Świadectwa charakterystyki energetycznej a wykaz firm — czyli jak wybrać najlepszą?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo energetyczne a wykaz firm - którą z nich wybrać?

Konkurencja na rynku świadectw charakterystyki energetycznej jest bardzo duża. W ciągu kilku miesięcy od wprowadzenia nowych przepisów centralny rejestr audytorów uprawnionych do wystawiania paszportów zapełnił się nazwiskami. Jak więc wybrać jedną, a jeszcze lepiej najlepszą z tych osób? O czym pamiętać przeglądając wykaz firm dla świadectw charakterystyki energetycznej? O tym w dzisiejszym artykule.

Świadectwo charakterystyki energetycznej a wykaz firm — kto może sporządzić świadectwo?

Świadectwo charakterystyki energetycznej, inaczej paszport energetyczny lub certyfikat energetyczny może sporządzić tylko osoba wpisana do centralnego rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Czyli systemu teleinformatycznego MRiT, który gromadzi nie tylko dane audytorów, ale również rejestruje wszystkie świadectwa.

Wymagania względem audytorów zostały uregulowane w Ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.

Wskazują one, że audytor powinien mieć uprawnienia budowlane, o których mówi prawo budowlane lub ukończyć:

 • studia wyższe i uzyskać tytuł zawodowego inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera, albo
 • studia wyższe inne niż wymienione w punkcie pierwszym oraz studia podyplomowe,
 • których program uwzględnia zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych budynków, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii.

Musi także mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nie być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe.

Ministerstwo przed wpisaniem do bazy weryfikuje uprawnienia audytorów, zatem nie ma możliwości, aby w bazie znalazła się osoba, która nie ma wiedzy dotyczącej charakterystyk energetycznych budynków.

Jakie są wyjątki przy wyborze audytora, który sporządzi świadectwo?

Dla celów sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej wykaz firm w wyszukiwarce będzie pierwszym elementem, który musimy sprawdzić. Następnie weryfikujemy, czy audytor znajduje się w rejestrze MRiT i zwykle to wystarcza. Możemy zlecić wykonanie świadectwa.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jednak wczytując się w zapisy ustawy, możemy natknąć się na przepisy szczególne. A dokładniej artykuł 16, który zaznacza, że paszport energetyczny budynku lub części budynku nie może być sporządzany przez właściciela, lub zarządcę tego budynku (lub części budynku) oraz osobę, której przysługuje w tym budynku (lub w tej części budynku) spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Zatem przepisy nie dopuszczają, aby świadectwo sporządził nam sąsiada z tego samego bloku, nawet jeżeli jest wpisany do bazy. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej a wykaz firm — jakimi kryteriami kierować się przy wyborze audytora?

Na pierwszy „rzut oka” znalezienie firmy, która sporządzi dla nas certyfikat, jest proste. Wyszukujemy firmy działające w naszym mieście lub szukamy takich, które świadczą taką usługę online. Następnie sprawdzamy audytora i jeśli jest w bazie, a podana cena nam odpowiada, to składamy zamówienie. Potem wypełniamy formularz, robimy przelew i czekamy na świadectwo.

Niestety, takie powierzchowne podejście do tematu naraża nas na karę grzywny. Dlaczego? Zgodnie z przepisami, grzywnę możemy otrzymać nie tylko za brak świadectwa, ale również w sytuacji, w której świadectwo zostało sporządzone niezgodnie ze stanem faktycznym. 

Czyli mamy świadectwo, ale nie daje ono żadnej wiedzy na temat zapotrzebowania budynku na energię. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować wyboru firmy dla świadectwa charakterystyki energetycznej.

Nie kierujmy się tylko ceną i szybkością sporządzenia świadectwa, ale przede wszystkim renomą, doświadczeniem i długością działania audytora na rynku. Sprawdźmy opinie na jego temat w Google oraz na stronie internetowej. W ten sposób zadbamy o jakość świadectwa. Dodatkowo zminimalizujemy ryzyko, że audytor przestanie pracować za kilka lat i nie będziemy mogli dokonać u niego aktualizacji świadectwa.

Świadectwo charakterystyki energetycznej z Pewnym Lokalem

Pewny Lokal od prawie 10 lat świadczy usługi audytu prawnego, technicznego i sporządza certyfikaty charakterystyki energetycznej. Jego audytorzy nie ograniczają się tylko do sporządzani świadectw charakterystyki energetycznej, ale wykonują również pełne audyty energetyczne.

Natomiast dzięki wypracowanym do tej pory procedurom i zebranym opiniom, formularz jest łatwy do uzupełnienia przy niewielkim nakładzie czasu. A w przypadku wątpliwości lub problemów z jego wypełnieniem inżynierowie Pewnego Lokalu kontaktują się z klientem i pomagają przejść przez całą procedurę.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak wygląda przegląd techniczny mieszkania z rynku wtórnego?

Przekonaj się i obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.