Co może zrobić wynajmujący, gdy wynajmowane mieszkanie zostało zniszczone? Z tym pytaniem boryka się wielu właścicieli, którzy udostępniają swoje mieszkanie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż takie ryzyko zawsze istnieje. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób można się zabezpieczyć na wypadek zniszczenia mieszkania przez lokatorów. Przyjmy się więc wspólnie kto i w jaki sposób odpowiada za szkody w wynajmowanym mieszkaniu.
W tej kwestii zastosowanie zasada wynikająca z prawa cywilnego, mówiąca, że ten, kto wyrządził szkodę ze swojej winy, jest zobowiązany do jej naprawienia. Co ważne, zasada ta obejmuje również nadmierne niedbalstwo, w wyniku którego doszło do zniszczenia mieszkania, a którego można było uniknąć. Na tej podstawie można więc stwierdzić, że za szkody w mieszkaniu może odpowiadać zarówno najemca, jak i osoba wynajmująca mieszkanie. Między innymi z tego powodu najemcy decydują się na wykupienie specjalnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najemców. Wciąż jednak de facto za szkody wynikające ze zniszczenia mieszkania, odpowiada osoba, która to zrobiła. Wyjątek mogą tu stanowić zapisy znajdujące się w umowie najmu mówiące inaczej.
W przypadku gdy dojdzie do zniszczenia mieszkania, najemca przede wszystkim jest zobowiązany do pokrycia szkód z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Mówi o tym artykuł 675 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym właścicielowi mieszkania przysługuje odszkodowanie w wysokości poniesionych strat. Nie jest to jednak jedyna z konsekwencji, jakie mogą spotkać z tego tytułu najemcę. Mogą do nich należeć:
Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, część napraw leży zarówno po stronie najemcy, jak i wynajmującego. Zgodnie z tą ustawą, najemca jest zobowiązany do wykonania następujących napraw:
Wszelkie inne naprawy wynikające z normalnego toku użytkowania mieszkania, zgodnie ze wspomnianą powyżej ustawą, leżą po stronie wynajmującej. Wyjątek mogą tutaj zapisy znajdujące się w umowie najmu mieszkania. Wbrew pozorom, nie są one wcale takie rzadkie, jak mogłoby się to wydawać. Zdarza się bowiem, że niektórzy nieuczciwi wynajmujący, chcą przerzucić część napraw na najemcę.
Odpowiedź na to pytanie brzmi tak. Najemca jest zobowiązany do odmalowania ścian w mieszkaniu. Szczegółowo kwestie te reguluje artykuł 681 Kodeksu Cywilnego, z godnie, z którym najemca jest zobowiązany do drobnych napraw:
Są jednak od tego pewne wyjątki, a mianowicie zapisy znajdujące się w umowie najmu. Mogą one bowiem przenieść odpowiedzialność za pomalowanie ścian na wynajmującego lub także na obie strony umowy najmu. Warto więc przed podpisaniem umowy najmu, zlecić jej analizę prawną. W przeciwnym razie może okazać się, że podpiszemy umowę na niekorzystnych warunkach.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Sprawdź, czy znasz wszystkie!
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.