Nadchodzące zmiany w przepisach i rozszerzenie sytuacji, w których uzyskanie świadectwa energetycznego będzie koniecznie, spowodowało lawinę pytań. Czym ono jest? Kto wystawia świadectwo energetyczne? Czy może to zrobić zaprzyjaźniony elektryk? A może trzeba szukać osoby ze specjalnymi uprawnieniami? Dlaczego takie świadectwo jest potrzebne? Na wszystkie powyższe pytania znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Świadectwo energetyczne określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do: ogrzania budynku i wody użytkowej, działania klimatyzacji, wentylacji i oświetlenia. Czyli energii służącej zaspokojeniu potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub jego części.
Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera:
Dzięki temu, że certyfikat określa standard energetyczny budynku, można w przybliżeniu oszacować, z jakimi kosztami będzie się mierzył jego właściciel. Można go przyrównać do standardu sprzętu AGD. Im lepsza klasa, tym mniejsze koszty związane z jego użytkowaniem.
Od kwietnia 2023 r., świadectwo energetyczne będzie mogła wystawić tylko osoba wpisana do centralnego rejestru charakterystyk energetycznych budynków.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Osoba chcąca znaleźć się w rejestrze, musi spełnić szereg warunków formalnych: mieć pełną zdolność do czynności prawnych, nie mogła być skazana, a także musi ukończyć jeden z wymienionych w ustawie kierunków studiów.
Do rejestru będzie mogła także być wpisana osoba, która ma uprawnienia budowlane, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, oraz osoba, która w innym kraju UE nabyły prawo do sporządzania świadectw lub do kontroli systemu ogrzewania, lub klimatyzacji i świadczy usługi transgraniczne (EFTA).
Audytor energetyczny zajmuje się na co dzień sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej. Wraz z nowelizacją ustawy w 2023 roku o charakterystyce energetycznej budynków, obecnie odnotowuje się coraz większy popyt na działania audytorów. Jakie uprawnienia należy mieć, aby pracować w tym zawodzie?
Po pierwsze i najważniejsze, audytor energetyczny musi mieć ukończone studia wyższe na kierunkach taki, jak inżynieria, architektura krajobrazu, pożarnictwo. Mogą to być również studia podyplomowe obejmujące zagadnienia związane z energetyką lub źródłami odnawialnymi.
Osoba pracująca na stanowisku audytora energetycznego musi być niekarana. Oznacza to, że nie może być w przeszłości skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, czy obrotowi gospodarczemu i finansowemu. Przyszły audytor musi być pełnoletni.
Zanim audytor energetyczny przystąpi do pracy, konieczne jest uzyskanie wpisu do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.
Analizując pojawiające się w sieci artykuły, można odnieść wrażenie, że świadectwo energetyczne to wymysł Rządu, który tylko niepotrzebnie dokłada inwestorom i właścicielom obowiązków.
Nie do końca tak jest.
Wprowadzenie świadectw energetycznych jest częścią Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków. Jej celem jest zwiększenie liczby budynków energooszczędnych. Dlatego, aby móc skutecznie zrealizować ten cel, Rząd musi znać nie tylko zasoby krajowe (spis źródeł ciepła), ale również aktualny stopień zapotrzebowania budynków na energię. Tylko w ten sposób może określić, jakie działania są potrzebne, aby zmniejszyć energochłonność budynków i wypełnić zalecenia UE.
Świadectwo to także wiedza dla właściciela. Może wstępnie oszacować, czy jego nieruchomość wymaga pilnej modernizacji, bo odbiega od norm, czy może z tym poczekać. Certyfikat może także wyróżnić ofertę na tle konkurencji w przypadku chęci sprzedaży lub wynajmu. A co za tym idzie, kupujący i wynajmujący mogą wybrać nieruchomość, która nie będzie tani w eksploatacji.
Posłuchaj eksperta!
Kliknij!
Posłuchaj rady!