Tematy związane ze świadectwami są w dalszym ciągu jednymi z najczęściej wyszukiwanych w Internecie. Kto musi sporządzić świadectwo? Co powinno być na świadectwie i gdzie zlecić jego sporządzenie? Pytań jest dużo, ale jednym z najistotniejszych jest, to o listę świadectw charakterystyki energetycznej — jak dowiedzieć się, czy mój audytor ma kwalifikacje? Dlatego w dzisiejszym artykule spróbujemy sobie odpowiedzieć na to pytania. Dowiesz się z niego także, czy możesz zatrudnić zagranicznego audytora?
Do tej pory, centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie był zbyt często sprawdzany przez obywateli. Sytuacja zmieniła się jednak wraz z nowelizacją przepisów o świadectwach. Obejmuje ona kilka oddzielnych baz, w których znajdziemy informacje o:
System powstał, aby ułatwić obywatelom znalezienie osoby uprawnionej do oceny systemu efektywności energetycznej i kontroli systemów ogrzewania. A także ujednolicenia bazy świadectw i protokołów. Czyli kolokwialnie mówiąc — zapanować nad nimi.
Wiemy już, że MRiT prowadzi listę świadectw charakterystyki energetycznej. Jak dowiedzieć się, czy mój audytor ma kwalifikacje i będzie mógł zarejestrować świadectwo w systemie? W końcu to na nas ciąży obowiązek sprawdzenia kwalifikacji. A nie zawsze mamy wiedzę, aby ocenić znajomość tematu.
Wydaje się, że ministerstwo wprowadzając kolejne nazwisko do bazy, robi to za nas. Wynika to z faktu, że nie każdy elektryk może zostać do niej wpisany. Upowszechnienie bazy jest powiązane z wymaganiami wobec audytorów. Żeby audytor mógł znaleźć się w wykazie, musi spełniać określone wymagania.
Przede wszystkim musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe. Są to jednak ogólne kryteria. A nas interesują te bardziej szczegółowe.
Ministerstwo narzuca, aby osoba sporządzająca miała uprawnienia budowlane, co jest gwarancją, że ma wystarczającą wiedzę, aby ocenić energooszczędność budynku.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Do bazy mogą zostać wpisane także osoby, które ukończyły:
Posiadane wykształcenie lub uprawnienia budowlane są sprawdzane. Brak spełnienie któregoś z kryterium skutkuje odrzuceniem wniosku audytora. Możemy więc przypuszczać, że aby dowiedzieć się, czy mój audytor ma kwalifikację, wystarczy sprawdzić go w rejestrze.
Nie powinniśmy jednak na tym nie poprzestać, ale poszukać jeszcze innych dowodów potwierdzających doświadczenia audytora. Na przykład, poprzez sprawdzenie opinii na jego temat w Internecie. Dzięki pozytywnym opiniom takimi, jakie ma Pewny Lokal, możemy zwiększyć pewność, że świadectwo zostanie prawidłowo sporządzone.
Wprowadzenie świadectw charakterystyki energetycznej jest wynikiem stopniowego dostosowywania polskich przepisów do przepisów unijnych. Członkostwo to nie tylko ułatwienia w podróżowaniu, ale również obowiązki. Dlatego polskie przepisy dopuszczają, aby na listę uprawnionych do sporządzania świadectw byli wpisani również obcokrajowcy.
Oczywiście nie wszyscy. Osoby te muszą świadczyć w Polsce usługi transgraniczne i być uprawnione do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej w:
Zatem nie ma przeszkód, aby świadectwo sporządził nam zagraniczny znajomy, jeżeli spełnia powyższe warunki i został wpisany do bazy.
Przepisy o charakterystyce energetycznej budynków jasno wskazują, że świadectwo jest ważne przez okres 10 lat od dnia sporządzenia. Powinniśmy wtedy zlecić jego odnowienie. Świadectwo może jednak wygasnąć przed upływem tego terminu, jeżeli nastąpiła zmiana charakterystyki energetycznej budynku.
Czyli na przykład na skutek ocieplenia budynku, wymiany stolarki okiennej czy rozbudowy. W takiej sytuacji powinniśmy dokonać jego aktualizacji. Nawet jeżeli świadectwo jest stosunkowo nowe. Jest to o tyle ważne, że grzywna grozi nie tylko za brak świadectwa, ale również za jego nieaktualność.
Co prawda, na razie nie ma skutecznych rozwiązań, które pozwalałyby na masową skalę wyłapywać nieważne świadectwa. Może się jednak zdarzyć, że zostaniemy wylosowani do urzędowej kontroli świadectwa.
Posłuchaj eksperta!
Kliknij!
Posłuchaj rady!