Kto może wystawić świadectwo energetyczne?

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Świadectwo charakterystyki energetycznej - kto może wystawić?

Nadchodzące zmiany w przepisach i rozszerzenie sytuacji, w których uzyskanie świadectwa energetycznego będzie koniecznie, spowodowało lawinę pytań. Czym ono jest? Kto wystawia świadectwo energetyczne? Czy może to zrobić zaprzyjaźniony elektryk? A może trzeba szukać osoby ze specjalnymi uprawnieniami? Dlaczego takie świadectwo jest potrzebne? Na wszystkie powyższe pytania znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do: ogrzania budynku i wody użytkowej, działania klimatyzacji, wentylacji i oświetlenia. Czyli energii służącej zaspokojeniu potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub jego części.

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera:

  • dane identyfikacyjne domu lub mieszkania,
  • charakterystykę energetyczną, opisaną wskaźnikami (kWh/mkw/rok):
  • EP — zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną,
  • EK — zapotrzebowanie na energię końcową oraz
  • EU — zapotrzebowanie na energię użytkową
  • zalecenia robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią charakterystykę energetyczną budynku,
  • oświadczenie osoby sporządzającej, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru i jest świadomy, że za wystawienie fałszywego oświadczenia grozi mu odpowiedzialność karna. 


Obraz policjanta z podpisem: Lepiej dopilnować kompetencji i uprawnień audytora. W przeciwnym wypadku czekają nas niemiłe konsekwencje.


Dzięki temu, że certyfikat określa standard energetyczny budynku, można w przybliżeniu oszacować, z jakimi kosztami będzie się mierzył jego właściciel. Można go przyrównać do standardu sprzętu AGD. Im lepsza klasa, tym mniejsze koszty związane z jego użytkowaniem. 

Kto wystawia świadectwo energetyczne?

Od kwietnia 2023 r., świadectwo energetyczne będzie mogła wystawić tylko osoba wpisana do centralnego rejestru charakterystyk energetycznych budynków.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Osoba chcąca znaleźć się w rejestrze, musi spełnić szereg warunków formalnych: mieć pełną zdolność do czynności prawnych, nie mogła być skazana, a także musi ukończyć jeden z wymienionych w ustawie kierunków studiów.

Do rejestru będzie mogła także być wpisana osoba, która ma uprawnienia budowlane, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, oraz osoba, która w innym kraju UE nabyły prawo do sporządzania świadectw lub do kontroli systemu ogrzewania, lub klimatyzacji  i świadczy usługi transgraniczne (EFTA).

Jakie uprawnienia powinien mieć audytor energetyczny?

Audytor energetyczny zajmuje się na co dzień sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej. Wraz z nowelizacją ustawy w 2023 roku o charakterystyce energetycznej budynków, obecnie odnotowuje się coraz większy popyt na działania audytorów. Jakie uprawnienia należy mieć, aby pracować w tym zawodzie?

Kierunkowe studia wyższe

Po pierwsze i najważniejsze, audytor energetyczny musi mieć ukończone studia wyższe na kierunkach taki, jak inżynieria, architektura krajobrazu, pożarnictwo. Mogą to być również studia podyplomowe obejmujące zagadnienia związane z energetyką lub źródłami odnawialnymi. 

Niekaralność

Osoba pracująca na stanowisku audytora energetycznego musi być niekarana. Oznacza to, że nie może być w przeszłości skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, czy obrotowi gospodarczemu i finansowemu. Przyszły audytor musi być pełnoletni.

Wpis do centralnego rejestru energetycznego

Zanim audytor energetyczny przystąpi do pracy, konieczne jest uzyskanie wpisu do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. 

Dlaczego świadectwo energetyczne jest potrzebne?

Analizując pojawiające się w sieci artykuły, można odnieść wrażenie, że świadectwo energetyczne to wymysł Rządu, który tylko niepotrzebnie dokłada inwestorom i właścicielom obowiązków.

Nie do końca tak jest.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
  • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Wprowadzenie świadectw energetycznych jest częścią Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków. Jej celem jest zwiększenie liczby budynków energooszczędnych. Dlatego, aby móc skutecznie zrealizować ten cel, Rząd musi znać nie tylko zasoby krajowe (spis źródeł ciepła), ale również aktualny stopień zapotrzebowania budynków na energię. Tylko w ten sposób może określić, jakie działania są potrzebne, aby zmniejszyć energochłonność budynków i wypełnić zalecenia UE.

Świadectwo to także wiedza dla właściciela. Może wstępnie oszacować, czy jego nieruchomość wymaga pilnej modernizacji, bo odbiega od norm, czy może z tym poczekać. Certyfikat może także wyróżnić ofertę na tle konkurencji w przypadku chęci sprzedaży lub wynajmu. A co za tym idzie, kupujący i wynajmujący mogą wybrać nieruchomość, która nie będzie tani w eksploatacji.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zamów online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Audytor energetyczny do świadectwa – jakiego wybrać?

Posłuchaj eksperta!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej – jakie uprawnienia audytora?

Kliknij!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1173 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zamów online

Świadectwo charakterystyki energetycznej – gdzie znaleźć tanio?

Posłuchaj rady!