Świadectwo charakterystyki energetycznej — czy forum to wiarygodne źródło informacji?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo energetyczne: opinie na forum. Czy warto?

Internet jest kopalnią wiedzy. Przyjęło się nawet powtarzać, że to, czego nie ma w sieci, nie istnieje. Nic więc dziwnego, że na każde pytanie szukamy tam odpowiedzi. Z jakością informacji jest jednak różnie. Zwłaszcza jeżeli koncentrujemy się tylko na forach internetowych, na których odpowiedzi może udzielić każdy. Dlatego warto do zamieszczonych tam informacji podchodzić z pewną dozą ostrożności. Świadectwa charakterystyki energetycznej na forach są również często poruszanym tematem. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się pytaniom, jakie tam się pojawiają i udzielimy na nie odpowiedzi.

Świadectwo charakterystyki energetycznej a forum — jakie są najczęstsze pytania o świadectwa charakterystyki energetycznej?

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej i kiedy jest wymagane?

Ten rodzaj pytań najczęściej dotyczy nie samej definicji świadectwa charakterystyki energetycznej, ale raczej celu, w jakim się je sporządza. Nie potrzebujemy regułki, lecz konkretów. Świadectwo służy określeniu naszego domu lub mieszkania pod kątem energochłonności. Czyli ile energii potrzebuje na ogrzewanie pomieszczeń, działanie klimatyzacji czy ogrzanie wody.

Dzięki umieszczeniu w opisie nieruchomości wskaźników charakterystyki energetycznej potencjalni kupcy / najemcy mogą oszacować czy budynek jest energooszczędny, czy wręcz przeciwnie. A także porównać parametry między ogłoszeniami. 

Kto może sporządzić świadectwo?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna — tylko osoba wpisana do centralnego rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Są jednak sytuacje szczególne, w których nawet osoba wpisana do rejestru nie może wystawić świadectwa. A jest to sytuacja, w której osoba, której zamierzamy zlecić sporządzenie świadectwa, jest właścicielem, zarządcą lub przysługuje jej w tym budynku, lub w tej części budynku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Musi więc to być osoba niezwiązana z budynkiem, dla którego ma być świadectwo.

Jakie informacje znajdują się na świadectwie — wzór

Na forum wzór świadectwa charakterystyki energetycznej jest również jednym z częściej poruszanych tematów. Wszystkie certyfikaty muszą być zgodne z wytycznymi MRiT.


Świadectwo charakterystyki energetycznej — wzórPowyżej znajduje się poglądowa ikonografika ze świadectwem charakterystyki energetycznej.
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.


Czyli każde świadectwo składa się z kilku sekcji. Pierwsza z nich zawiera wygenerowany z systemu numer świadectwa i służy identyfikacji budynku. Znajdziemy w niej informacje o właścicielu budynku, adresie, przeznaczeniu oraz zastosowanej metodologii wyznaczania wskaźników.

Kolejna sekcja zawiera wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię: użytkową (EU), końcową (EK), nieodnawialną energię pierwotną (EP), a także jednostkową wartość emisji CO2 i udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową. Dla zobrazowania jakości wskaźnika EP względem nowych budynków przygotowano suwak charakterystyki energetycznej.

Kolejne sekcje zawierają już bardziej szczegółowe dane, więc mogą nie być dla wszystkich jasne. Dlatego, jeżeli potrzebujemy dowiedzieć się o jakość poszczególnych wyliczeń, to warto zamiast na forum o świadectwach charakterystyki energetycznej, zadać te pytania naszemu audytorowi.

Kary za brak świadectwa

Na forach o świadectwach charakterystyki energetycznej bardzo częstym pytaniem jest także to o kary za brak świadectwa. Czy notariusz sprawdza świadectwo? Czy są kontrole świadectwa?

Przepisy oczywiście wskazują karę grzywny za niewypełnienie przepisu. Jednak na ten moment brak jest skutecznego narzędzie, które wyłapywałoby osoby, które tego nie zrobiły. Nie wykluczone jednak ze w przyszłości się to zmieni.

Świadectwo charakterystyki energetycznej — czy warto szukać informacji na forach internetowych?

Fora o świadectwach charakterystyki energetycznej najczęściej są odwiedzane przez osoby, które nie są audytorami. Dlatego, jeżeli mamy wątpliwości w kwestii sporządzania świadectw, warto zwrócić z pytaniem bezpośrednio do specjalistów zarówno w dziedzinie prawa nieruchomości, jak i inżynierów, którzy te świadectwa sporządzają. A informacje pozyskane na forum traktujmy jako wskazówkę, w którym kierunku szukać rozwiązań.

Pamiętajmy także o względach bezpieczeństwa, jeżeli ktoś na forum o świadectwach charakterystyki energetycznej zaproponuje nam jego sporządzenie w okazyjnej cenie. Zawsze zweryfikujmy tę osobę na jej stronie firmowej, a także w rejestrze MRiT.

Świadectwo charakterystyki energetycznej forum — komu zlecić sporządzeni świadectwa charakterystyki energetycznej?

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Jest jeszcze jeden temat, który przewija się na forach dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej, a jest nim — jak znaleźć audytora?

To pytanie wymaga jednak od nas szczerej odpowiedzi na jedno pytanie. Czy chcemy mieć dobrze sporządzone świadectwo, czy zależy nam tylko na „papierku”? A to, co będzie tam wpisane, ma już mniejsze znaczenie.

Jeżeli odpowiedzieliśmy tak, to nie flirtujmy ogłoszeń w poszukiwaniu, jak najniższej ceny (często z informacją, że świadectwo w kilka godzin). Najczęściej będzie to „byle jakie” świadectwo. Starajmy się szukać firm, audytorów, którzy działają już długo na rynku (na przykład Pewny Lokal) i mają doświadczenie nie tylko w sporządzaniu świadectw, ale i audytach technicznych. Dzięki temu będą mogli pomóc nam ustalić parametry nieruchomości i odpowiedzą na wszelkie wątpliwości.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Audytor energetyczny do świadectwa – jakiego wybrać?

Posłuchaj eksperta!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej – jakie uprawnienia audytora?

Kliknij!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 378 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Świadectwo charakterystyki energetycznej – gdzie znaleźć tanio?

Posłuchaj rady!