy wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia pomieszczeń.
Porównanie wartości pomiędzy różnymi budynkami jest możliwe, dzięki wskaźnikom, które się na nim znajdują. Czyli wskaźnikom zapotrzebowania na:
W ten sposób możemy określić czy nasz budynek należy do kategorii energooszczędnych, czy wręcz przeciwnie. I powinniśmy spodziewać się wysokich kosztów eksploatacyjnych.
Artykuł 3 pkt 3 Ustawy o charakterystyce energetycznej jasno wskazuje, przypadki, w jakich właściciele lub zarządcy są zwolnieni z obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej i są nimi budynki:
Zatem większość budynków musi sporządzać świadectwo, ale zabytki nie należą do tej grupy.
Zwykle wszelkie nowelizacje przepisów wydają się jasne i klarowne, dopóki nie zostaną wprowadzone. Tak jest i tym razem. Może nam się wydawać, że przepisy dotyczące certyfikatów energetycznych i zabytków są jasne. Tak jednak nie jest.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Niektórzy właściciele mają wątpliwości, czy zapis ten obejmuje także budynki położone w strefie ochrony konserwatorskiej lub objęte ochroną jako układ urbanistyczny, lub ruralistyczny?
Na szczęście wyjaśnienie tego zagadnienia znajdziemy w stanowisku Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Instytut wskazuje, że zwolnione z obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej są zabytki, wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, oraz budynki ujęte w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
Natomiast budynki, które nie zostały objęte indywidualną ochroną konserwatorską, lecz znajdują się jedynie na obszarze wpisanym do rejestru zabytków historycznego układu urbanistycznego lub ruralistycznego, to zwolnienie nie dotyczy. Wynika to z faktu, że przedmiotem ochrony konserwatorskiej nie są poszczególne budynki, lecz przestrzenne założenie miejskie lub wiejskie, zawierające zespoły budowlane, pojedyncze budynki i formy zaprojektowanej zieleni, rozmieszczone w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic lub sieci dróg. Dlatego nowopowstałe budynki na tych obszarach będą musiały je uzyskać w momencie zbycia lub sprzedaży.
Większość właścicieli prawdopodobnie skorzysta ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia świadectwa dla zabytku. A hasło „świadectwo energetyczne a zabytek” nie będzie należało do najczęściej wyszukiwanych. Tymczasem eksperci wskazują, że warto to jednak zrobić. Dlaczego?
Przede wszystkim w chwili sprzedaży kompletna oferta (a więc ze wszystkimi wskaźnikami) będzie znacznie bardziej atrakcyjna dla potencjalnego kupca lub najemcy. Dzięki znajomości poszczególnych wskaźników będzie mógł oszacować ewentualne koszty jego użytkowania.
A przecież potencjalne koszty są jednym z istotniejszych kryteriów przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Zwłaszcza że w przypadku zabytków na wszelkie prace termomodernizacyjne musi zgodzić się konserwator zabytków, zatem mogą nie być one w ogóle możliwe.
Sporządzenie świadectwa sprawia także, że w odbiorze kupców lub najemców właściciel staje się bardziej wiarygodny i rzetelny. Przeglądający widzi, że wyciągamy wszystkie „karty na stół” i niczego nie ukrywamy.
Wreszcie, musimy mieć świadomość ogólnej tendencji w przepisach do ich zaostrzania. Zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach świadectwo energetyczne dla zabytku będzie jednak konieczne.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!