Przeprowadzając inspekcję w osiedlach deweloperskich na zlecenie nabywców mieszkań, nasi inżynierowie mają często za zadanie sprawdzić stanowisko garażowe. Duża liczba garaży podziemnych posiada widoczny przy wjeździe do nich znak informujących posiadaczy aut o zakazie wjazdu pojazdów na LPG. To ważna informacja, która powinna być podawana uzyskana od dewelopera w momencie zakupu stanowiska garażowego.
Zakaz ten wiąże się z zaniechaniem na etapie planowania inwestycji lub jej realizacji zastosowania rozwiązań technicznych w garażu, umożliwiających spełnienie przez właściciela garażu (najczęściej są nim zawiązywane po oddaniu inwestycji do użytkowania wspólnoty mieszkaniowe), wymogu zastosowania odpowiedniego systemu wentylacyjnego wraz z detektorami niedopuszczalnego stężenia propanu-butanu. Zgodnie z § 108. 1. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, „w garażu zamkniętym należy stosować wentylację mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan – w garażach, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu”. Ponadto w § 4 ust. 2 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. Ustaw Nr 109, Poz. 719) zawarty jest obowiązek informacyjny: „właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych: (…) umieszczają, przy wjazdach do garaży zamkniętych z podłogą znajdującą się poniżej poziomu terenu, czytelną informację o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu parkowania w tych garażach samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan, o których mowa w przepisach techniczno-budowlanych”.
W praktyce zakaz wjazdu do garażu i parkowania w nim samochodów zasilanych propanem-butanem jest nagminnie łamany z powodu braku ustawowych sankcji. Egzekwowanie przez władze wspólnoty zakazu parkowania autami na LPG jest praktycznie niewykonalne. Nie namawiamy do uprawiania tego procederu, lecz radzimy namówić wspólnotę o doposażenie garażu w nowoczesny system wentylacji mechanicznej z czujkami stężenia propanu-butanu.
Prawdopodobieństwo wykrycia wycieku propanu-butanu przez czujnik umieszczony na wysokości 10 cm od podłogi wynosi 90–100% (w promieniu 9 m od źródła wycieku), dlatego na tej wysokości powinno się je umieszczać. Samochód na LPG nie jest bardziej niebezpieczny od zwykłego benzyniaka!
Niestety, w przypadku innych paliw alternatywnych jak CNG czy wodór nie ma jeszcze ani odpowiednich uregulowań prawnych ani stosownej profilaktyki. Tymczasem w trosce o środowisko należałoby się domagać takich regulacji, aby sprzyjały rozwojowi motoryzacji opartej na paliwach bardziej ekologicznych od tradycyjnej benzyny. A na razie w naszych osiedlowych garażach swobodnie parkują samochody z silnikami Diesla!
Przy okazji przypominamy: minimalna przestrzeń stanowiska dla samochodu osobowego (niezależnie od rodzaju paliwa napędowego), jaką zgodnie z dotychczas stosowanymi przepisami, które od ok. 1,5 roku się nieco zmieniły ale obowiązują w dotychczasowej wersji w inwestycjach rozpoczętych przed nowelizacją przepisów, to 2 m wysokości, 2,3 m szerokości i 5 m długości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej, skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.