W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie występują zmiany cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym.
Według portalu Domiporta.pl średni wzrost cen ofertowych w przypadku transakcji, zawieranych na rynku wtórnym, wyniósł w zeszłym roku średnio 6 procent. Jak się jednak okazuje, takie uśrednienie nie odzwierciedla do końca zróżnicowania cen w poszczególnych dzielnicach największych miast.
W Warszawie różnice w cenach wyniosły od 2,7 proc. do 13,6 proc. Zgodnie z analizą Domiporta.pl największy wzrost cen odnotowano w ostatnim roku w Wawrze i na Białołęce, sporo wzrosły ceny ofertowe także w Rembertowie, przy czym nadal ceny mieszkań w tych dzielnicach pozostają poniżej lokalnej średniej. Na kolejnych pozycjach plasują się Bielany i Wilanów. Z kolei w Śródmieściu i na Mokotowie, w dzielnicach, w których tradycyjnie ofert jest zawsze najwięcej, odnotowany nieco niższy, ale nadal na stosunkowo wysokim poziomie, wzrost - 4,5 proc. w Śródmieściu i 7,3 proc. na Mokotowie. Kolejna na liście jest Wola ze wzrostem 7,7 proc. Natomiast z najmniejszym wzrostem cen mamy do czynienia na Pradze - Północ.
W Krakowie podobnie jak w Warszawie, zmiany cen były różne dla poszczególnych dzielnic. Sześć spośród nich odnotowało dwucyfrowe wzrosty (największe Bronowice i Dębnik), na Pogórzu, Grzegórzkach i w Nowej Hucie zmiany były niewielkie, podobnie jak na Zabłociu. Spadek cen na poziomie 8 proc. zanotowano na Czyżynach. Nawet w tak pokrótce przedstawionym podsumowaniu widoczne jest ogromne zróżnicowanie cen w granicach jednego miasta.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Najbardziej wzrosły tutaj ceny w dzielnicach Jesień i Osowa, a planując zakup mieszkania na rynku wtórnym w Gdańsku, należy liczyć się ze średnią ceną 10,6 tys. zł za m2. W Śródmieściu i Siedlcach zanotowano dość znaczący wzrost pomimo dużej ilości mieszkań w ofercie (odpowiednio 4 proc. i 5,2 proc.), a spadki obserwowane są w Oliwie i Zaspie.
Analitycy Domiporta.pl podkreślają, iż w Gdańsku, podobnie jak w Warszawie i pozostałych dużych miastach, dostrzec można trend, polegający na wzroście zainteresowania kupujących dzielnicami peryferyjnymi, co przekłada się na wzrost cen w tych częściach miast.
W pozostałych największych miastach ceny ofertowe są równie zróżnicowane, podobne są też tendencje, związane z wyludnianiem się centrów miast na rzecz dzielnic peryferyjnych. W przypadku Łodzi, jako jedynej spośród wymienionych miejscowości, w żadnej z dzielnic nie doszło do obniżenia cen ofertowych, a jedynie do ich wzrostu, przy czym różnice w cenach mieszkań w poszczególnych częściach miasta są tu najmniejsze w porównaniu z resztą aglomeracji.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.