W poniższym newsie przedstawiamy, jakie zmiany pojawiły się w uldze mieszkaniowej.
Z tzw. ulgi mieszkaniowej, polegającej na zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia, skorzystać może podatnik, który uzyskane w ten sposób środki wykorzysta w ciągu trzech lat od momentu sprzedaży (liczonych od końca roku, w którym doszło do zbycia) na własne cele mieszkaniowe. Dotychczas wliczane do nich były wydatki związane z wykończeniem domu lub mieszkania (w tym sufity, tynki, podłogi, szafy wnękowe, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników), przy czym pojęcie ‚wydatki mieszkaniowe’ mogło być interpretowane na różne sposoby. Wiele wyjaśnia najnowsza interpretacja Ministra Finansów, mająca na celu rozwianie wątpliwości podatników odnośnie tego, jakie sposoby wydatkowania środków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości kwalifikują się do zaliczenia do ulgi mieszkaniowej.
Według Ministra Finansów również pieniądze wydane na wykończenie mieszkania lub domu będzie można odliczyć od podatku. W praktyce oznacza to możliwość rozliczenia w ramach ulgi wydatków na sprzęt AGD. Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy PIT wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe rozumiane są jako „wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego”. Ze względu na brak zdefiniowania pojęć „remont” oraz „budowa” konieczne było ich doprecyzowanie - dotychczas stosowano tu przepisy ustawy Prawo budowlane. Stąd decyzja Ministra Finansów o tym, że wydatki „poniesione na zakup kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, okapów kuchennych” należy traktować jako niezbędne na potrzeby realizacji prac budowlanych, remontowych lub wykończeniowych. W ramach ulgi odliczyć będzie więc można sprzęt AGD w zabudowie oraz wolnostojący, a także część mebli, wykonanych na indywidualne zlecenie, takich jak na przykład zabudowa garderoby.
Zgodnie z interpretacją, przygotowując zwolnienie podatkowe w formie ulgi mieszkaniowej „ustawodawca nie miał na celu zawężenia katalogu wydatków mieszkaniowych wyłącznie do tych wydatków, które wiążą się z przygotowaniem budynku (lokalu) do tzw. "stanu surowego zamkniętego". Własny cel mieszkaniowy polegać ma bowiem na możliwości zamieszkiwania i funkcjonowania w budynku (lokalu), czyli normalnej ludzkiej egzystencji”.
Nowy rok 2022 przynosi wiele zupełnie nowych kwestii podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się co zmienia tzw. „Polski Ład” w uldze podatkowej na cele mieszkaniowe. Mimo negatywnych opinii odnośnie całego zamieszania w kwestiach podatkowych, rozszerzenie ulgi mieszkaniowej wydaje się być korzystne dla osób sprzedających nieruchomość, która objęta jest kredytem.
Kwestie podatkowe przy wszelkich transakcjach związanych ze sprzedażą czy kupnem nieruchomości wymagają dogłębnego zorientowania się w przepisach. Konsekwencją, źle rozumianych przepisów może być np. konieczność zapłaty 19% podatku dochodowego. Pamiętajmy, że 19% od sumy sprzedaży mieszkania czy domu najczęściej stanowi niebagatelną kwotę.
Przyjmując, że sprzedajemy mieszkanie na które mamy zaciągnięty kredyt, możemy przeznaczyć środki ze sprzedaży tego mieszkania na spłatę kredytu. Nie będziemy w takiej sytuacji musieli obawiać się, że spłata kredytu z tak pozyskanych środków narazi nas w przyszłości na konieczność zapłaty podatku dochodowego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W jakich przypadkach przysługuje ulga mieszkaniowa?
Teraz w związku z „Polskim Ładem”, dochodzi możliwość rozliczenia środków na spłatę kredytu wraz z odsetkami.
Najwięcej kontrowersji budzi przeznaczenie środków ze zbycia nieruchomości na cele remontowe. Nie do końca jest jasne, które elementy podczas remontu można zaliczyć do kwoty, którą otrzymaliśmy w związku ze sprzedażą nieruchomości. Bardzo istotne będzie tutaj gromadzenie wszelkiego rodzaju faktur, rachunków na wypadek kontroli urzędu skarbowego celem sprawdzenia czy środki były wydatkowane we właściwy sposób.
Rozliczenie ulgi mieszkaniowej jest możliwe poprzez złożenia formularza PIT-39. Dokument należy złożyć do 30 kwietnia, po zakończeniu roku w którym zbyliśmy nieruchomość. Druku nie składa się w trakcie roku, lecz po jego zakończeniu.
Należy pamiętać, że zbywając nieruchomość przed upływem 5 lat od kiedy nabyliśmy nieruchomość, mamy trzy lata na wydanie środków na własne cele mieszkaniowe (lista celów mieszkaniowych została zamieszczona powyżej w artykule). Jeżeli nie rozliczymy tych środków w opisanym terminie na własne cele mieszkaniowe, będzie się to wiązało z koniecznością zapłaty 19% podatku dochodowego.
Wydawać by się mogło, że strony umowy, mogą umówić się na wpisanie mniejszej wartości nieruchomości, aby zapłacić niższy podatek. Organ podatkowy w przypadku wykrycia nieadekwatnej wartości nieruchomości sam wyznaczy wartość rynkową nieruchomości. Jeżeli nieruchomość posiada jakieś wady, przez co jej wartość jest znacząco mniejsza, należy przedłożyć w urzędzie skarbowym stosowane dokumenty, potwierdzające niższą wartość nieruchomości.
Pamiętajmy również, że urząd skarbowy może wezwać nas celem przedłożenia dowodów na przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Dlatego tak istotnym elementem jest gromadzenie i utrzymywanie w porządku wszelkich dokumentów związanych ze zbyciem (akt notarialny, faktury, umowy), a także nabyciem nieruchomości.
Wyliczenie ulgi na cele mieszkaniowe przedstawia się w następujący sposób: zakładane wydatki na cele mieszkaniowe x dochód ze sprzedaży. Następnie dzielimy przez przychód ze sprzedaży.
Zeznania podatkowego PIT 39 nie składają przedsiębiorcy, którzy zbyli nieruchomość (wliczonej do majątku z działalności gospodarczej). Dochód z takiej transakcji musi być rozliczony w ramach przychodów przedsiębiorcy.
Co w przypadku kiedy podatnik liczył, że uda mu się skorzystać z ulgi mieszkaniowej, ale z różnych powodów nie udało się przeznaczyć środków na własne cele mieszkaniowe? W takim przypadku należy złożyć korektę zeznania podatkowego. Konieczne będzie zapłata podatku wraz z odsetkami ustawowymi.
Sprzedaż nieruchomości przed okresem 5 lat od nabycia niesie ze sobą konsekwencje związane z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Ustawodawca zastosował ulgę, kiedy sprzedający przeznaczy środki ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Sytuacja wydaje się prosta, ale wymaga skrupulatnego zapoznania się z przepisami odnośnie możliwości uzyskania ulgi podatkowej. Rozszerzenie ulgi podatkowej na możliwość spłaty kredytu na zbywane mieszkanie można ocenić jako krok w dobrą stronę.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.